Geri Dön
TeknolojiOverclock Nedir, Nasıl Yapılır? Overclock İşlemi Zararlı Mıdır?

Overclock Nedir, Nasıl Yapılır? Overclock İşlemi Zararlı Mıdır?

Bilgi sistemlerinin oluşmasında birçok unsur bulunmaktadır. Özellikle bilgisayar donanımlarının bir araya gelerek oluşturduğu masa üstü veya diz üstü bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmez birer parçası olmuşlardır. Bu manada bilgisayarların ana malzemesi olan ve bilgisayarın temel işlevini oluşturan işlemcilerin performansı kullanım açısından önem arz etmektedir. İşte tamda burada bu işlemcilerin performansını arttırmak üzere overclock denen bir işlem denenmektedir? Peki bu overclock işlemi gerçekten de fayda sağlar mı? Sistemlere verebileceği zararları var mıdır? İşte overclock hakkında merak edilen tüm detaylar.

Overclock Nedir, Nasıl Yapılır? Overclock İşlemi Zararlı Mıdır?

Tam manası ile Türkçeye çevrimi net olarak bilinmemekle birlikte performans iyileştirici veya hız aşırtıcı olarak ifade edilen işleme overclock denmektedir.

Overclock Nedir? Nasıl Yapılır?

Overclock bilgisayar sistemlerinde iyileştirme ve hız arttırma adına yapılan işlemler bütünü olarak ifade edilir. En yaygın kullanımı işlemciler üzerinde olmaktadır. CPU, ekran kartı, fan gibi unsurlarda da kullanımlarına denk gelmektedir. Bu işle bilgisayar parçalarında yapılacak frekans ayar ve işlemleri ile yapılmaktadır.

Overclock İşlemi Zararlı mıdır?

Özellikle bu işlemden sonra fan devir hızında gelen artış ve yüksek ses gelen şikayetler arasındadır. Ayrıca bilinçsizce yapılan overclock donanımlara maddi zararlar vermektedir.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler