EVREN KAYAR İLE 5 SORU 5 CEVAP

4 Aralık 2021

“Takı ya da mücevheri takan kişinin, onun tarzını, stilini yansıttığına inanıyorum” diyor Evren Kayar... Kendisiyle keyifli bir sohbet gerçekleştirip, başarı hikayesini konuştuk.

Takı tasarımcısı Evren Kayar, Floransa’da aldığı takı tasarım eğitiminden sonra kendi markasını yaratan ve dünyanın farklı yerlerinde Moda Operandi ile Orta Doğu’da Ounass gibi satış noktalarında gururla sergiliyor. Bu bir Türk markasının başarı hikayesi... Kendisiyle tasarım yolculuğundaki çalışmalarını ve yeni hayallerini konuştuk.

- Evren Kayar neler yapıyor? Yeni projeler var mı?

Çok çalışıyor. Markamı hayata geçirirken dünya moda merkezlerinde bilinmesini ve daha da önemlisi doğru konumlanabilmesini hedeflemiştim. Türkiye’de Bebek Showroomumun dışında Beymen Zorlu ve Beymen Ankara’dayız. Amerika’da Moda Operandi, Orta Doğu’da Ounass gibi satış noktalarında varız. Hedefim bu satış noktalarımı artırıp, markamı daha global bir hale getirmek.

- Mücevherin önemini sizden öğrenmek isteriz...

Takı ya da mücevheri takan kişinin, onun tarzını, stilini yansıttığına inanıyorum. Tarihe de baktığımızda mücevher, takı her zaman var olmuş. Çünkü takı her dönem takabileceğiniz hatta hatırası kalabilecek bir aksesuar, obje. Buyükannemin mücevherlerini taktığım zamanki hissim bambaşka. Dolayısıyla takının yada mücevherin kalıcı olması bu işi çok daha anlamlı yapıyor. Tasarımlarımda da küçük takılabilir heykeller gözüyle baktığımı fark ettim. 

- Alışveriş alışkanlıklarımız değişti mi sizce? Artık alışveriş yaparken nelere önem vermeliyiz?

Yazının devamı...

Çalışan kadının şıklığı detaylarda gizlidir

27 Kasım 2021

“İyi giyim, itibarı artırır” diye bir söz vardır. Çalışan, üreten kadın her zaman çevresine kıyafetiyle de iyi mesajlar vermelidir

Kadın olmak harika ama bir o kadar da zor değil mi sizce de? Hem iyi bir anne hem iyi bir eş hem çalışıp ev bütçesine katkı sağlamak hem de bakımlı ve çarpıcı olmak... Çalışan, üreten kadın her zaman çevresine kıyafetiyle de iyi mesajlar vermelidir.
Kıyafetlerimiz konuşur, yaşam tarzınızı, nasıl bir işte çalıştığınızı, kültürünüzü, ekonomik durumunuzu, ruhunuzu belli eder. O yüzden de çok dikkatli olmanız gerekir. İstemeden yanlış mesajlar verebilirsiniz. Özellikle iş hayatı çok iddialı kıyafetleri kaldırmaz. Biraz dozunu kaçırırsanız, sizi ciddiye almaları zorlaşabilir. Çünkü kıyafetiniz kişiliğinizin önüne geçtiği anda ön yargılar başlar. Tabii ki renkli giyinmek, farklı olmak iş hayatın da kabul görür ama ince bir çizgi vardır işte o çizgi sizi gösterendir.

Sektörle uyum şart!

İş giysileri aynı zamanda sofistike görünmenizi de sağlamalı. Sektör ile uyum içinde olmalıyız. Moda sektörü, medya, reklam veya sanatla uğraşılan bir sektörde avangart bir görünüm son derece rahat karşılanırken bir bankacı için aynı şeyi söylemek zor. Siz de bu sınırlar dahilinde zarif ve sofistike görünmeyi becerebiliyorsanız bu size iş hayatında avantaj sağlar, ancak bu sınırları aştığınız takdirde görüntünüz işinizin önüne geçer.
Yanlış giyim kişiyi yorgun, silik, sinirli, soğuk, fazla sıcak, ciddi veya ciddiyetsiz gösterebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Yazının devamı...

Suzan Toplusoy ile 5 soru 5 cevap

13 Kasım 2021

Suzan Toplusoy, Roman mağazalarının tasarım direktörü, Roman kadınının çizgisinden de görüldüğü gibi kendini yenileyen ve üreten bir kadın... Kendisiyle çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

Roman mağazalarının tasarım direktörü Suzan Toplusoy tam bir girişimci, idealist, vizyoner, araştımacı ve kendini sürekli yenileyen birisi olunca bugün Roman mağazalarının gelişiminden de bunu görüyoruz. Roman kadınının çizgisinden de görüldüğü gibi kendini yenileyen ve üreten bir kadın... Suzan Toplusoy kıyafetlerinde en önem verdiği, iyi bir kumaş ve iyi bir dikiş.
Kendisiyle çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

- Başarılı bir tasarım direktörü Suzan Toplusoy neler yapıyor?

Çok çalışıyor... kendini sürekli geliştiriyor.
Çalışkan, detaylara önem veren dikkatli bir yapım var. Kendi kültürümüzden ve farklı disiplinlerden besleniyorum. Sanat, tarih, sosyoloji, coğrafya... Ayrıca zaman yönetimi konusunda yıllar içinde geliştim. Özellikle tasarımda zamanlama çok önemli. İlk, farklı olmak herkesten önce sunabilmek çok kıymetli. Mesleki açıdan, sürekli araştırma yapan, seyahat eden, gözlemleyen biriyim. Bütün bunların yanında yetenek tabii ki çok önemli ama bilgi de güçtür. İkisinin birlikte olması sizi başarıya götürür.

- Siz modayı nasıl yorumlarsınız? Kendi tarzınızı anlatır mısınız?

Moda trendlerini çok yakından takip etsem de kendi gardırobumda eski ve yeni parçaları sıklıkla bir arada kullanmayı seviyorum. Hatta bunları vintage takılarla birlikte kullanırım. Renklerde sakin seçimlerim var. Ama benim için en önemlisi üstümdeki kıyafet ve aksesuarların kalitesidir. İyi bir kumaş, dikiş, kalıp ve tasarım bana her zaman kendimi iyi hissettirir.

Yazının devamı...