Tatile sixpack ile çıkın

8 Ağustos 2020

Havalara bakılırsa tatil sezonu bu yıl uzun sürecek. Bir kısmımız uzun bir tatil yapmışken, diğer kısmımız ise planları yapmış durumda. Ancak inatçı yağlar ve aşırı kilolar her tatil öncesi can sıkar. Peki, çözüm nedir?

Bazen ne yaparsak yapalım özellikle yerleşik ve hiç gitmeyecekmiş gibi duran karın bölgesi yağlarından kurtulamayacağımızı düşünürüz. Egzersiz, spor, diyet de istediğim görünümü elde etmemizi sağlamayabilir. İşte bu noktada uzun yıllardır hızlı ve kesin çözüm veren liposuction uygulamasında çığır açan 3D vaser tekniği, geleneksel liposuction tedavilerindeki gibi rahatsızlık ve uzun iyileşme sürelerine gerek olmadan göz alıcı sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Daha hassas bir liposuction teknolojisi olan bu teknik, sadece yağ dokularını hedefleyebilen bir özelliğe sahip olduğu için daha başarılı sonuçlar ortaya çıkarırken, sixpack görünümü yaratabilmesi açısından da özellikle erkekler tarafından haklı bir ilgi görüyor.

Sixpack uygulaması için kimler uygundur ve neler sağlar?

3D vaser liposuction vücut hatlarının diğer yöntemlere göre çok daha belirgin hale getirildiği bir liposuction tekniğidir. Uygulanabilmesi için kişinin kas kütlesinin yeterli olması ve cilt sıkılığının iyi olması gerekmektedir. Aşırı kilolu olmayan, kas kondisyonu iyi olan ve sıkı bir cilde sahip olan; spor ve diyete rağmen kaslarını yeteri kadar belirgin hale getiremeyen kişiler bu operasyon için uygun adaylardır.

Erkeklerde sixpack denilen karın kasları, göbek üzerinde yukarıya doğru uzanan oluklanmanın, göğüs kasları ile karın ve bel bölgesindeki diğer kasların belirginleştirilip gölgelerin ortaya çıkarılmasıyla sağlanır. Kadınlarda ise karın yan kısımlarında hafif gölgelenme, göbek üzerinde yukarıya doğru uzanan hafif bir oluklanma, popo üstü bölgesinde kas gölgelerinin oluşturulması ve yine popo üzerinde 2 adet venüs gamzesi oluşturulabilir.

Nasıl yapılır ve iyileşme süreci nasıldır?

Vücut şekillendirme esasına dayalı olan bu operasyonda kasların bağlantı noktalarındaki yağlar liposuction tekniği ile alınarak belirgin hale getirilir. Bu sayede kasların görünür hale getirilmesi sağlanarak atletik bir vücuttaki karın kaslarının ortaya çıkarılır. Ameliyat öncesinde hastanın kas ve yağ dokusu değerlendirilerek kişiye özel planlama yapılır. Genel anestezi altında yaklaşık 2 saat süren ameliyatta kasların çukurlaştığı alanlardaki yağ dokusu liposuction ile alınarak dinamik, sağlıklı ve fit bir baklava görünümü sağlanmış olur.

Vaser liposuction ile yüzeysel yağ hücreleri alındığı için işlem yapılan bölgede yeniden yağ hücresi üretimi olmadığı sonuçlar kalıcıdır. Ancak kişinin sonraki yaşantısında beslenme düzenine dikkat etmesi ve egzersiz yapması, elde ettiği görünümü koruması açısından kritik öneme sahiptir. Sonuçlar genellikle hemen görünür hale gelir ancak nihai görünüm için 5-6 hafta gerekebilir. Operasyon sonrası aynı gün taburcu olunabilirken, birkaç gün içerisinde ise normal yaşantıya dönülebilir.

Yazının devamı...

Çene hattı düzeltmesi: Jawline estetiği

28 Temmuz 2020

Çene hattının düzgün olması gençliğin ve çekiciliğin en önemli göstergelerinden biridir. Çene hattında meydana gelen deformiteler yüz ovalinin bozulmasına neden olduğu için kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine yol açar. Çene hattının güçlü ve belirgin olması kişinin görüntüsüne fark edilir bir canlılık katması açısından da önemlidir. Yüzün genel görünümünde en belirleyici ögelerden biri olan çene ve çene estetiği ile ilgili artan farkındalık çene hattı düzeltme taleplerinde de artış yaşanmasına neden olmuştur.

Jawline adı verilen çene hattı hem estetik cerrahi ile hem de ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları ile düzeltilebilir. Hangi yöntemin uygulanacağı hasta ve doktor arasındaki görüşmeler neticesinde belli olsa da en önemli belirleyici hastanın en iyi sonuç alacağı yöntemin doğru değerlendirilmesidir.

Çene hattı düzeltme ihtiyacı belli başlı durumlarda ortaya çıkar:

Çenede Hacim Eksiklikleri

Çene bölgesinde hacim eksiklikleri çene hattı düzeltmeye yönelik ihtiyacı ortaya çıkaran başlıca nedenlerden biridir. Çene bölgesinde hacim eksiklikleri dolgu uygulamalarının yanı sıra yağ enjeksiyonu ile de giderilebilir. Uygulamaların kalıcılık süresi kişiden kişiye değişebilir, belli periyotlar dahilinde bu medikal uygulamalar tekrarlanabilir.

Çene Hattı Belirsizliği

Çene hattının belirsiz olması yüz şeklini doğrudan etkileyen bir kozmetik sorun olarak değerlendirilir. Çene hattındaki bu kozmetik sorun hem yüz germe gibi estetik ameliyat ile hem de iple yüz germe ve dolgu gibi medikal uygulamalar tercih edilerek giderilebilir. Bu noktada belirleyici olan kişinin cilt elastikiyeti ve belirsizliğin derecesidir.

Çene Bölgesinde Sarkma

Yazının devamı...

Estetikte popüler isimler

22 Temmuz 2020

Dış görünüşe verilen önem artıyor ve dünya genelinde milyonlarca kişi daha iyi görünmek için estetik operasyonlara başvuruyor. Talep bu denli yüksek olunca ister istemez güzellik ya da yakışıklılık kavramları da zaman içerisinde değişirken estetik dünyasında yeni işlemler ve trendler ortaya çıkıyor. Estetik operasyonlar söz konusu olduğunda ortak beğeniler ve ortak olarak kabul edilmiş kriterler önem kazandığından ilginç operasyon isimleri de gündeme geliyor.

Hollywood Yanağı

Yıldızlı bir dünyadır Hollywood. Kadın erkek fark etmeksizin bu dünyanın parçası olan birçok kişi güzellik ve çekicilik sembolleri haline gelmiştir. Her zaman fit her zaman çekici her zaman bakımlı görüntüleri ile idol haline gelen bu kişiler estetik trendlerini de belirleyecek etkiye sahiptir. Hollywood yanağı olarak adlandırılan ve ülkemizde de giderek popüler hale gelen “bişektomi” özünde yanak inceltme estetiğidir. Yanakların iç kısmında yer alan yağ yastıklarının alınmasını, yanakların incelip elmacık kemiklerinin belirginleşmesini sağlayan operasyon çekici bir görünüm sunmaktadır.

Kum Saati Vücut

Doğurganlığın simgesi kıvrımlı ve dolgun vücut hatları artık kum saati vücut estetiği ile mümkün! Operasyonun ismi biraz ilginç olsa ve kadın vücudunun standartlarını net bir şekilde ortaya koysa da kombine estetikler sonucu kum saati vücut şekline sahip olan kadınların bu durumdan hiçbir şikayeti olmuyor…

Brezilya Poposu

Brezilya’nın dünyaca ünlü kadınlarının en belirgin özellikleri dik, dolgun ve estetik görünüme sahip popolara sahip olmalarıdır. Bu genetik miras maalesef ki herkeste yoktur. Genetik mirasa sahip olmasa da kadınsı görünümün en belirgin ve talep gören dik popolara ulaşmak isteyen kadınlar, “Brezilya Popo estetiği” yaptırarak hayallerini gerçekleştirebiliyor.

Fransız Dudağı

Yazının devamı...

Burun estetiğinin yüzdeki yeri

16 Temmuz 2020

Dünya genelinde en sık başvurulan estetik cerrahi operasyonlarının başında burun estetiği geliyor. Rinoplasti olarak da adlandırılan burun estetiği ameliyatlarında burun şekli kişinin diğer yüz hatları ile uyumlu olacak ve doğal görünecek şekilde iyileştirilirken aynı zamanda burun septumundaki kemik ve kıkırdak çıkıntıları nedeniyle yaşanabilen burun tıkanıklığı sorunun da ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Faydaları bir yana, peki neden burun estetiği bu denli talep görüyor?

Hem yaşamda hem de sanatta burunun estetik görünümü binlerce yıldır ilgi konusu olmuştur. Burun nefes ve koku almadaki kritik işlevinin yanı sıra güzellik açısından da çok önemli bir role sahiptir. Yüzün tam merkezinde bulunur ve yapısındaki kozmetik sorunlar, konumu gereği ilk bakışta fark edilir. Burun gereğinden büyük olduğunda bakışları etkileyebilir, kemerli olduğunda kişinin özgüvenini zedeleyebilir, burun ucu düşük olduğunda kişinin ifadesi değişir. Burun şekli ile yüz güzelliği arasındaki doğal bağlantının sebebi burun şeklinin yüz ifadesini etkileyebilmesi, kişinin olduğundan genç ya da yaşlı görünmesine neden olabilmesidir.

Burun estetiği kişi özelinde planlanmalı

Burnun konumu ve etkisi nedeniyle burun şekli ile ilgili memnuniyetsizlik yaşayan milyonlarca kişi var. Herkes daha küçük, daha kalkık ve daha kavisli burunlara kavuşmak istiyor. Ancak hayaller ile gerçekler her zaman örtüşmeyebilir. Önemli olan burun estetiği öncesi hasta özelinde planlama yapmaktır. Her rinoplasti ameliyatının amacı kişiye en çok yakışacak, kişinin diğer yüz hatları ile uyum içerisinde olacak ve bakışları ön plana çıkacak bir burun ortaya çıkarmaktır. Nitekim son yıllarda doğal burun estetiği trendinin benimsenmesi de bu farkındalığın bir sonucudur.

Yüz analizi sonuçları yol göstermeli

Estetik cerrahide altın oran her geçen gün önemini artırıyor. Altın oran arayışı burun estetiğinde de etkisini hissettiriyor. Burnun yüzdeki merkezi konumu gereği şekli ve duruşu yüz görünümünü büyük ölçüde etkilediği için kişinin yüz analizi sonuçlarının planlama sürecinde dikkate alınması gerekiyor. Gözlerin yapısı, alın genişliği, kaşların konumu, elmacık kemiklerinin yapısı, dudak ile burun arasındaki açı gibi parametreler değerlendirilmeden gerçekleştirilen rinoplasti ameliyatı sonrası hayaller ile beklentiler uyuşmuyor.

Bu nedenle burun estetiği yaptırmak isteyenlerin de zihinlerindeki burun modeli için diretmemeleri gerekiyor. Çünkü bir kişide muhteşem görünen bir burun, bir diğerinde estetik operasyonların yapay görünmesine yol açıyor. Bu nedenle de hasta ve doktor arasındaki iletişimin şeffaflığı post operatif dönem memnuniyeti doğrudan etkiliyor.

www.canerkacmaz.com

Yazının devamı...

Kıvrımlarınızı maskelemeyin

6 Temmuz 2020

Yaz ayları geldiğinde, dolaptan tiril tiril kıyafetler çıktığında, denize girerken, kızgın kumlarda güneşlenirken kendinizi de kıvrımlarınızı da saklamayın! Vücut estetiği ameliyatları ile yaz aylarında siz de muhteşem görünebilirsiniz!

Kabul edelim, her ne kadar dış görüntünün önemli olmadığını savunsak da hepimiz formumuza dikkat etmeye çalışıyoruz. Özellikle yaz ayları geldiğinde kısa şortlar, elbiseler, ince kumaşlı kıyafetler giyilmeye başlandığında fazla kilolarımız, cilt sarkıntılarımız ya da inatçı yağlarımız nedeniyle kendimizi kısıtlamak zorunda hissediyoruz. Kış aylarında elimizden geldiğinde forma girmeye çalışsak da her zaman amaçlarımıza ulaşamadığımız için vücut estetiği ameliyatlarına başvuruyoruz. Elde edilen sonuçların yarattığı memnuniyeti de göz ardı etmenin imkanı yok, dolayısıyla bu estetik operasyonlar ile dönüşümün kapsamını en iyi şekilde bilmemiz gerekiyor.

Karın Germe: Geçmiş doğumlar, ilerleyen yaş, dramatik kilo değişimleri ile karın bölgesindeki fazla yağlardan ve cilt fazlalıklarından karın germe estetiği ile kurtulmak mümkün oluyor.

Bacak Estetiği: Bacak şeklinden memnun olmayan kişiler, bacak estetiği ile çoklu kaygılarına çözüm bulabiliyor. Baldır protezi, uyluk germe ve çarpık bacakların düzeltilmesi gibi uygulamalar kısa şortlara ve mini elbiselere “merhaba” demek anlamına gelebiliyor.

Annelik Estetiği: Doğum sonrası vücuttaki deformasyonların giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen ve kombine bir özellik taşıyan annelik estetiği kapsamında karın germe, meme estetiği, liposuction, popo estetiği gibi çeşitli estetik ameliyatlar gerçekleştirilebilir.

Popo Estetiği: İnce bir bel, dolgun ve kalkık bir popo kadınsı görünmenin en önemli gereklilikleri arasında gösteriliyor. Popo estetiği günümüzde yağ enjeksiyonu, popo protezi ve cerrahi olarak popo kaldırma gibi farklı yöntemlerle gerçekleştirilebiliyor. Hastaların beklentisi ve gereksinimleri yöntem seçiminde ışık tutuyor.

Kol Germe: El sallayınca sallanan kollar özellikle kadınların aktivitelerini ve kıyafet seçimlerini etkileyebiliyor. Kol derisinde meydana gelen sarkıntılar ve kolda yağ birikimi kol germe estetiği ile giderilebiliyor. Daha fit ve genç bir görünüme kavuşturan bu estetik operasyon özellikle dramatik kilo kaybı yaşayan kişilerin en sık başvurdukları estetik ameliyatlar arasında yer alıyor.

Body Lift: 

Yazının devamı...

Meme estetiği ile iyileşin

1 Temmuz 2020

Günümüzde kadınlar tarafından en çok tercih edilen estetik operasyonları arasında, meme estetiği ameliyatları da geliyor. Her ne kadar meme estetiği operasyonları dendiğinde akla ilk meme protezleri ve meme büyütme gelse de bu cerrahi daha geniş bir perspektifte çözüm sunuyor.

Meme Dikleştirme (Mastopeksi)

Yapısında kas barındırmadığı için göğüsler kolay bir şekilde deforme olabiliyor. Dramatik kilo değişimleri, genetik faktörler, emzirme ve ilerleye yaş gibi çeşitli nedenlerle göğüslerde meydana gelen sarkmalar için meme dikleştirme ameliyatı fark yaratan çözümler sunuyor. Meme dikleştirme ameliyatı olan kadınların göğüslerinin görünümü gençleşiyor, şekilleri iyileşiyor. Esnekliğini yitiren göğüs dokusu toparlanırken göğüsler arasındaki asimetri sorunu da düzeltilebiliyor. Meme dikleştirme estetiği meme büyütme veya küçültme ameliyatları ile eş zamanlı olarak da uygulanabiliyor.

Meme Büyütme

Vücut proporsiyonlarına oranla daha küçük göğüslere sahip olan kadınlarda oluşan estetik kaygılar meme büyütme ameliyatları ile giderilebiliyor. Kadınsı görünümün en önemli unsurlarından biri olan dolgun göğüslere kavuşulmasını sağlayan meme büyütme estetiği küçük göğüsleri nedeniyle özgüven sorunları yaşayan kadınların sosyal hayatını, seçimlerini ve psikolojik durumlarını da pozitif yönde etkiliyor.

Meme Küçültme

Çok büyük göğüsler estetik kaygılara neden olmasının yanı sıra kadınların fiziksel olarak da sorun yaşamasına neden olabiliyor. Sırt, bel, omuz ve boyun ağrılarına yol açabilen büyük göğüsler özellikle yaz aylarında cilt tahrişlerine de yol açabiliyor. Kadınların fiziksel aktivitelerini kısıtlayan, ağrı çekmesine neden olan ve kıyafet seçimlerini etkileyen büyük göğüsler, kişiye özel planlanan meme küçültme ameliyatları ile sorun olmaktan çıkıyor.

Meme estetiği kapsamında gerçekleştirilen tüm operasyonların kişiye özel planlanması gerekmektedir. Bu nedenle hasta ve doktor arasındaki iletişimin rolü operasyon başarısında çok etkilidir. Hastalar beklentilerini en net şekilde açıklamalı ve cerrahlar da bu beklentiler ile birlikte hastaların vücut yapılarını analiz etmelidir. En iyi sonuç noktasında fikir birliğine varılmalı ve operasyon sonrası hasta beklentileri en sağlıklı şekilde karşılanmalıdır.

Yazının devamı...

Karantina izlerinden kurtulun

12 Haziran 2020

Koronavirüs nedeniyle evlerimizde kalmamız, hastalıktan korunmak için olumlu olsa da, cildimiz, vücudumuz ve psikolojimiz için bazı olumsuz sonuçlara da neden oldu. Peki, bugünlerin ardından hayata daha keyifli başlangıç yapmak ve eski ışıltıyı kazanmak için hangi estetik operasyonlar tercih edilebilir? 

FAZLALIKLARDAN KURTULARAK HAFİFLEME ZAMANI

Karantina belki de fiziksel olarak en çok fazla kilolara sebebiyet vermesinden dolayı can sıkıcı sonuçlar yarattı. Bu noktada tercih edilebilecek en pratik yöntem ise hızlı ve etkili çözüm sunan liposuction. Yağ kütlelerinin altında kaybolmuş vücut hatlarının ortaya çıkarılabilmesini sağlayan bu işlemle bel, basen, bacak içi, göbek çevresi gibi bölgelerdeki diyet ve spor ile giderilemeyen inatçı yağlanmalar 3-4 mm’lik küçük deliklerden girilerek ortadan kaldırılıyor.

Yeni nesil teknik olan vaser liposuctionda ise ultrasonik ses dalgaları yardımıyla yağlar sıvılaştırılıp daha sonra o bölgeden aspire ediliyor. Daha az travmatik bir teknik olan bu yöntemle operasyon sonrasında klasik yönteme göre ağrı, kızarıklık, morluk daha az olurken,  daha fazla miktarda yağ homojen olarak alınarak düzensizlik ve dalgalanma olma ihtimali en aza iniyor. Daha fazla miktarda yağ alınabildiği için daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkarmaya imkan sağlayan bu yöntem ve genel olarak liposuction ile ilgili olarak unutulmamalıdır ki; bu operasyon kilo verdirme amaçlı değildir. Vücuttan alınan yağ miktarı ile orantılı olarak kiloda azalma olsa da öncelikli amaç vücut şekillendirmektir.

BAKIŞLARINIZDAKİ YORGUNLUĞA VEDA EDİN

Yaşımızı, duygu durumumuzu, hissettiklerimizi ve içimizdeki enerjiyi yansıtan en güzel aynalarımız olan gözlerimiz, yorgunluk ve mutsuzluğu da yansıtmakta oldukça güçlüdürler. Özellikle yaşadığımız bu can sıkıcı karantina günleri, keyif aldığımız anların ve özgürlüğümüzün kısıtlanması nedeniyle göz çevremizde de daha bitkin bir görünüme sebebiyet verebiliyor. Orta yüz ve yanak dokularının da zamanla aşağıya doğru inmeye başlamasıyla alt göz kapağının alt kısmında koyu renkli çökük bir görüntünün meydana gelmesi de bu duruma eklenince yorgun bir görüntü ile karşılaşmak kaçınılmaz olmaktadır.  

Işık dolgusu uygulaması ile gözyaşı oluğu denilen bölgedeki koyu renkli halkalanmaların altına yapılan dolgu sayesinde bu oluklanma giderilerek bu halkalanmalar ortadan kaldırılabilmektedir. Ortalama yalnızca 10 dakika süren ve etkisi hemen görülen işlem sonrası 12 ile 24 ay arası kalıcılık sağlanmaktadır. Işık dolgusuna ek olarak kaz ayaklarına ve alt göz kapaklarındaki kasların bazı kısımlarının daha kalın olmasından kaynaklı kırışıklık görünümüne karşın uygulanan botulinum toksini enjeksiyonu ile de göz çevrenize pratik bir şekilde canlılık katabilirsiniz.

 

Yazının devamı...