Dekolte güzelliği

24 Ocak 2022

Anestezi almadan kalıcı yenilik

Çeşitli faktörlere bağlı olarak cilde parlaklığını veren hormonların azalması kırışıklıklara ve sarkmalara sebep olabilir. Özellikle baskın bir şekilde mimik kullananların göz çevresinde oluşan kazayağı adını verdiğimiz çizgiler, alın bölgesinde ve dudak kenarlarında oluşan ince kırışıklıklar, yaş almaya paralel olarak derinleşir, ciltte sarkmalarına zemin hazırlar. Bu durum, kuru ve hassas bir cilde sahip olanlarda daha sık rastlanır.

Kırışıklıklarla mücadelede eskiden genel anestezi ile yapılan zorlu ameliyatların yerini bugün ameliyatsız uygulamalar almaya başladı. Uzun süre istirahat gerektirmeyen, ağrı ve şişlik oluşturmayan bu uygulamalar ile ciltte daha derin ve kalıcı bir gençleşme kolaylıkla sağlanabilmekte…

Dekolte bölgesi olarak adlandırdığımız dudak etrafı, alt yüz, çene, gıdı, boyun bölgesi ve ellerde göze çarpan kırışıklıklar; sık kilo alıp verme, genetik faktörler, yanlış beslenme, cildin neminin azalması, kirli hava, sigara, güneş gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Cildimize geri kazandırmak istediğimiz güzellik için dekolte bölgesinde karşımıza çıkan kırışıklıkları yok etmek anestezi gerektirmeyen uygulamalarla artık çok daha kolay hale geldi. Dünyada çokça ilgi gören ve en etkili çözümlerden olan Endolift Lazer Ağı ve Kök Hücre uygulamaları, dekolte güzelliği için en sık başvurulan yöntemler arasında sayılmakta.

45 dakila içinde etkili çöüzm

Yaklaşık 15 yıldır dünyada uygulanan bir yöntem olan Endolift Lazer Ağı, geleneksel kırışıklık tedavilerinin aksine kesi gerektirmemesi nedeniyle yüz ve boyundaki yağlanmaları, sarkmaları, kırışıklıkları ve lekeleri gidermek için ülkemizde de sıklıkla tercih edilir bir uygulama haline geldi.

Bu uygulama sayesinde ilk seansta istenilen sonuca ulaşmak mümkün olmakla birlikte, yaş, genetik, yan hastalıklara bağlı olarak bazen 6 ay sonra ikinci bir uygulama da yapılabilir. Amerika’da ve İtalya’da sıkça tercih edilen bu yöntem, kişide yara izi, morarma, şişme gibi sorunları ortadan kaldıran, modern teknoloji kullanılan hızlı ve etkili bir çözümdür. Operasyon yaklaşık 45 dakika içerisinde kolaylıkla uygulanabilmektedir. Endolift Lazer Ağı ile cilt altında ısı kontrolü artırılarak istenilen bölgelerde yağ yakılıp küçültülüyor, böylece kırışıklıklar açılıyor, çene hattı ve yüz kontürü belirginleşiyor. Yapılan işlemle yeni damar oluşumu teşvik edildiği için cilt sıkılaşıyor.

Hasarsız dekolte bölgesi yaratın

Yazının devamı...

Hızlı kilo verme sonrası

17 Ocak 2022

Kilo vermeyi sağlıklı yönetelim

Ülkemizde de diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artıyor. Çağın hastalıkları arasında sayılan obezite, fazla kilonun yanı sıra kronik birçok rahatsızlığın da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hareketsiz yaşam ile yanlış beslenmenin birleşmesi sonucu obezite sorunu yaşayan kişiler, mide operasyonları ile hızlı ve etkili kilo vermeye ulaşmayı hedeflemektedirler.

Kilo vermeyi sağlıklı yönetebilmek için; mide küçültme konusunda uzman genel cerrah, vücut toparlama ameliyatlarında uzman plastik cerrah, obezite konusunda deneyimli bir beslenme uzmanı, obezite, yeme bozuklukları ve bağımlılık konusunda uzman bir psikiyatr ve psikolog, spor hocası ve yaşam koçu gibi bu konuda bilgi ve deneyim sahibi olan uzmanların sürece dâhil olması son derece önemlidir.

Mide küçültme ameliyatı geçiren kişilerde, hızlı kilo kaybına bağlı olarak vücut sarkmaları olasıdır. Verilen kilonun miktarı artıkça sarkma ihtimali de artabilir. Vücudun hemen hemen her kısmında; yüz, boyun, memeler, kollar, karın, popo, kalça, kasık ve uyluklarda sarkıklık ve gevşeklik meydana gelebilir. Kişinin yaşı, genetiği, yan hastalıkları, yaşam tarzı ve en önemlisi de deri kalitesi bu deformasyonların büyüklüğünde önemli rol oynar. Özellikle genç hastalarda kilo kaybederken yapılan sporun, ileri dönemdeki cilt sarkmalarını önemli ölçüde azalttığı gözlenmiştir.

Zamanlamaya dikkat!

Mide küçültme ameliyatı sonrası vücudun tekrar estetik olarak konumlandırılması, estetik cerrahi operasyonlar ile doğru zamanda uzman kişilerce planlanmalı ve uygulanmalıdır.  Hastalara mide ameliyatı sonrası estetik operasyonlar uygulanabilmesi için öncelikle kalp ve tansiyon değerlerinin, şeker ve tiroid problemlerinin, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının tekrar sağlıklı hale dönmesi beklenmelidir. Bu standartlar sağlandığında, kişinin isteğine ve sağlık durumuna göre düzeltme ameliyatları planlanmaya başlanmalıdır. Bu sürecin diyet ve egzersizle desteklenmesi, kiloyu stabil tutmak, sarkmaları bir nebze de olsa sıkılaştırabilmek açısından önem taşır.

Tüm vücudu şekillendirelim

Çok fazla kilo verme sonrası oluşan vücut şekil bozukluklarını gidermek için, plastik ve rekonstrüktif cerrahinin uzmanlık alanı olan Post-Bariatrik Cerrahisi kapsamında tüm vücudu şekillendirme operasyonu olan Belt Lipektomi yöntemi tercih edilebilir. Post Bariatrik Cerrahi ile vücut şekillendirme yöntemiyle etkili bir sonuç almak için mide ameliyatlarından sonra 1- 1,5 yıl kadar beklenmelidir. Tüm vücudu şekillendirme olarak tanımlanan bu ameliyatla vücut sarkmalarını tekrar istenilen forma sokarak, zayıflama sonrası oluşan istenmeyen görüntülerin ortadan kaldırılması operasyonun temel amacıdır.

Yazının devamı...

Saç tedavisinde etkili yöntemler

10 Ocak 2022

PRP ile saçınıza ihtiyacı olan bakımı yapın

Kış mevsiminde nemini kaybeden ve yıpranan saçlar dökülmeye başlar. Bu da kişilerde sosyal ve psikolojik olarak olumsuz etkiler yaratabilir. Bu yazımda sizlere güzelliğimizin tamamlayıcısı saçlarımızı sağlığına kavuşturacak birkaç yöntem hakkında bilgi vereceğim.

Saçlarınıza tazelik katacak nem uygulamalarında saç kökü hücrelerimizi uyaran ve saç üretimimizi hızlandıran PRP, oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. PRP, kişiden alınan az miktarda kanın özel bir sistem ile ayrıştırılması ve bu sıvının içindeki büyüme faktörlerinin enjeksiyon yoluyla sorunlu bölgeye geri verilmesi işlemidir. Kişinin kendi kanının kullanılmasından dolayı hiç bir alerjik reaksiyon riski oluşturmaz. Saç köküne fazla miktarda kan, oksijen, vitamin taşınmasına olanak sağlayan PRP uygulaması, saçların daha sağlık hale gelmesini sağlamaktadır.

Özellikle saç dökülmesi olan bölgede dökülmeyi durdurma gibi bir işlevi olması nedeniyle bu işlem sıkça tercih edilmektedir. Böylece uygulama sayesinde güçsüz, kırılmış, hasarlı saçlarla birlikte üretim yeteneğini kaybeden saçlarınızın daha parlak ve canlı görülmesi de sağlanır.

 PRP tedavisinde, sorunun büyüklüğüne bağlı olarak birden çok seans uygulanabilir. Uygulama sonrasında kişi sosyal hayatına devam edebilmektedir. İşlemde yapılan iğnelere bağlı olarak küçük ve geçici morluklar oluşabilir. PRP tedavisini kan sulandırıcı kullananlar, geçmişinde kanser öyküsü olanlar ile hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlara önermeyiz.

Saç mezoterapisi

Saç Mezoterapisi uygulaması, saçlı derinin kan dolaşımında düzelme ve saç hücrelerinin beslenmesinde artış meydana getirmektedir. Tedavi sayesinde saç dökülmeleri çok azalır ya da tamamen durabilir. İncelmiş olan saçlar kalınlaşarak parlak ve canlı hale gelir. Saç Mezoterapisi, hem kadınların hem de erkeklerin sıkça tercih ettiği modern tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle kıl kökünde bir küçülmenin gözlendiği, kılın oluşum ve büyüme evresi olan “anajen evresinde” kısalmanın saptandığı androjenik alopesilerde (erkek tipi saç dökülmesi) mezoterapi uygulanması oldukça faydalıdır. Hormonal ve genetik saç dökülmelerinde ve tamamen çıplak hale gelmiş alanlarda ise bu yöntem destek tedavi olarak tercih edilebilir.

Tek seansta güçlü ve sağlıklı saçlar

Yazının devamı...

Selülite veda etme zamanı

3 Ocak 2022

Sosyal yaşamanızda tahmin ettiğinizden daha az hareket ediyor olabilirsiniz. Bunun sonucu olarak da vücudun kan dolaşımındaki yavaşlama birçok hastalığı beraberinde getirmekle birlikte, selülit bu konuda özellikle kas yapılarından dolayı kadınlarda en sık görülen estetik sorunlardan biridir. Tümsekli, portakal kabuğu görünümlü selüliti yok etmenin yolu, zamanla biriken yağ dokusundan kurtulmaktan geçer.

Selüliti hayatınızdan çıkarmakta cerrahi operasyon gerektirmeyen; ağrısız, acısız ve kesisiz yöntemler bulunuyor. Kısa sürede başarıya ulaştıracak yenilikçi teknoloji uygulamaları olan Endolift Lazer Ağı, Mezoterapi ve BodyScluptor sayesinde daha düzenli ve simetrik bir görünüm elde edilir.

Devrim niteliğinde tedaviler

Kan akışı oluşturulan her bölgede yağ dokusu parçalanmaya başlayacaktır. Tedavilerde tek seans mucizesini arıyorsanız Endolift Lazer Ağı ilk tercih sebebi olabilir. Saç teli inceliğindeki bu teknoloji ile direkt cildin altına ısı vererek yarım saatte, acı, ağrı, morarma, kesi ve dikiş olmadan tek seferde istenilen sonuç elde edilir. Uygulama ile istediğimiz uzunlukta, derinlikte ve şiddette ısıyı cildin alt tabakasına ulaştırabiliyoruz. Bu uygulama ile her ne kadar ısıyı cildin altına verip kolajeni uyarsak da ısı sadece uygulanan bölgede kalmayıp dağıldığı için cildin üstünde de harika etkiler yaratır.

Bir diğer tedavi yöntemi olan Mezoterapi, kişinin cildinin kalitesi ve ihtiyacına göre cildin altına mikro iğnelerle hyaluronik asit, kolajen, vitamin gibi maddelerin küçük miktarlarda verilmesidir. Uygulama yaklaşık 15-30 dakika sürer ve iğneler son derece ince olduklarından ağrı ve acı hissi olmaz. Mezoterapi sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar ve 6 ayda bir tekrarı yapılabilir.

İki beden küçülebilirsiniz

Biriken yağ dokusunu yok ettikçe selülit görüntüsü de kaybolur. Vücudunuzun doğal mekanizmalarını çalıştırarak yağ hücrelerinizi hızlandıran ağrısız, son derece rahatlatıcı bir yöntem olan BodyScluptor selülitleri azaltarak cildinizi ciddi oranda sıkılaştırır ve karın, bel, bacak, kol, gıdı ve çene hattı bölgelerini toparlar. Kişi BodyScluptor seansları sonunda tedavi başlangıcında sahip olduğu beden ölçüsünden 1-2 beden daha incelebilir. 12 seans devam eden tedavi sürecinde her seans 30-45 dakika sürmekle birlikte bu uygulama kişiye göre farklılık gösterir.

Doğal karışım yardımcılarınızı unutmayın

Yazının devamı...

Yağ enjeksiyonunla desteklen

27 Aralık 2021

Yağlarınızı saflaştırarak gençleşin

Günümüzde hızla geçen yıllara karşı kolay kazanımlar sağlayabileceğiniz doğru yöntemleri bulmak zorlaşıyor. Kendinizden gelen güzellikleri uzman kişilerce birlikte dönüştürerek daha taze etkilere sahip olabilirsiniz. Kişiler yağ enjeksiyonu sayesinde tam bu noktada fark yaratan tedaviye ulaşmaktadır. Elmacık kemikler, dudaklar, çene ucu ve çene konturu bu etkli ile yenilenen bölgeler gibi kaş kenarları belirginleştirilip, göz çevresi doldurularak daha farklı yüz hatlarına erişecek, belirgin yüz hatlarıyla yenileneceksiniz. Taze bir tedavi yöntemine ihtiyaç duyan hastanın, kendi vücudundan alınan yağların gerekli işlemler sonrasında saflaştırılarak, aynı hastanın özel kanüller aracılığıyla verilmesi işlemi yağ enjeksiyonu tedavi yöntemidir. Saflaştırılan yağ hücreleri özel teknikler ile uygun şekilde vücuttaki her bölgeye enjekte edilerek yaşatılmasını sağlayan bu yöntem bilinenin aksine sadece dolgu amaçlı kullanılmamaktadır. Dönüşüm için alınan yağ hücreleri ile kök hücre oranları da artırılmaktadır. Yağ dokusunun erişkin tip kök hücreler açısından vücuttaki en zengin kaynak olması ve bu kök hücreler verildikleri yerde eksik olan hücre tipine dönüşüp onarım faaliyetlerinde de bulunmaktadır. Yağ enjeksiyonunun vücudunuza iki etkisi vardır. Birincisi dolgu etkisi, ikincisi rejeneratif, yani yenileyici etkisidir.

Hücrelerinizi yaşatın

Yağ hücreleri ve kök hücrelerin dönüşümü ile yeni oluşan hücreler, dolgu etkisinin verildiği bölgelerde yaşamaya devam eder. Bu etki sayesinde uygulanan bölge örneğin yüz ise çizgiler ve kontur değişir. İncelmiş olan cilt dolgunlaşır, kurumuş cilt nemlenir, ince kırışıklıklar ve lekeler de azalır. Yenileyici yani jenaratif etkide ise yenileyici etkiyi verilen kök hücreler sağlar. Bunlar eksik bağ dokusu elemanlarına ve fibroblastlar dönüşür, kollajen sentezini artırır. Ciltte genel bir gençleşme ve tazelenme olur. Yağ enjeksiyonunda uygulanan yağ hücreleri yeni yerlerinde yaşamaya devam ederler orada bir dolgu maddesi görevi görürler. Yağ enjeksiyonunun başarısı ise enjekte edilen yağ hücrelerinin yaşamaya devam etmesine bağlıdır.

Uygulama bölgeleri

Yağ enjeksiyonunda, dolgu amaçlı yağ verildiğinde uygulanan bölge örneğin yüz ise kök hücreler burada değişime uğramakta, fibroblastlara dönüşerek kolajen sentezlemekte ve cildin gençleşmesini sağlamaktadırlar. Yüz bölgesinde yumuşak doku eksikliklerinin doldurulması, göz altı morlukları ve gözyaşı oluk çizgisinin düzeltilmesi, dudak büyütme, yanak doldurulması, yüz asimetrilerinin düzeltilmesi, yanık ya da travma sonrası oluşan izlerin azaltılması gibi bir çok alanda yağ enjeksiyonu tedavisi uygulanabilir. Yağ enjeksiyonu sadece estetik cerrahide değil yanık ve yara izleri için de uygulanabilir. Bahsedilen tedavi yöntemi memelerde, kalça ve bacak estetiğinde, genital bölge dolgusu vücutta doku eksikliği olan her yerde kullanılmaktadır. Yara izi olmayan bu tedavi işlemlerinde alerjik reaksiyon ya da vücudun reddetmesi gibi bir risk yoktur. Kişi kendi yağlarıyla gençleşir.

Ne zaman iyileşir?

Genel anestezi altında ya da sedasyonda uygulanan işlem bölgeye bağlı olarak ortalama 1-2 saat sürmektedir. Tedavi sonrasında hastanede istirahat etmeye gerek kalmadan evinize dönebilir, dinlenmeye başlayabilirsiniz. Gelişen şişlikler yani ödem bir hafta süre zarfında iyileşme gösterecektir.

Yazının devamı...

Çocuklarda estetik sorunları

20 Aralık 2021

Çocuklarda estetik için doğru zaman

Çocuklarda doğuştan gelen estetik sorunlar arasında en çok kepçe kulak, yarık dudak, el ve parmak deformasyonları, yüzde doğum lekeleri ve göz kapağı düşüklükleri görülmektedir. Estetik sorunları olan çocukların ebeveynlerinin gözetiminde çok iyi takip edilmesi gerekir. Çocukların okul çağına kadar geçen sürede gelişimleri üzerindeki etkileri uzmanlar tarafından izlenerek operasyon kararı verilmelidir. Operasyon için doğru zaman, okula başlamadan önce olmalı ancak çocuklar doğar doğmaz estetik operasyona başvurulmamalıdır. Bu tarz sağlık sorunları karşısında gerçekten bir estetik operasyona ihtiyaç olup olmadığını anlamak için uzman görüşü alınmalıdır. Ebeveynlerin bu tür sorunlar karşısında, bir uzman iş birliğinde çocuğun yaşı, psikolojisi ve fiziksel durumunu çok iyi tespit ederek, planlı hareket etmeleri gerekir.

Çocuklarda yaygın görülen estetik sorunlar

Kulak şekil bozukluğu olarak görülen kepçe kulak sorunu, çoğunlukla doğuştan gelir. Bebeklik döneminde henüz kıkırdak oluşumu tamamlanmadığı için ameliyat yapılamaz ama erken dönemde müdahale edilmesi çocuğun gelişiminde iyi olur. Doğuştan gelen göz kapağı düşüklüğü karşısında, görmeye engel olacak bir durum yoksa işlem yapılmadan takibe alınmalıdır. Çünkü bebeklerde 1 yaşından sonra bu lezyonlar küçülür. Görme duyusu etkilenmediği sürece tedaviye başlanmaz. Bu sorunlara sahip bebekler, 6 ayda bir, 4 yaşına kadar göz muayenesinden geçirilir. 4 yaşına gelindiğinde muayenelerden gelen sonuca göre ameliyata karar verilebilir.

Diğer sık karşılaşılan bir konu ise burun estetiğidir. Herhangi bir ciddi yaralanma karşısında yapılır. Asla keyfe keder yapılmamalıdır. Çocuklarda kemik yapısı ve kıkırdak doku oturmadığı için ufak kazalarda dahi burun bölgesinde kalıcı hasarlar oluşabilir. Bu hasarlar estetik operasyon ile tedavi edilebilir. Ancak henüz oturmamış kıkırdak doku, yanlış operasyonlarla deforme olabilir. Bu da, onarılması güç ve çocuğun gelişimini engelleyen sonuçlar doğurabilir.

Çocuklarda görülen el rahatsızlıkları; bilinen adlarıyla perdeli parmaklar, fazla parmak, tetik parmak, başparmak eksikliği, kısa parmaklar ve eksik parmaklardır. Bu rahatsızlıklar çocuğun psikolojisini ve meslek seçimini olumsuz etkileyebilir. Bu sorunun takip edilmesi ve cerrahi müdahale ile düzeltilmesi gerekebilir.

Sünnet operasyonu ise gelecekte çocukların ruh ve beden sağlığını yakından ilgilendiren önemli bir cerrahi bir girişimdir. Bu operasyonun 'sünnetçiler' değil tıp doktorları tarafından yapılması gerekir. Konunun uzmanı tarafından uygun koşullarda yapılmayan operasyonlar, ileride çocukların cinsel organında şekil bozuklukları yaratabilir, cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Yazının devamı...

Migreninizi botoksla yenin

13 Aralık 2021

Mevsimsel kronik baş ağrıları

Mevsim belirsizlikleri ile artan migren atakları, çoğu kişinin kabusu haline geldi. Dünya genelinde en yaygın üçüncü hastalık sıralamasında yer alan şiddetli kronik baş ağrısı olan migren, erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmekte. Stres, çok ya da az uyku, alkol, susuzluk ve kafein migreni tetikleyen en yaygın unsurlar olarak sayılıyor ve çoğu zaman da mevsimsel etkenlerden kaynaklı olabiliyor. Bir migren hastasının son 3 ayın en az 15 gününü baş ağrısı ile geçirmesi ve bu ağrılı günlerden en az 8’inde tipik migren ağrısı görülmesi durumuna kronik migren adı verilir. Migren, bireysel ve toplumsal boyutta iş gücü kaybına neden olur. Kişinin ekonomik ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen migren atakları psikolojik problemlerin ortaya çıkmasına da sebep olur. Hastalar sürekli ve aşırı miktarda ağrı kesici kullanmanın risklerinin yanı sıra ağrı ile yaşamanın yarattığı olumsuz psikolojik durum ile baş etmek zorunda kalır.

Tedaviyi tekrarlamak mümkün

Migren tedavisinde ilaçlar dışında uygulanan bir diğer çözüm botoks tedavisidir. Bunun sebebi ise botoksun sinir uçlarında bazı nörotransmitterlerin dağılımını engellemesi ve böylece enflamuatuar ağrıyı önlemesinden kaynaklanır. Migren tedavisinde botoks; alın, şakaklar, ense ve boyun bölgesine ve kafa içine uygulanır. Çoğu durumda uygulamaların etkisi yaklaşık olarak 4 ile 6 ay kadar sürer. Daha sonra işlemi yeniden tekrar etmek gerekir. Migren için botoks uygulamasının avantajları öncelikle yan etkisinin olmaması ve kısa sürede uygulanabilir olmasından geçmektedir. Etkili ve faydası kanıtlanmış olmakla hasta bu tedavi sonrasında sosyal hayata hemen devam edebilir. Kesi, yara, morluk olmadan 6 aya varan botoks etkisi ile migreninizi yenebilirsiniz.

Migrenin olumsuz etkileri ve nedenleri
Tedavi edilmeyen migrene sahip kişilerde, bireysel ve toplumsal boyutta iş gücü kaybı, ekonomik ve yaşam kalitesinde düşme ve psikolojik olarak olumsuz etkileri vardır. Hastalar sürekli ve aşırı miktarda ağrı kesici kullanmanın risklerinin yanı sıra ağrı ile yaşamanın yarattığı olumsuz psikolojik durum ile baş etmek zorundadır.

Migrenin en büyük nedenlerinden biri de hormonal değişikliklerdir. Bu nedenle kadınlarda adet dönemlerinde daha sık görülür. Migren ağrıları genellikle genetiktir ve eğer ailede birinin migren sorunu var ise sizin de migren hastası olma olasılığınız yüzde 40’lar civarındadır. Migren ağrıları, şiddetli baş ağrısının olmasının dışında; bulantı, baş kısmında zonklama türü ağrı, ışıktan ve sesten rahatsız olma, hareket edince artan ağrı, gözde ışık çakması, yarım görme ve vücutta bazı bölgelerin uyuşması gibi belirtileri görülebiliyor. Bu durumda hastanın Nörolog tarafından değerlendirilmesinden sonra klinik ortamda tanının konulması gerekiyor. Migren tipi baş ağrılarının tetik noktaları; iki kaş arası, şakaklar, ense, gözlerimizin arkası ve geniz bölgesidir.

 

Yazının devamı...

Cilt lekelerinde cihazsız tedavi yöntemleri

6 Aralık 2021

Cilt lekelerinin çeşitleri nelerdir?

Kadınlarda doğum kontrol hapı kullanımı veya hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler, melanin denilen renk maddesinin aşırı üretimine neden olabilir. Bunun sonucunda alın, burun üzeri, yanak, dudak üstü ve çene gibi bölgelerde lekeler oluşur. Ağızdan alınan veya bölgesel sürülen bazı ilaçlar ve kozmetikler lekelenmelere yol açabilir. Güneş ışınları veya solaryum etkisiyle, cilt kendini korumak amacıyla daha kalınlaşır ve melanin üretimini artırır. Bu noktada cildinizin kendini yenileme çabası lekelerde artışla sonuçlanacaktır. Yaşlılık lekeleri, güneşin uzun süreli etkisi sonucunda oluştukları için ileri yaşlarda ortaya çıkar. Değişik boyutlarda, açık kahverenginden siyaha kadar değişen renklerde ve çeşitli çaplarda görülebilirler. Yanık, sivilce ve akne yaraları, iyileşirken koyu lekeler bırakabilir. Ten rengi koyu olanlarda daha belirgin lekeler oluşabilir. Cilt üzerinde özellikle güneşin zararlı ışınları nedeniyle oluşan lekelenmeler, ilerleyen aşamalarda cilt kanserine neden olabilir. Cilt kanserleri öncelikle saçlı deri, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, kollar ve eller ve kadınlarda bacaklar dâhil olmak üzere cildin güneşe maruz kalan alanlarında ortaya çıkabilir. Ancak el ayası, el ve ayak tırnaklarının altı ve genital bölge gibi gün ışığını nadiren gören alanlarda da oluşabilir. Bazı cerrahi işlemler, işlem yapılan bölgeye bağlı olarak vücutta derin izler bırakabilir.

Cilt lekeleri nasıl tedavi edilir?

Cilt lekelerinin tedavisi öncesinde, mutlaka lekenin derin mi yoksa yüzeysel mi olduğuna karar verilmelidir. Çoğu lekeler cildin hem yüzeysel hem de derin tabakasında bulunmaktadır. Bu yüzden leke tedavisinde genellikle kombine tedaviler daha iyi sonuçlar vermektedir. Lekenin durumunun tespit edilmesi, tedavi yönteminin belirlenmesinde yol göstericidir. Yüzeysel lekelerde bazen leke giderici kremler ve yüzeysel kimyasal peelingler yeterli olabilirken ileri teknolojiye sahip cihazlarla, hem derin hem de yüzeysel cilt lekeleri tedavi edilebilmektedir. Aynı zamanda cilt altı tabakasını besleyici, kolajen ve elastin doku artışını destekleyen ürünler kullanılarak cilt dokusu daha da canlı hale getirilebilmektedir.

Cilt lekelerinde cihazsız tedavi yöntemleri

Vücudunuzda tedavi olmayı bekleyen lekeler için cihazsız tedavi yöntemleri, cihazlı tedavi yöntemlerinde olduğu gibi yalnızca uzman onayı ile planlanabilir.  Cildiniz için en doğru ve kalıcı cihazsız tedavi yöntemleri; peeling, PRP tedavisi, Somon DNA, mezoterapi ve kremlerdir. Cilde istenilen görüntü verilmesi, hastanın ihtiyacına uygun olarak belirli seanslar eşliğinde tedaviler ile mümkündür. Bu yöntemler alanında uzman doktor eşliğinde bir takvim oluşturularak uygulanır.

-Peeling: Yüzeysel bir soyma işlemi olan peeling, ciltteki melanin hücre sayısını azaltarak lekelerin açılmasını sağlar. Peelingler genellikle 1-2 hafta ara ile 6-8 seans uygulanır. Aynı zamanda ciltte yenilenme, parlama ve canlanma yaratarak cildin daha iyi görünmesini sağlar.

-Kök Hücre:

Yazının devamı...