Böcek ısırıklarına karşı dikkatli olun

10 Mayıs 2021

Havaların ısınmasıyla rahatsızlık duyduğumuz konuların başında gelen sinek, böcek, kene ısırıkları ciddi cilt sorunları yaratabilir. Genellikle ciltte küçük kırmızı noktalarla başlayan bu şişlikler, bazen ağrılı ve kaşıntılı hale dönüşebiliyor. Sinek ısırıkları ya da böcek sokmaları birkaç saat veya gün içerisinde evde tedavi edilerek iyileştirilebilir. Bu haftaki yazımda etkileri kişiden kişiye ve nüfuz ettiği bölgeden bölgeye farklılık gösteren sinek, böcek sokmalarına karşı yapılabilecek ilk müdahaleleri paylaşacağım. Havaların ısınmasıyla rahatsızlık duyduğumuz konuların başında gelen sinek, böcek, kene ısırıkları ciddi cilt sorunları yaratabilir. Genellikle ciltte küçük kırmızı noktalarla başlayan bu şişlikler, bazen ağrılı ve kaşıntılı hale dönüşebiliyor. Sinek ısırıkları ya da böcek sokmaları birkaç saat veya gün içerisinde evde tedavi edilerek iyileştirilebilir. Bu haftaki yazımda etkileri kişiden kişiye ve nüfuz ettiği bölgeden bölgeye farklılık gösteren sinek, böcek sokmalarına karşı yapılabilecek ilk müdahaleleri paylaşacağım. 

Arı sokmalarında anaflaktik şoka dikkat!
Yaban arısı ve eşek arısı sokmalarında alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu gibi durumlarda soğukkanlı olmakta fayda var. Bazı vakalar, anaflaktik şok dediğimiz daha ciddi alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu durum solunum sorunları, baş dönmesi ve yüzde, ağızda şişmelerle yol çıkabilir. Böyle durumlarda acilen hastaneye gitmek gerekir. 
Keneye anında müdahale şart!
Genelde fark edilmeyen ve ağrı hissedilmeyen böcek ısırmalarından biri olan kene vakalarının önemli enfeksiyonlarından biri Lyme hastalığıdır. Her kene ısırmasından Lyme hastalığı bulaşmaz, sadece daha önce başka hayvanlardan enfeksiyon almış kenelerden bulaşır. Kene hastalığı, bakteriyel bir enfeksiyondur ve insanlara enfekte olmuş kenelerden bulaşır. Görüldüğü anda müdahale edildiğinde bu hastalığı tedavi etmek daha kolaydır. Vücudunuza keneyi gördüğünüz zaman dikkatlice ciltten keneyi ayırmak gerekir. Keneyi gördüğünüzde keskin olmayan bir cımbızla yada kene ayıran özel aletlerle keneyi ve iğnesini çıkartmak ve bu bölgeyi dezenfekte etmek gerekir.   

Evde  ilk müdahaleler için öneriler:

• Böceğin iğnesi ya da dikeni hala ciltteyse hemen çıkartın.

Yazının devamı...

Pandemi süreci ve ramazan ayında artan güzelleşme talebi

4 Mayıs 2021

Sosyal hayata kapıları kapattığımız bu dönemde insanlar kendi içlerine döndüler, kendileriyle daha fazla zaman geçirdiler ve kendileri için bir şeyler yapmak istediler. Bu da pandemi döneminde estetik operasyonlara rağbeti arttırdı. İnsanların daha az aktif ve daha az görünür oldukları Ramazan ayında ise bu oran gözle görülür biçimde artı. Kısıtlamaların dışında tutulan klinikler bu nedenle büyük ilgi görmekte. Bu haftaki yazımda pandemi koşullarında ameliyat olmak istemeyen ya da hastane ortamına girmek istemeyenlerin en çok tercih ettiği uygulamalardan bahsedeceğim.

Az seans özelliği tercih sebebi

Genellikle estetik operasyonlarını yıllık izinlerine denk getiren insanların bir kısmı, pandemi dönemini evden çalışarak geçirdiği için veya kısıtlamalarla birlikte sosyal hayatın azalmasıyla birlikte operasyon sonrası toparlanma aşamasını evde geçirmeyi fırsatı olarak gördüler. Her Ramazan ayında artan ilgi ise bu yıl pandeminin etkileri ile daha da yükseldi.

Ameliyat olmak istemeyen ya da pandemi döneminde hastane ortamına girmek istemeyenlerin en çok tercih ettiği uygulamalar; enjeksiyon, lazer ve cihazlı uygulamalar. Ayrıca tek seferde uygulanan ve kalıcı çözümler sunan, kişinin kliniğe bir kereden fazla gitmesine gerek olmayan uygulamalar ise daha çok tercih ediliyor. Gelin bu taleplere cevap niteliğinde olan popüler uygulamaları birlikte inceleyelim…

Kök Hücre Uygulamasıyla Tek Seansla Gelen Mucize
Cilt kırışıklıklarından meme büyütmede silikonun yerine kullanılmasına, yara tedavisinden saç güçlendirmeye kadar geniş bir uygulama alanı olması ve kişinin kendi hücreleri ile uygulandığı için bir yan etki riski taşımaması tercih sebeplerinden. Ramazan ve pandemi döneminde bu gibi uygulamalara çok vakit ayırmak istemeyenlerin de imdadına yetişiyor. Çünkü kök hücre uygulaması tek seansta, yaklaşık 1-1.5 saat süren bir işlem.

El Değmeden Vücudu Şekillendirme

Yazının devamı...

Güneş lekelerine karşı önlem alın

27 Nisan 2021

Vücudumuzun büyük ihtiyacı, güneşten aldığımız D vitamini... Güneşin sıcaklığını hissettiğimiz bugünlerde güneşin faydalarından yararlanırken dikkatli olmalıyız. Güneşte fazla kalmak cildimizde leke oluşturarak cildimizin hem nem dengesini bozuyor hem de kurumasına neden oluyor. Bu haftaki yazımda güneşin zararlı etkilerinden korunmanın yollarını anlatacağım.Vücudumuzun büyük ihtiyacı, güneşten aldığımız D vitamini... Güneşin sıcaklığını hissettiğimiz bugünlerde güneşin faydalarından yararlanırken dikkatli olmalıyız. Güneşte fazla kalmak cildimizde leke oluşturarak cildimizin hem nem dengesini bozuyor hem de kurumasına neden oluyor. Bu haftaki yazımda güneşin zararlı etkilerinden korunmanın yollarını anlatacağım.

Güneş Kremi Kullanmadan Asla Dışarı Çıkmayın
Yaz mevsimi ile birlikte giderek dikleşen güneş ışınları, cildimizde hiç istemediğimiz görüntülerin oluşmasına neden olabiliyor. Cildimizde ve vücudumuzun güneşe maruz kalan bölgelerinde, koyu kahverengi oluşan güneş lekeleri, bu dönemde hayatımızın kâbusu olabiliyor. Özellikle açık tenlilerin güneş ışınlarından korunmak için çok daha dikkatli olması gerekiyor. Dışarı çıkarken mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi sürülmeli ve bu işlem her 20 dakikada bir tekrarlanmalıdır. Güneş lekeleri sadece yüz bölgesinde oluşmaz. Dekolte bölgesi, el ve kollarda da leke oluşumu görülebilir. Tüm vücudu güneşin zararlı etkilerinden korumak için şemsiye kullanılabilir. Güneş lekeleriyle savaşmak için renk açıcı kremler ve renk düzenleyiciler kullanılmamasını tavsiye ediyorum.

Güneş Lekesi Oluşumuna Karşı 6 Basit Yöntem
• Cildinize parfüm içeren ürün sürüp güneşe çıkmayın.
• Güneşe çıkmadan yarım saat önce güneş kremi sürün. Kreminizi 20 dakikada bir yenileyin.

Yazının devamı...

“Eyvah yaz geliyor!” diyenlere popüler uygulamalar

20 Nisan 2021

Tek seansta mucize: Endolift Lazer Ağı

Endolift Lazer Ağı Uygulaması ile sarkmaları ortadan kaldırmak, tek seferde kolajen bantlarını kontrollü bir şekilde uyarmak ve uzun süreli kalıcılık sağlamak mümkündür. Saç teli inceliğindeki bu lazer teknolojisi ile direkt cildin altına ısı vererek yarım saatte acı, ağrı, morarma, kesi ve dikiş olmadan tek seferde istenilen sonuca ulaşabiliyoruz. Bu uygulamanın bu kadar başarılı olmasının nedeni; istenilen uzunlukta, derinlikte ve şiddetteki ısının cildin alt tabakasına ulaşıyor olmasıdır. Selülit tedavisinden gözkapağı düşüklüklerine, yüz germeden, gıdı gidermeye ve hatta dolgusuz Jaw-Line (Çene Hattı) belirginleştirmeye, diz ve dirseklerse cildin sıkılaştırılmasına ve hatta diz içlerindeki küçük yağ depolarının giderilmesine kadar geniş bir alanda tedavi mümkündür.

BodyScluptor ile 2 bedene kadar incelme

Estetik uygulamalarda her geçen gün gelişen teknolojiler, vücut şekillendirmeyi daha da kolaylaştırıyor. Konu zayıflama olunca 2021 trendi belli ki BodyScluptor olacak. Yenilikçi teknolojisiyle, vücudun doğal mekanizmalarını çalıştırarak yağ hücresi yakım sürecini harekete geçiren ve hızlandıran BodyScluptor adeta mucize bir yeteneğe sahip. 12 seans uyguladığımız tedavi protokolünde her seans 30-45 dakika sürüyor.

Ağrısız ve son derece rahatlatıcı bir tedavi sunan BodyScluptor, vücut hatlarını düzeltiyor ve iyileştiriyor. Bu cihazın en önemli özelliği organların etrafındaki yağların azalmasına yardımcı olması. Özellikle sosyal yaşamı aktif, alkol tüketimi fazla, dengesiz beslenme ve hareketsizliğe bağlı oluşan karın iç organlarının etrafındaki yağlanmayı azaltmakta BodySculpture oldukça etkili. Ülkemizde çok yeni kullanılmaya başlanan, sadece birkaç klinikte yer alan bu cihaz ile zayıflama, beden inceltme ve şekillendirme alanlarında çok başarılı sonuçlar elde ediyoruz. En güzel haber ise BodyScluptor, kişiye göre değişiklik gösterse de Avrupa ve Türkiye’de yapılan sonuçlar sonucunda yapılan araştırmaya göre seanslar sonunda 1-2 beden incelme imkânı sunuyor.

Soğuk Lipoliz ile bölgesel yağlara veda

Bölgesel yağlarınızdan şikâyetçiyseniz; liposuction ile vücut şekillendirme ya da karın germe gibi iyileşme süreci uzun olan bir cerrahi ameliyatlar yerine, 3-4 seans süren soğuk lipoliz uygulaması ile cilt altında depolanan yağlarınıza yaptırabilirsiniz.

Bugün sizlerle birçok uygulamaya dair bilgi paylaştım. Hepsi etkin, başarılarını gözlemlediğimiz uygulamalar. Ancak önemli olan hangi uygulama sizin için doğru olan? Hepimizin yaşam şekli, beslenme şekli, şikayetleri ve yapısı farklı. Bu nedenle doğru uygulama, kişiden kişiye değişmektedir. Sizin için hangi yöntemin uygun olduğunu doktorunuza danışmanızı öneririm.

Yazının devamı...

Belirgin vücut hatları için son teknolojiler

13 Nisan 2021

Yoğun hayat akışı içinde tek seferde uzun süre kalıcılık sağlayan ve işlem sonrası iz bırakmayan uygulamalar herkesin önceliği oluyor. Ameliyatsız, acısız, ağrısız, morarma ve kızarma gibi yan etkilerin yaşanmadığı müdahalelerle güzelleşip, hayatımıza en hızlı şekilde kaldığımız yerden devam etmek en önemli beklentimiz. Bu haftaki yazımda, belirgin vücut hatları sunan yenilikçi teknolojileri anlatacağım. Yoğun hayat akışı içinde tek seferde uzun süre kalıcılık sağlayan ve işlem sonrası iz bırakmayan uygulamalar herkesin önceliği oluyor. Ameliyatsız, acısız, ağrısız, morarma ve kızarma gibi yan etkilerin yaşanmadığı müdahalelerle güzelleşip, hayatımıza en hızlı şekilde kaldığımız yerden devam etmek en önemli beklentimiz. Bu haftaki yazımda, belirgin vücut hatları sunan yenilikçi teknolojileri anlatacağım. 

Fit bir vücuda sahip olmak herkesin hayalidir fakat sadece diyet ve sporla fazla kilolardan kurtulmak zorlu bir süreçtir. İnsanlar yağ hücresi sabit olarak doğar; kilo aldığımız zaman da yağ hücrelerinin sayısı artmaz, hücre çapları büyür. Hücre çapları genişleyen bu yağlar da giderilmesi zor, uzun ve ciddi bir süreç olan kilo sorununa neden olur. 
Doğal hücre aktivasyonu sonucu adipoz yağ hücrelerinin yakımını, vücuttaki deri altı ve karın içi bölgesindeki yağların önemli oranda azalmasını sağlayan, tüm dünyanın gündeminde olan yeni teknoloji biostimology; ağrısız ve son derece rahatlatıcı bir tedavi sunuyor, vücut hatlarını düzeltiyor ve iyileştiriyor. 

Dünyada yaygınlaşan, ülkemizde çok yeni olan bu teknoloji ile zayıflama, beden inceltme alanlarında çok başarılı sonuçlar elde ediyoruz.
 

Yazının devamı...

Migren ataklarına botoks çözümü

6 Nisan 2021

Mevsim geçişlerinde daha da artan migren atakları çoğu insanın kabusu haline geliyor. Dünya genelinde en yaygın üçüncü hastalık olarak kabul gören şiddetli kronik baş ağrısı olan migren, erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülüyor. Stres, çok ya da az uyku, alkol, susuzluk ve kafein migreni tetikleyen en yaygın unsurlar olarak sayılıyor ve çoğu zaman da mevsim değişikliği kaynaklı olabiliyor. Bu haftaki yazımda migrenin botoks ile çözümünü anlatacağım. Mevsim geçişlerinde daha da artan migren atakları çoğu insanın kabusu haline geliyor. Dünya genelinde en yaygın üçüncü hastalık olarak kabul gören şiddetli kronik baş ağrısı olan migren, erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülüyor. Stres, çok ya da az uyku, alkol, susuzluk ve kafein migreni tetikleyen en yaygın unsurlar olarak sayılıyor ve çoğu zaman da mevsim değişikliği kaynaklı olabiliyor. Bu haftaki yazımda migrenin botoks ile çözümünü anlatacağım. 
Bir migren hastasının son 3 ayının en az 15 gününü baş ağrısı ile geçirmesi ve bu ağrılı günlerden en az 8'inde tipik migren ağrısı görülmesi durumuna kronik migren adı verilmektedir. Migrenin bireysel ve toplumsal boyutta iş gücü kaybı, ekonomik ve yaşam kalitesinde düşme ve psikolojik olarak olumsuz etkileri vardır. Hastalar sürekli ve aşırı miktarda ağrı kesici kullanmanın risklerinin yanı sıra ağrı ile yaşamanın yarattığı olumsuz psikolojik durum ile baş etmek zorundadır.

Migrenin en büyük nedenlerinden biri de hormonal değişikliklerdir. Bu nedenle kadınlarda adet dönemlerinde daha sık görülür. Migren ağrıları genellikle genetiktir ve eğer ailede birinin migren sorunu var ise sizin de migren hastası olma olasılığınız yüzde 40’lar civarındadır. Migren ağrıları, şiddetli baş ağrısının olmasının dışında; bulantı, baş kısmında zonklama türü ağrı, ışıktan ve sesten rahatsız olma, hareket edince artan ağrı, gözde ışık çakması, yarım görme ve vücutta bazı bölgelerin uyuşması gibi belirtileri görülebiliyor. Bu durumda hastanın Nörolog tarafından değerlendirilmesinden sonra klinik ortamda tanının konulması gerekiyor.

Migren tipi baş ağrılarının tetik noktaları nerelerdir?
• İki kaş arası
• Şakaklar

Yazının devamı...

Saç dökülmelerini bu yöntemlerle durdurun

30 Mart 2021

Özellikle mevsim geçişlerinde artan saç dökülmelerini stres, endişe, sağlıksız beslenme, uyku düzeni bozukluğu ve kronik hastalıklar da tetikliyor. Son dönemlerde daha sık duyduğumuz saç dökülme problemi, hem kadınları hem erkekleri sosyal anlamda da olumsuz etkiliyor. Yapılan araştırmalara göre dünyada en çok tercih edilen ameliyatsız estetik uygulamaları arasında, saç özelinde yapılan uygulamalar üçüncü sırada yer alıyor. Peki bizler saçlarımızda dış etkenler nedeniyle oluşan aşırı dökülme ve hasarlanma gibi sorunlar için hangi önleyici yöntemlerden faydalanabiliriz? Bu haftaki köşe yazımda yıpranan ve dökülen saçlar için neler yapmamız gerektiğini anlatacağım.

Kök Hücre Uygulaması: Kendi hücrelerinizle saçlarınızı güçlendirin!
Saçların canlandırılması ve kayıpların önüne geçilmesinde benim de en çok tercih ettiğim, en etkili tedavi yöntemlerinden biri kök hücre uygulamasıdır. Yüz, boyun ve dekolte bölgesi ile el, dirsek ve diz kapağı gençleştirilmesi, yara ve yanık izlerinin tedavisi, meme büyütme, kalça dikleştirme, dolgunlaştırma işlemleri ile elmacık kemiklerinin ve çene hatlarının belirginleştirilmesine gibi bir çok alan için uyguladığımız Kök Hücre Uygulaması; saç dökülmelerinin ortadan kaldırılmasında da çok başarılı sonuçlar vermektedir. Uygulama ile cilt altında eksilmiş olan hücreler cildin en alt tabakasına geri verilir ve içinizden gelen güzellik yine kendi hücrelerinizle size kandırılır. En önemlisi de tek seans uyguladığımız bu tedavi, sorunlu bölgede alerji, reddedilme ve yabancı madde reaksiyonu riski taşımaz.

Kök Hücre uygulamasında tek seansta, yaklaşık 1-1.5 saat süren bir işlem uyguluyoruz. Öncelikle Liposuction yöntemiyle kişiden bir miktar yağ alınıyor, bu yaklaşık 10 dakika sürüyor. Daha sonra alınan yağlar, özel işlemden geçirilerek kök hücreden zengin hale getiriliyor. Bu işlem de yaklaşık 30-40 dakika sürüyor. Operasyonun son 10 dakikasında ise alınan hücreler sorunlu bölgeye enjekte ediliyor. Sonrasında hücrelerin cilt altında çoğalması etkinleşmesi süreci başlıyor. Uygulamanın etkileri ise operasyonu takip eden 1 ay içerisinde görülmeye başlanıyor. 9-12 ay sonra etkisi en üst seviyeye ulaşıyor. Yaşa, genetiğe ve yaşam şekline bağlı olarak bazı hastalarda bu süre 18 ile 24 aya kadar uzayabiliyor. Kök Hücre Tedavisi doğal bir uygulama olduğu için bir alt-üst yaş sınırlaması yoktur. Kadın-erkek her yaştan kişiye uygulanabilir.

PRP
Sağlıklı scalar için diğer bir uygulamadığımız yöntem ise PRP’dir. PRP, kişiden alınan az miktarda kanın özel bir sistem ile ayrıştırılması ve bu sıvının içindeki büyüme faktörlerinin enjeksiyon yoluyla sorunlu bölgeye geri verilmesi işlemidir. Kişinin kendi kanının kullanılmasından dolayı Kök Hücre uygulaması gibi hiç bir alerjik reaksiyon riski oluşturmaz. Bu işlemle saç köküne daha fazla miktarda kan, oksijen, vitamin taşınmasına olanak sağlanır. Salgıladığı büyüme faktörleri ile saç kökü hücrelerini uyarır ve saç üretimini hızlandırır. Böylece saçların daha sağlıklı hale gelmesini sağlar. Özellikle saç dökülmesi olan bölgede uygulandığında dökülmeyi durduran bir işlevi bulunur. Uygulama; güçsüz, kırılmış, hasarlı saçlarla birlikte saç üretimi yeteneğini kaybeden saç köklerini uyararak hem saç dökülmesini durdurur hem de saçların daha parlak ve canlı görülmesini sağlar. PRP uygulamasında sorunun büyüklüğüne bağlı olarak birden çok seans uygulanabilir. Seanslar, uygulama yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre değişse de, en fazla 30 - 40 dakika sürer. Uygulama sonrasında kişi sosyal hayatına devam edebilir. Bazen yapılan iğnelere bağlı olarak küçük ve geçici morluklar oluşabilir.

Kan sulandırıcı kullananlar, geçmişinde kanser öyküsü olanlar ile hamilelik ve emzirme dönemini yaşayanlarda uygulama yapılmasını önermiyorum.

“Metinde belirtilen işlemlerin uygulanması ve sonuçları her kişinin anatomisine, fizyonomisine ve yaşam kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Bahsedilen uygulamadan önce konunun uzmanı bir doktorla görüşülmesini öneririm.”

Yazının devamı...

Göz estetiği ile daha genç ve etkileyici bakışlar

22 Mart 2021

Gözler vücudun aynasıdır; ruhsal ve fizyolojik olarak pek çok sorunu açığa çıkarır. Genetik ve çevresel faktörler, beslenme, uyku düzensizliği, yorgunluk ve yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan göz çevresindeki değişiklikler, yüzde en erken fark edilen yaşlanma belirtisidir. Göz etrafındaki cilt, vücudumuzun en ince dersine sahip olduğu için kırışmaması neredeyse kaçınılmazdır ve göz altı torbaları ya da kararan halkalar nedeniyle daha yaşlı ve daha yorgun bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Yaşımızı en çabuk ele veren göz çevresini gençleştirme ameliyatları ise bu nedenle en sık uygulanan estetik operasyonlardandır. Özellikle de alt ve üst göz kapağı estetiği… Göz çevresi yaşlanmalarını onararak gözleri daha genç ve duru bir görünüme kavuşturan göz estetiği ameliyatlarını gelin birlikte inceleyelim…

Göz kapağı cerrahisi görme alanının sarkmış göz kapağı tarafından kapatılması, göz kapaklarında sürekli ağırlık hissi gibi gerekli durumlarda veya kişinin yorgun ve yaşlanmış görünümünü iyileştirmek için gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Göz kapağının sarkması ya da kirpikli uçların saydam tabakayı 4-5 milimetre kapatmasına göz kapağı düşüklüğü (pitozis) denir. Göz kapağı düşüklükleri doğuştan olabileceği gibi ileri yaşlarda da oluşabilir. Göz çevresindeki yaşlanma belirtileri genellikle 40’lı yaşlarda başlar ve 50’li yaşlarda üst göz kapağındaki kaslar ve derideki incelme göz kapağı sarkmalarına sebep olur. Bunun dışında kaza, travma, felç, beyin problemleri geçirenlerde de ortaya çıkabilir. Kapaktaki sinir ve kas sorunları, göz ameliyatları ve tümör gibi nedenler de bu soruna yol açabilir. Aynı zamanda kontakt lens kullanımı da alerji yaparak gözde kapak düşüklüğüne sebep olabilir. Bu düşüklükler görmeyi ve görme alanını etkilerse o zaman düzeltilmesi gerekir. Yaşlanmanın ilk en erken görülen ve önemli bulguları arasında yer alan göz kapağı sarkması, göz altı torbaları ve göz kenarlarında oluşan kırışıkları tedavi etmede alt ve üst göz kapağı ameliyatlarına başvurulur.

Yaşın ilerlemesiyle gözün etrafındaki bağ dokusu ve liflerdeki gevşemeyle birlikte göz çukurundaki yağ yastıkçıkları dışarıya fıtıklaşarak göz torbalarını da belirginleştirir. Alt göz kapağının kirpiklerle beraber içe veya dışa dönmesi estetik görünümün bozulması gözün saydam tabakasını da etkileyerek görme azlığına neden olabilir. Bunların yanı sıra göz çevresinin iyileştirilmesine bir bütün olarak bakmak gerekmektedir. Eğer kazayağı bölgesi, alın çizgilerinin kırışıklıkları tedavisi, kaş kaldırma ve şekillendirme, botoks yöntemleri de gerekiyorsa göz çevresini gençleştirmek için tedaviye eklenebilir.

Hangi Durumlarda Cerrahi Operasyonlara Başvurulur?

• Göz kapak uçlarının ve kirpiklerin içe dönmesi sonucunda batma ve yaşarma gibi şikayetler varsa gözün saydam tabakasında zamanla hassasiyet oluştuğu anlamına gelir. Eğer müdahale edilmezse görme kaybına kadar giden ciddi bir tablo ortaya çıkabilir.

• Göz kapağı düşüklüğü çocuklarda göz bebeğini kapatıyorsa ileride göz tembelliğine neden olmaması için mümkün olduğunca erken cerrahi yapılmalıdır.

• Göz kapağı düşüklüğü erişkinlerde yorgun ve yaşlı görünüme neden oluyorsa estetik görünümü düzeltmek için de yapılır.

• Alt göz kapağının uçları içe değil de dışa dönerse, kapağın gözle teması olmayacağından gözyaşı dağılımı düzensiz olacaktır ve gözde sürekli sulanma, kızarıklık ve enfeksiyonlar oluşacaktır. Geçmeyen göz sulanmasını ve enfeksiyonları engellemek için cerrahi gerekir.

Yazının devamı...