Hızlı kilo verme sonrası

Ameliyatla veya ameliyatsız olarak aşırı kilolar verildikten sonraki en önemli problem, vücutta deri sarkmaları olarak karşımıza çıkar. Bu haftaki yazımda, obezite sorunu için tercih edilen mide ameliyatı sonrası kilo verme sürecinde vücudun estetik olarak toparlanması için gereken aşamaları anlatacağım.

Kilo vermeyi sağlıklı yönetelim

Ülkemizde de diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artıyor. Çağın hastalıkları arasında sayılan obezite, fazla kilonun yanı sıra kronik birçok rahatsızlığın da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hareketsiz yaşam ile yanlış beslenmenin birleşmesi sonucu obezite sorunu yaşayan kişiler, mide operasyonları ile hızlı ve etkili kilo vermeye ulaşmayı hedeflemektedirler.

Kilo vermeyi sağlıklı yönetebilmek için; mide küçültme konusunda uzman genel cerrah, vücut toparlama ameliyatlarında uzman plastik cerrah, obezite konusunda deneyimli bir beslenme uzmanı, obezite, yeme bozuklukları ve bağımlılık konusunda uzman bir psikiyatr ve psikolog, spor hocası ve yaşam koçu gibi bu konuda bilgi ve deneyim sahibi olan uzmanların sürece dâhil olması son derece önemlidir.

Mide küçültme ameliyatı geçiren kişilerde, hızlı kilo kaybına bağlı olarak vücut sarkmaları olasıdır. Verilen kilonun miktarı artıkça sarkma ihtimali de artabilir. Vücudun hemen hemen her kısmında; yüz, boyun, memeler, kollar, karın, popo, kalça, kasık ve uyluklarda sarkıklık ve gevşeklik meydana gelebilir. Kişinin yaşı, genetiği, yan hastalıkları, yaşam tarzı ve en önemlisi de deri kalitesi bu deformasyonların büyüklüğünde önemli rol oynar. Özellikle genç hastalarda kilo kaybederken yapılan sporun, ileri dönemdeki cilt sarkmalarını önemli ölçüde azalttığı gözlenmiştir.

Zamanlamaya dikkat!

Mide küçültme ameliyatı sonrası vücudun tekrar estetik olarak konumlandırılması, estetik cerrahi operasyonlar ile doğru zamanda uzman kişilerce planlanmalı ve uygulanmalıdır.  Hastalara mide ameliyatı sonrası estetik operasyonlar uygulanabilmesi için öncelikle kalp ve tansiyon değerlerinin, şeker ve tiroid problemlerinin, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının tekrar sağlıklı hale dönmesi beklenmelidir. Bu standartlar sağlandığında, kişinin isteğine ve sağlık durumuna göre düzeltme ameliyatları planlanmaya başlanmalıdır. Bu sürecin diyet ve egzersizle desteklenmesi, kiloyu stabil tutmak, sarkmaları bir nebze de olsa sıkılaştırabilmek açısından önem taşır.

Tüm vücudu şekillendirelim

Çok fazla kilo verme sonrası oluşan vücut şekil bozukluklarını gidermek için, plastik ve rekonstrüktif cerrahinin uzmanlık alanı olan Post-Bariatrik Cerrahisi kapsamında tüm vücudu şekillendirme operasyonu olan Belt Lipektomi yöntemi tercih edilebilir. Post Bariatrik Cerrahi ile vücut şekillendirme yöntemiyle etkili bir sonuç almak için mide ameliyatlarından sonra 1- 1,5 yıl kadar beklenmelidir. Tüm vücudu şekillendirme olarak tanımlanan bu ameliyatla vücut sarkmalarını tekrar istenilen forma sokarak, zayıflama sonrası oluşan istenmeyen görüntülerin ortadan kaldırılması operasyonun temel amacıdır.

Ameliyatlardan sonra yapılan işlemin büyüklüğüne göre hastanede kalış süresi 2 ila 5 gün arasında değişmektedir. Bu ameliyatlardan sonra vücudun 4 hafta boyunca bir korse ile desteklenmesi de şarttır.

Post bariatric cerrahi uygulamasının uygulandığı bölgeler

• 360 derece Vücut Germe
• Abdominoplasti Karın Germe
• Popo Germe
• Mamoplasti Göğüs Dikleştirilmesi
• Jinekomasti
• Üst Kol Germe
• Üst Bacak Germe
• Alt Beden Germe
• Yüz Gençleştirme
• Genital Germe
• Sırt Germe

 

 “Metinde belirtilen işlemlerin uygulanması ve sonuçları, her kişinin anatomisine, fizyonomisine ve yaşam kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Bahsedilen uygulamadan önce konunun uzmanı bir doktorla görüşülmesini öneririm.”

 

Op. Dr. Evrim Uçkunkaya Sosyal Medya Hesapları

Facebook: drevrimuckunkaya

Instagram: @druckunkaya

YouTube: druckunkaya