Geri Dön
DünyaSon dakika... Finlandiya ve İsveç resmen NATO'ya başvurdu

Son dakika... Finlandiya ve İsveç resmen NATO'ya başvurdu

Genel Sekreter Stoltenberg, başvuru belgeleriyle poz verip "Bu tarihi bir an" dedi. Stoltenberg, Türkiye'nin veto kararı için ise sorunun çözüleceğini düşündüğünü söyledi.

Son dakika... Finlandiya ve İsveç resmen NATO'ya başvurdu

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesiyle tarafsızlıklarına son veren Finlandiya ve İsveç, bugün resmen NATO'ya üyelik başvurusunda bulundu.

Finlandiya ve İsveç'in NATO daimi temsilcileri büyükelçiler Klaus Korhonen ve Axel Wernhoff, ülkelerinin üyelik başvurularını ittifakın Brüksel'deki merkezinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e iletti.

İki ülkenin kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Jens Stoltenberg, NATO üyelerinin çabuk karar almakta kararlı olduklarını, Finlandiya ve İsveç'in üyeliğine diğer müttefiklerden güçlü destek geldiğini söyledi. Stoltenberg, "Bu tarihi bir an" dedi.

İttifakın en güçlü ikinci ordusuna sahip Türkiye, İskandinav ülkelerinin NATO üyeliğini veto etmeye hazırlanıyor.

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya ne zaman üye olabilecekleri henüz bilinmiyor. Bir ülkenin NATO'ya katılabilmesi için oy birliği, yani mevcut 30 üye ülkenin tümünün onayı gerekiyor. NATO üyesi 30 ülkenin parlamentolarının İsveç ve Finlandiya'nın üyeliklerini onaylaması bir yıl sürebilir.

 

BİDEN İKİ ÜLKENİN LİDERLERİNİ BEYAZ SARAY'DA AĞIRLAYACAK

ABD Başkanı Joe Biden, Finlandiya ve İsveç'in liderlerini yarın Beyaz Saray'da ağırlayacak.

Son dakika... Finlandiya ve İsveç resmen NATOya başvurdu

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Biden'ın, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir araya geleceğini söyledi.

Sözcü Jean-Pierre, "Görüşmede bir dizi küresel sorun ve Ukrayna'ya desteğimize ilgili yakın ortaklığımızın yanı sıra NATO'ya üyelik başvuruları ve Avrupa'nın güvenliği de ele alınacak" dedi.

Jean-Pierre, Biden yönetiminin NATO'nun İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğiyle ilgili uzlaşmaya varılacağından emin olduğunu da ekledi.

ABD'den Cuma günü yapılan açıklamada, Washington'ın "Türkiye'nin pozisyonunu netleştirmeye çalıştığı" belirtilmişti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da dün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini destekleyeceğinden emin olduğunu söylemişti.

Son dakika... Finlandiya ve İsveç resmen NATOya başvurdu

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bugün ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile yapacağı görüşmenin gündem maddeleri arasında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi akşamı bir soru üzerine, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda "NATO'ya girmelerine biz 'Evet' demeyiz" demişti. Erdoğan, "Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrı söz konusu değil" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın üst düzey diplomatlarının Türkiye'de yapacakları görüşmelerle ilgili olarak ise şu yorumu yapmıştı: "İsveç, terör örgütlerinin kuluçka merkezi. PKK yanlısı teröristler var parlamentolarında. Biz bunların neyine güveneceğiz? Türkiye'ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler? Kusura bakmasınlar, hiç yorulmasınlar."