Geri Dön
EgeMuğla Büyükşehir vatandaşın yanında

Muğla Büyükşehir vatandaşın yanında

Büyükşehir Belediyesi, salgının ortaya çıktığı Mart 2020’den bu yana, gıda ve hijyen paketi yardımı yaptı, öğrencilere tablet dağıttı. Vatandaşa, 12 milyon 167 bin 831 lira değerinde yardımda bulunuldu

Muğla Büyükşehir vatandaşın yanında

Muğla Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmesiyle birlikte başlattığı önlemler ve destek paketleriyle birlikte, 13 ilçede vatandaşların yanında oldu. Birçok farklı alanda vatandaşlara destek olan Büyükşehir, gelen talepleri de kısa sürede yerine getirdi. Salgının ilk görüldüğü 2020’nin Mart ayından bu yana koronavirüse karşı mücadelesini her alanda sürdüren Büyükşehir, sağlıktan, eğitime, konaklamadan maske dağıtımına kadar birçok noktada vatandaşlara destek ve yardımlarını sürdürdü; sokağa çıkma kısıtlamasında vatandaşların mağdur olmaması için Halk Kart, nakdi ve kırtasiye destekleri olmak üzere, toplam 12 milyon 167 bin 831 lira değerinde yardımda bulundu.
Pandemi sürecinde fedakârca çalışan sağlık görevlilerine yönelik projeleri de yaşama geçiren Muğla Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda sağlık çalışanları için ücretsiz konaklama ve taşıma hizmeti sağladı. Virüse karşı maske, mesafe ve hijyen kuralına dikkat edilmesi gerektiğini sürekli vurgulayan yetkililer, virüsün başlamasıyla birlikte maske üretimine de başladı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, sağlık hizmeti veren kuruluşlara, muhtarlara, kuaför, berber, pazar yerleri, taksiler ve toplu taşıma araçlarına kadar. halkın yoğun olduğu birçok farklı noktaya ücretsiz maske ulaştırdı. Aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar, meslek örgütleri, otobüs durakları, pazar yerleri gibi vatandaşların uğrak noktalarında sürekli dezenfeksiyon çalışması yapıldı.
Kovid-19 sürecinde uzaktan eğitime geçilmesi nedeniyle evinde bilgisayar, tablet ve interneti olmayan öğrenciler için ilk olarak bilgisayar derslikleri oluşturuldu. Öğrencilerin uzaktan eğitime katılabilmeleri sağlandı, birçok öğrenciye de tablet ve internet dağıtıldı. Eğitim desteği sağlamak amacıyla online LGS-TYT-AYT seviye belirleme sınavı düzenlendi. YGS’ye kayıt olacak gereksinim sahibi öğrencilerin sınav ücretleri de belediye tarafından karşılanıyor.
Kiralar ertelendi
Vatandaşın ve esnafın maddi sıkıntı yaşamaması için bir dizi önemler alan Büyükşehir, su borcunu ödeyemeyen ve borcundan dolayı suyu kesilen vatandaşların ödemelerini erteledi, sayaçlar yeniden açıldı. Gelir kaybı yaşanan bu sürede icra işlemleri durduruldu, Büyükşehir’e ait işletmelerin kira ücretleri ertelendi.
Salgın öncesi evde bakım hizmetleri ve nakil ekibiyle vatandaşın yanında olan Belediye, Kovid-19 sürecinde de vatandaşın yanında oldu.
Özellikle yaşlı, yatağa bağımlı ve engelli hastaların evden sağlık kuruluşuna, sağlık kuruluşundan eve nakillerini yaptı. Hastane işlemlerinin de güvenilir bir ortamda yapılması sağlandı. Bu kapsamda, 11 Mart 2020’den itibaren hasta nakil hizmetlerini aksatmayan Büyükşehir Belediyesi, tüm hijyen kurallarına dikkat ederek 5 bin 373 hasta nakli yaptı. Her hasta naklinin ardından nakil ambulanslarını dezenfekte eden Büyükşehir ekipleri, 1771 kişiye hizmet verdi.