EkonomiTüketici kredisi vadeleri kaç ay oldu, değişti mi? Kredi kartı asgari ödeme limiti kaç? BDDK'dan yeni karar!

Tüketici kredisi vadeleri kaç ay oldu, değişti mi? Kredi kartı asgari ödeme limiti kaç? BDDK'dan yeni karar!

10.06.2022 - 16:57 | Son Güncellenme:

Tüketici kredi vadeleri ile ilgili yeni düzenleme geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tüketici kredilerine yönelik yeni tedbirleri açıkladı. Peki, kredide vade sınırı kaç ay? İşte tüketici kredi vadeleri son dakika gelişmeleri.

Tüketici kredisi vadeleri kaç ay oldu, değişti mi Kredi kartı asgari ödeme limiti kaç BDDKdan yeni karar

Tüketici kredilerinde genel vade sınırı kaç oldu? Kredilerde vadeler kaç ay? BDDK, Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanan adımlar kapsamında, finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirleri duyurdu.

Haberin Devamı

İHTİYAÇ KREDİSİ VADELERİ KAÇ AY?

Buna göre Kurul, tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının, kredi tutarı 50 bin liranın üzerinde 100 bin liranın altında olan krediler için 24 ay, 100 bin liranın üzerinde olan krediler için 12 ay olarak belirlenmesine karar verdi.

KREDİ KARTI ASGARİ ÖDEME TUTARI KAÇ?

Kurum, limiti 25 bin liranın altında olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 20'si; limiti 25 bin liranın üstünde olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 40'ı olarak belirlenmesine karar verdi.

BDDK, devam etmekte olan çalışmalar hakkında şunları ifade etti: "Konut kredilerinde kredi değer oranının tutar bazlı farklılaştırılması, ticari krediler başta olmak üzere selektif yaklaşımın iyileştirilmesi amacıyla kredilerin yatırım ve ihracat gibi üretken alanlara yönlendirilmesi, yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren tüzel kişilere kullandırılacak kredilerin risk ağırlığının artırılması ve yurt dışı yerleşiklere tahsisli swap imkanının getirilmesi hususlarında gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır."

Haberin Devamı

Düzenleme öncesinde tüketici kredilerinde genel vade sınırını 50 bin lira altındaki tutarlar için 36 ay, 50 bin liranın üzerindeki tutarlar için ise 24 ay vade olarak uygulanıyordu.