Gündem Bakan Soylu: Milliyetçiliğimiz yabancı düşmanlığı üzerine değildir

Bakan Soylu: Milliyetçiliğimiz yabancı düşmanlığı üzerine değildir

25.05.2023 - 23:39 | Son Güncellenme:

Bakan Soylu katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu 'Ülkemizin kalkınmasını, 81 ildeki üniversitedeki çocuklarımızın, gençlerimizin yarınlara daha iyi yetişebilmesini ortaya koyan bir milliyetçiliği ortaya koymamız gerekir. Milliyetçiliğimiz yabancı düşmanlığı üzerine değildir.' ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu: Milliyetçiliğimiz yabancı düşmanlığı üzerine değildir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı NTV canlı yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu'nun açıklamaları şöyle: Cumhur İttifakı seçmeninin motivasyonu yüksek. Karşı tarafın motivasyonu ilk tura göre biraz daha düşük. Ama ben sandığa geleceklerini düşünüyorum. Avrupa'daki seçimler bunu ortaya koydu. 

Haberin Devamı

Kılıçdaroğlu milliyetçiliğin tarifini yanlış yapıyor. Avrupa'da yabancı düşmanlığından etkilenen bir milliyetçilik anlayışını ortaya koyuyor. Bizim milliyetçiliğimiz böyle değil. Eğer biz milliyetçiliği tarif edersek, İHA, SİHA yapan, Çanakkale köprüsünü yapan, Yavuz Sultan Selim köprüsünü yapan milliyetçiliği tarif ederiz. Ülkemizin kalkınmasını, 81 ildeki üniversitedeki çocuklarımızın, gençlerimizin yarınlara daha iyi yetişebilmesini ortaya koyan bir milliyetçiliği ortaya koymamız gerekir. Milliyetçiliğimiz yabancı düşmanlığı üzerine değildir

TÜRKİYE'DE KAÇ SIĞINMACI VAR?

2011'de başlayan savaş öncesi Suriye'nin toplam nüfusu 22 milyondu. 6,8 milyon insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı. 6,7 milyon insan da ülke içerisinde yer değiştirdi. 14 milyon insan da yardıma muhtaç kalmış, en az 500 bin insan da hayatını kaybetmiş. Avrupa'da 1 milyon Suriyeli göçmen olduğu kabul ediliyor bunun 850 bini Almanya'da.

Haberin Devamı

Türkiye'de 3 milyon 750 bin Suriyeli sığınmacı vardı, 550 bini geri döndü.

SURİYELİ SIĞINMACILARIN GERİ DÖNÜŞÜ

Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacıların yüzde 70'i ülkelerine geri dönmek istiyor. Suriye'deki güvenli bölgede sığınmacılar için 240 bin konut yapılıyor. Katar tarafından yapılan konutların 5 bini tamamlanmak üzere. Burada sığınmacılara iş imkanı da olacak. Konutlar tamamlandıkça sığınmacılar buralara dönüş yapacak.

MUHARREM İNCE'NİN İLK TURDA ADAYLIKTAN ÇEKİLMESİ

Muharrem İnce'ye operasyon çekildi. Adaylıktan çektirilmesi demokrasiye de darbedir. Soruşturma nereye giderse gitsin sürecek. Bunu ortaya çıkaracağız.