Gündem Kilise saldırısında yeni gelişme! Saldırganlara operasyon anı ortaya çıktı

Kilise saldırısında yeni gelişme! Saldırganlara operasyon anı ortaya çıktı

30.01.2024 - 11:03 | Son Güncellenme:

Sarıyer'deki kilise saldırısıyla ilgili saldırganların yol kenarına attığı belirtilen silahların biri bulundu. Öte yandan saldırganlara yönelik operasyon anına ait görüntüler de ortaya çıktı.

Sarıyer'de bir kişinin hayatını kaybettiği kilise saldırısının ardından dün, saldırganların silahları parçalayarak Bahçeköy'de Belgrad Ormanı içinden geçen yolda attıkları bilgisi üzerine çevrede arama çalışmaları başlatıldı.

Haberin Devamı

Olay yeri inceleme ekipleri Bahçeköy Valide Sultan Caddesi, Kemerburgaz Yolu üzerinde ve ormanlık alanda arama çalışmaları yaptı. 300 polisin katıldığı arama çalışmalarında, saldırıda kullanıldığı düşünülen kuru sıkıdan bozma tabanca ve parçaları bulundu. Bulunan parçalar incelenmek üzere emniyete götürüldü.

Kilise saldırısında yeni gelişme Saldırganlara operasyon anı ortaya çıktı

TRAFİK KONTROLLÜ SAĞLANDI

Çok sayıda polis, Bahçeköy Kemerburgaz yolunda dedektörlerle arama çalışmalarına devam etti. Özel harekat polisleri de çevrede güvenlik önlemleri aldı. Çalışma nedeniyle yolda trafikte kontrollü sağlandı.

Kilise saldırısında yeni gelişme Saldırganlara operasyon anı ortaya çıktı

SALDIRGANLARA OPERASYON ANI

Saldırının ardından İstanbul Emniyeti'nce kurulan 150 kişilik özel ekip ile yürütülen çalışmalar kapsamında önce şüphelilerin araçları tespit edildi.

Haberin Devamı

Aracın yol güzergahını takip eden ekipler, şüphelilerin Başakşehir Güvercintepe Mahallesi'ne gittiğini belirledi. Yapılan operasyonlarda saldırıyı gerçekleştiren Tacikistan uyruklu A.K. ile Rusya uyruklu D.T. belirlenen adreste yapılan operasyonla gözaltına alındı. Saldırganların yakalanma anları güvenlik kameralarına yansıdı.

1/10

2/10

3/10

4/10

5/10

6/10

7/10

8/10

9/10

10/10

SİLAHIN TUTUKLUK YAPMASI KATLİAMI ÖNLEMİŞ

Santa Maria Kilisesi’ndeki ayine katılan Tuncer Murat Cihan’ı silahla öldüren DEAŞ’lı 2 teröristin de aralarında bulunduğu 51 kişi gözaltına alındı, 28’i sınır dışı edildi. Polonya plakalı araçla Sarıyer’e gelen teröristlerden birinin silahının tutukluk yapması olası katliamı önledi. Cihan’ın kiliseye saniyeler önce girdiği, teröristlerin ona kapı açtığı da ortaya çıktı.

İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde geçen pazar günü 11.40’ta meydana gelen 52 yaşındaki Tuncer Murat Cİhan’ın hayatını kaybettiği silahlı saldırıda yeni görüntüler ve ayrıntılar ortaya çıktı.

Saldırı sonrası başlatılan çalışmalarda, çevredeki kamera görüntülerinin takibini yapan İstanbul polisi, kar maskeli oldukları belirlenen 2 saldırganın kilisenin yakınına Polonya plakalı bir araçla gelip ardından saldırı sonrası kendilerini bekleyen aynı araçla kaçtıklarını tespit etti. Aracın kaçış güzergâhını kameralar yardımıyla takip eden ekipler, Polonya’dan bir yıl önce Türkiye’ye getirilip bırakılan ve bir yıldır trafiğe çıkmadığı tespit edilen aracın Başakşehir Güvercintepe’de bulunan Taciklerin yoğun olduğu mahalleye kadar gittiğini belirledi. Bölgedeki ve İstanbul’un diğer yerlerinde tespit edince 30 ayrı adrese baskın yapan polis, aralarında 2 teröristin de bulunduğu 47 şüpheliyi gözaltına aldı. Diğer yandan aracın Türkiye’ye sokan kişinin 2 gün sonra çıkış yaptığı öğrenildi.

Haberin Devamı

ARAÇ BULUNAMADI

Üzerinde yabancı bir şirketin adresi bulunan aracı arama çalışmalarını sürdüren polis dün sabaha karşı 4 şüpheliyi daha gözaltına aldı. Saldırı sonrası operasyonda gözaltına alınan 51 şüpheliden 3’ünün Türk vatandaşı olduğu, 28’ini saldırıda etki ve yardımları olmadığı, kaçak oldukları gerekçesiyle sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi’ne sevk edildikleri belirlendi.

Kilise saldırısında yeni gelişme Saldırganlara operasyon anı ortaya çıktı

CİHAN'A KAPIYI AÇTI

Olayın nasıl gerçekleştiğine yönelik kilise kameralarına göre ve yeni görüntüleri inceleyen polis, 2 saldırganın olay yerine yakın bir yere geldiklerini, araçtan inip kiliseye yürüdüklerini tespit etti. Kilisenin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde terörist Tacikistanlı A.K. ile Rus D.T.’nin ana kapıdan girdikten sonra bir süre kendi aralarında konuştukları görülüyor. Saldırganlardan biri Cihan’a kapıyı açıyor. Cihan’ın içeri girmesiyle 2 terörist de peşinden kiliseye giriyor. Görüntülerde, D.T.’nin önünde bulunan Cihan’n başına ateş ettiği, tabanca tutukluk yapınca kabzayla başına vurup yere düşürdüğü yer alıyor.

Haberin Devamı

TEKRAR TEKRAR BASTI

Tacikistan uyruklu A.K.’nin ise kilise salonuna doğru yönelip sıraların bulunduğu yerde Arapça slogan attıktan sonra duvara doğru bir el ateş ettiği ardından tabancasının tutukluk yaptığı, bunun üzerine Rus saldırganın yanına yönelen teröristin kaçarken tetiğine tekrar tekrar bastığı tabancanın yine ateşleme yapmadığı ortaya çıktı. Bu sırada kapıya yönelen teröristlerden Rus saldırganın kilise cemaati üzerine doğru bir el daha ateş ettiği de kamera görüntüleriyle tespit edildi.

ÖZEL PROGRAMDAN MESAJ

Haberin Devamı

Gözaltındaki 28 şüphelinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’deki sorgu işlemleri sürerken, saldırının faili Rus ve Tacik vatandaşı 2 saldırganın yakalandıkları Güvercintepe’deki evi bir süre önce yine Tacik bir yabancıdan kiralayıp kaçak olarak kaldıkları ve her ikisinin de oturum ve vizelerinin olmadığı öğrenildi. Parmak izleri alınan ve gerçek ve açık kimlikleri tespit edilmeye çalışılan 26 şüpheli şahsın, saldırıdaki etki ve bağlantılarını araştıran polis, ilk tespitlerinde özel bir çevrimiçi mesajlaşma programı üzerinden kendi aralarında haberleşen şahısların bağlantılarını tespit etmeye çalışıyor.

Öte yandan, saldırı sırasında kilisenin güvenliğinden sorumlu birimlerin de olay yerinde olmadığı ileri sürüldü.

PARÇALAR BELGRAD'DA

Saldırganların kaçarken silahları parçalayarak Bahçeköy’de Belgrad Ormanı içinden geçen yolda attıkları bilgisi üzerine ekipler Bahçeköy Valide Sultan Caddesi, Kemerburgaz Yolu üzerinde ve ormanlık alanda arama yaptı. Saldırıda kullanılan silahlara ait olduğu düşünülen silah parçaları bulundu.

KONSOLOS VE AİLESİ ORADAYDI

Olay sonrası kilise içerisinde 2 boş kovan bulan polis, biri duvara bir diğeri oturma sıralarından birine isabet etmiş 2 kurşun izi tespit ederken, saldırı sırasında sıraların altına gizlenerek canlarını kurtaran cemaat içerisinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonla arayıp taziye ilettiği Polonya İstanbul Konsolosu Witold Lesniak ile ailesinin de bulunduğu ortaya çıktı. Santa Maria Kilisesi’ne Türk bayrağı asıldı, Tuncer Murat Cihan’ın öldüğü yere de çiçek bırakıldı.

HORASAN KOLU MU?

Kovuşturmayı 150 kişilik bir ekiple yürüten ve gözaltındaki şüphelilerin dijitallerinin incelenmesinin yanı sıra yüzlerce saatlik kamera görüntülerini de didik didik eden polisin yaptığı ilk tespitlerde saldırıyı düzenleyen şahısların ve yardım yatakçılarının, DEAŞ’ın “Horasan kolu” olarak bilinen ve Türki Cumhuriyetler ile Rusya vatandaşlarından oluşan bir yapıya yakın olduklarını tespit etti. Dağılma sürecinde olduğu ve son dönemlerde Suriye’de yaptığı eylemlerle tekrar toparlanma arayışı içinde olduğu bilinen terör örgütü DEAŞ’ın kuruluş aşamasında DEAŞ Suriye ve DEAŞ Irak’la 3 parçasından biri olan ve Türki Cumhuriyetler ile Rusya vatandaşlarından oluşan DEAŞ Horasan yapısının diğer iki yapıya rağmen dağılmadığı ve diri olduğu istihbarat ve güvenlik birimlerince biliniyor.