Geri Dön

Oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı? Diyanet'e göre diş fırçalamak orucu bozar mı?

Ramazan ayı geldi çattı. Ramazan ayı içerisinde ilk oruç bugün tutuluyor. Müslümanlar oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Oruç tutarken diş fırçalamak orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ne? İşte o sorunun yanıtı..

Oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı? Diyanet'e göre diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Ramazan ayı boyunca müslümanlar tutulacak olan oruç nedeniyle uzun süreler boyunca aç ve susuz kalacak. Bu ay içerisinde en fazla dikkat edilmesi gereken konu başlıkları arasında ise ağız ve kişisel temizlik geliyor. Uzun süre boyunca aç kalacak olan midemiz nedeniyle nefesimizde koku oluşabilir. Bu kokuyu önleyebilmek için diş bakımı ve diş fırçalama konusunda bu ay içerisinde daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Peki diş fırçalamak orucu bozar mı, oruçluyken diş fırçalanır mı? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından o soruya verilen yanıt...

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZAR MI?

Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.

Ankara'da intikam cinayetiAnkara'nın Keçiören ilçesinde daha önce akrabalarını silahla yaralayan kişiden intikam almak isteyen cinayet zanlısı, husumetli olduğu kişiyi yol kenarında pusu kurarak tabancayla öldürdü. Cinayeti işleyen şüpheli olay yerinden kaçtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet