Kofi Annan

Kofi Annan

Yedinci Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri.8 Nisan 1938'de Gana'nın Kumasi şehrinde doğdu. Henry Reginald ve Victoria Annan'ın çocukları olarak, kardeşi Efua Atta ile beraber ikiz olarak dünyaya geldiler. Babası Lever Brothers'da ihracatçılık yapıyordu, ve ailesinin durumu Gana'ya göre çok iyiydi. Bu durumları Kofi'yi 1870'lerde kurulan Mfantsipim yatılı okuluna gönderilmesine yardımcı oldu.Üniversite eğitimini Gana, ABD, ve İsviçre'de yaptıktan sonra BM'de çalışmaya başladı. Bütün iş hayatı boyunca, Birleşmiş Milletler'in değişik branşlarında çalıştı. Genel Sekreter seçilmeden önce, Genel Sekreter Müsteşarlığı yapmaktaydı. 13 Aralık 1996'da Boutros Boutros-Ghali'den sonra Birleşmiş Milletler'in yedinci Genel Sekreteri olarak seçildi. 2001 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazandı. 10 yıllık bir hizmetten sonra Annan 1 Ocak 2007'de görevini Güney Koreli Ban Ki-moon'a devretti.İsveçli Nane Maria Annan ile evli olan Annan'in bir önceki evliliğinden üç çocuğu bulunmaktadır. Annan İngilizce, Fransızca, Fante ve bazı Afrika dillerini konuşabilmektedir.Birleşmiş Milletler kariyeri Kofi Annan'ın Birleşmiş Milletler'deki liderlik döneminde aldığı çeşitli kararlar ve takındığı tutumlar şiddetle eleştirilmesine neden olmuştur:1993 yılında Ruanda'da başlayan olaylarakalarak, 1 milyonu aşkın insanın ölümüyle sonuçlanan Ruanda Soykırımı'na imkân sağladığı öne sürülmüştür. Barış gücü komutanı Romeo Dallaire 'nın, soykırımı önlemek amacıyla önerdiği bütün talepleri reddetmiş; bunun Birleşmiş Milletler'i ilgilendirmediğini açıklamıştır. Verdiği kararlar, Huti'lerin soykırımı sürdürmesini kolaylaştırmış ve Tutsi'lerden öldürülenlerin sayısı dramatik boyutlara ulaşmıştır.1995 yılı Temmuz'unda, Srebrenica katliamı'nda 8000 üzerinde Müslüman Boşnak'ın ölümünü engellemekte etkisiz kaldı.2003 yılında Kıbrıs Sorunu'na yeni çözümler önermesi ve adada yapılan referanduma öncülük etmesine rağmen, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni verdiği Hayır oyundan sorumlu tutmakta etkisiz kaldı.Yine 2003 yılında ABD'nin Irak'a yaptığı müdahele sırasında Kofi Annan'ın liderliğindeki Birleşmiş Milletler'in devre dışı kalarak ABD'nin güdümünde hareket etmesi Kofi Annan'ın eleştirildiği önemli noktalardandır.2006 yılında, siyasi mercilere sunduğu "Annan Planı" ile Kıbrıs'ta bir barış sağlamaya çalışmış, bu plan Kıbrıs Türkleri tarafının referandumda kabul etmesine rağmen Kıbrıs Rumlarının referandumda hayır demesi üzerine yürülüğe girmemiştir.2012 yılında Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği temsilcisi olarak 2011-2012 Suriye ayaklanması için bir çözüm yolu aranmasına yardım etmeye devam etmeye çalıştı.2 Ağustos 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun Kofi Annan'ın Suriye özel temsilciliği görevini bıraktığını açıkladı.

Kofi Annan

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.102 kofi annan haberi bulunmuştur.
Son dakika: Bir çınar veda etti! Sami Kohen’i kaybettik
Son dakika: Bir çınar veda etti! Sami Kohen’i kaybettikYazarımız Sami Kohen, tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında hayata veda etti. Abdi İpekçi’nin davetiyle Milliyet’te 1954’ten beri diplomasi ve dış politika konularında haber ve yazılara imza atan Kohen, Türk basınını ilk kez dış haberler sayfasıyla tanıştırmıştı.
19.10.2021Gündem
Rauf Denktaş kimdir, ne zaman öldü, hastalığı neydi? Rauf Denktaş siyasi hayatı ve kariyeri...
Rauf Denktaş kimdir, ne zaman öldü, hastalığı neydi? Rauf Denktaş siyasi hayatı ve kariyeri...Rauf Denktaş kimdir sorusu gündem olmaya devam ediyor. TRT 1 ekranında yayımlanan Kıbrıs: Zafere Doğru dizisinde Rauf Denktaş'ın hayatı ve KKTC'ye alınmama süreci ele alınacak. 27 Ocak 1924 yılında Baf kasabasında dünyaya gelen Rauf Raif Denktaş 13 Ocak 2012 yılında hayatını kaybetti. KKTC'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olarak tanınmaktadır.
15.10.2021Gündem
Son dakika... Yunan basını çılgına döndü! 'Erdoğan, Kıbrıslı Türkler'in düşmanlarını hedef aldı'
Son dakika... Yunan basını çılgına döndü! 'Erdoğan, Kıbrıslı Türkler'in düşmanlarını hedef aldı'Son dakika haberlere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'ın görüşmesi Yunan basınında deprem etkisi yarattı. Kapalı Maraş'ın yüzde 3.5'inin askeri bölge statüsünden çıkarılacağının açıklanmasını manşetlerine taşıyan Yunan medyasında, Erdoğan'ın AB'yi 'sert dille eleştirmesi' de geniş yer aldı.
21.07.2021Dünya
Rauf Denktaş kimdir? Rauf Raif Denktaş nereli, neden ve ne zaman öldü?
Rauf Denktaş kimdir? Rauf Raif Denktaş nereli, neden ve ne zaman öldü? Rauf Denktaş, ölümünün ardından geçen yıllara rağmen saygı ve minnet ile anılmaya devam ediyor. 27 Ocak 1924 yılında dünyaya gelen Rauf Raif Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olarak bilinmektedir. 1983 yılından 2005 yılına kadar Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Rauf Raif Denktaş'ın birçok kitabı bulunmaktadır. İşte Rauf Raif Denktaş hakkında merak edilenler...
1.04.2021Gündem
‘Kıbrıs’ta farklı yol izlenmeli’
‘Kıbrıs’ta farklı yol izlenmeli’BM arabuluculuğunda yapılacak Kıbrıs müzakereleri öncesi taraflar, kırmızı çizgilerini yüksek perdeden dile getirirken, Doğu Akdeniz’deki zengin enerji kaynaklarının da gündeme eklenmesiyle Kıbrıs sorunu boyut değiştirdi. Milliyet’e değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, Kıbrıs’ta iki devletli çözümün kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.
30.03.2021Dünya
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ilan etti: Bana meydan okuma, haddini bil!
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ilan etti: Bana meydan okuma, haddini bil!Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Yeni anayasa çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Gelin, hep birlikte yeni Anayasa konusundaki tekliflerimizi yıl içinde hazırlayalım ve tartışmaya başlayalım' dedi. Miçotakis'e sert sözlerle yüklenen Erdoğan, "Biz 'Miçotakis'le görüşebiliriz' dedik. Bir baktık Miçotakis meydan okuyor. Şimdi sen haddini bilmeyince biz seninle nasıl bir araya gelelim. Bana meydan okuma, haddini bil." ifadelerini kullandı.
10.02.2021Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC'de dünyaya ilan etti: 'Artık tahammülümüz yok'
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC'de dünyaya ilan etti: 'Artık tahammülümüz yok'Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'nin 37. kuruluş yıl dönümünde konuşma yaptı. Erdoğan, 'Garantör ülke olarak bizim de KKTC'nin de, diplomasi oyunlarına artık tahammülümüz kalmamıştır' dedi.
15.11.2020Siyaset
Son dakika... Dünyaya ilan edildi! Kapalı Maraş 46 yıl sonra açılıyor
Son dakika... Dünyaya ilan edildi! Kapalı Maraş 46 yıl sonra açılıyorGelen son dakika haberine göre; KKTC Başbakanı Tatar, perşembe sabah saatlerinde Kapalı Maraş'ın sahilinin halkın kullanımına açılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son yapılan AB zirvesinde Kıbrıs Türk halkının yine yok sayıldığını gördük. Türkiye bu adaletsizliğin sürmesine izin vermeyecektir" dedi. 46 yıllık kabusun sona erecek olmasını Reuters haber ajansı dünyaya 'son dakika' koduyla geçti.
6.10.2020Siyaset
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev'in sözlerini hatırlatıp ilan etti
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev'in sözlerini hatırlatıp ilan ettiGelen son dakika haberine göre; İstanbul’da 'Tarih, Siyaset ve Ülkelerarası İlişkiler Bakımından Uluslararası Deniz Hukuku ve Doğu Akdeniz Sempozyumu' düzenlendi. Sempozyuma katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'ABD, Rusya, Fransa 30 yıldır bu sorunu çözemedi. Şimdi akıl veriyorlar. 'Artık hesap vakti geldi' diyen Azerbaycan, ister istemez kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda kalmıştır' dedi.
28.09.2020Siyaset
Bağış’a BM’den önemli görev
Bağış’a BM’den önemli görevBirleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi ve Eski İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Moratinos, Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış’ı BM Medeniyetler İttifakının yeni kurulmakta olan Yüksek Danışma Kurulu üyeliğine davet etti.
22.08.2020Siyaset
Kadın hakları ile ilgili söylenmiş en güzel ve en anlamlı sözler
Kadın hakları ile ilgili söylenmiş en güzel ve en anlamlı sözlerKadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik başarılarını kutlayan ve bizi kadın olduğumuz için gururlandıran öncülerin kadın hakları ile ilgili söylenmiş en güzel ve en anlamlı sözleri...
Halk hareketinden kanlı iç savaşa
Halk hareketinden kanlı iç savaşaSuriye’nin Ürdün sınırındaki Dera’da gençlerin duvarlara yazdığı ‘Halk rejimi istemiyor’ yazılarıyla başlayan halk hareketi, ilerleyen yıllarda tüm dünyayı dehşete düşüren kanlı bir iç savaşa dönüştü
15.03.2020Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reuters'a konuştu: Bölgedeki barış için bu adımı atmak zorundaydık
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reuters'a konuştu: Bölgedeki barış için bu adımı atmak zorundaydıkCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemine ilişkin, "Biz bütün bunlara rağmen bölgedeki barış için bu adımı atmak zorundaydık. Zira biliyorsunuz bu taarruz sistemi değil, savunma sistemi. Bizim de böyle bir savunma sistemine ihtiyacımız vardı." dedi.
14.09.2019Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Doğu Akdeniz mesajı: Arama çalışmaları devam edecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Doğu Akdeniz mesajı: Arama çalışmaları devam edecekCumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Başbakanı Tatar’ı kabulünün ardından Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama faaliyetlerine kararlılıkla devam edileceğini söyledi. Erdoğan, “Doğu Akdeniz’de ne Türkiye’yi ne de KKTC’yi yok sayan hiçbir proje hayata geçirilemez” dedi.
23.08.2019Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Doğu Akdeniz'de arama çalışmalarına aynı kararlılıkla devam edeceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Doğu Akdeniz'de arama çalışmalarına aynı kararlılıkla devam edeceğizCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kendi haklarımızı nasıl savunuyorsak, Kıbrıs Türklerinin de Ada'daki ve bölgedeki çıkarlarını aynı kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz." dedi.
22.08.2019Siyaset
KKTC'den açıklama: Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon yataklarının müşterek sahibiyiz
KKTC'den açıklama: Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon yataklarının müşterek sahibiyizKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon  yataklarına ilişkin "bazı gerçeklerin hala sorgulanmadığını" vurgulayarak,  "Öncelikle bu kaynaklar her iki topluma aittir. Bir diğer ifadeyle, Kıbrıs Türk'ü  ve Rumlar bu kaynakların müşterek sahibidir." dedi.
3.07.2019Dünya
BM Suriye özel temsilcisi Pedersen göreve başladı
BM Suriye özel temsilcisi Pedersen göreve başladıNorveçli diplomat Geir O. Pedersen, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi olarak görevine başladı.
8.01.2019Dünya
BM Suriye Özel Temsilciliği görevine Geir Pedersen getirilecek
BM Suriye Özel Temsilciliği görevine Geir Pedersen getirilecekBirleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilciliği görevine Norveç'in Çin Büyükelçisi Geir O. Pedersen'in getirileceği öğrenildi.
31.10.2018Dünya
'AB süreci için 81 milyona gideriz'
'AB süreci için 81 milyona gideriz'Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde sona yaklaştığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle giderse bize düşen 81 milyona gitmek, 81 milyon ne karar veriyor ona bakmak olacak” diyerek referandum sinyali verdi.
4.10.2018Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan AB mesajı: 81 milyona gideriz
Cumhurbaşkanı Erdoğan AB mesajı: 81 milyona giderizCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT World Forum'a katıldı. Burada, "Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde sona yaklaştığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böyle giderse bize düşen 81 milyona gitmek, 81 milyon ne karar veriyor ona bakmak olacak" diyerek referandum sinyali verdi.Batman'da yaşanan hain saldırıya karşı çok sert ifadeler kullanan Erdoğan, "Bedelini o teröristlere ödeteceğiz" dedi.
4.10.2018Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan AB mesajı: 81 milyona gideriz
Cumhurbaşkanı Erdoğan AB mesajı: 81 milyona giderizCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT World Forum'a katıldı. Burada, "Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde sona yaklaştığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böyle giderse bize düşen 81 milyona gitmek, 81 milyon ne karar veriyor ona bakmak olacak" diyerek referandum sinyali verdi.Batman'da yaşanan hain saldırıya karşı çok sert ifadeler kullanan Erdoğan, "Bedelini o teröristlere ödeteceğiz" dedi.
4.10.2018Siyaset
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyaya seslendi! Çok önemli mesajlar...
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyaya seslendi! Çok önemli mesajlar...Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği BM 73. Genel Kurulu görüşmeleri başladı. Erdoğan, Genel Kurula hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM, 73 yıllık geçmişinde hiç de küçümsenemeyecek başarılar elde etmiştir. Ancak zaman içinde insanlığın barış ve refah beklentilerini karşılamaktan uzaklaştığı da bir gerçektir." dedi.ABD lideri Trump'ın kürsüdeki ilk sözlerini ise kimse alkışlamadı. Şaşkınlık yaşayan Trump "Beklediğim reaksiyon bu değildi" dedi. Dünyadaki tüm ülkelerden İran'ı izole etmelerini isteyen Trump'ın hedefinde Suriye'deki rejimin lideri Esed, Venezuela lideri Maduro gibi isimler de vardı.
25.09.2018Dünya
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyaya seslendi! Çok önemli mesajlar...
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyaya seslendi! Çok önemli mesajlar...Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği BM 73. Genel Kurulu görüşmeleri başladı. Erdoğan, Genel Kurula hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM, 73 yıllık geçmişinde hiç de küçümsenemeyecek başarılar elde etmiştir. Ancak zaman içinde insanlığın barış ve refah beklentilerini karşılamaktan uzaklaştığı da bir gerçektir." dedi.ABD lideri Trump'ın kürsüdeki ilk sözlerini ise kimse alkışlamadı. Şaşkınlık yaşayan Trump "Beklediğim reaksiyon bu değildi" dedi. Dünyadaki tüm ülkelerden İran'ı izole etmelerini isteyen Trump'ın hedefinde Suriye'deki rejimin lideri Esed, Venezuela lideri Maduro gibi isimler de vardı.
25.09.2018Dünya
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib uyarısı! 'Sonuçları ağır olur'
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İdlib uyarısı! 'Sonuçları ağır olur'Lafta Suriye’nin toprak bütünlüğünden söz edenlerin uygulamada parsellediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm Suriyelilerin katılımı ile yapılacak seçimin ardından orada kimler var ise hep beraber Suriye’yi terk edelim” önerisinde bulundu
17.09.2018Siyaset
Annan’ın son yolculuğu
Annan’ın son yolculuğuEski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan son yolculuğuna uğurlandı.
13.09.2018Dünya

Benzer Haber Etiketleri

recep tayyip erdoğanKKTCBirleşmiş Milletlercumhurbaşkanıson dakika haberler

Kofi Annan ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.