Pestisit

Pestisit

Son dakika pestisit haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan pestisit gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan pestisit haber sayfamızda...

Pestisit

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 263 pestisit haberi bulunmuştur.
Zehrinde şifa var dediler!
Zehrinde şifa var dediler! “Zehrinde şifa var dediler içmeye geldim” dizesi aşk için söylenmişti ama yasaklı tarım ilaçlarına da uyuyor. Yasaklanan ‘Dimethoate’ etken maddeli bir tarım ilacı, internet üzerinden hâlâ satılıyor.
3.05.2024 Gündem
Yasaklı ‘tarım ilacı’ hilesi boşa çıkarıldı
Yasaklı ‘tarım ilacı’ hilesi boşa çıkarıldı ‘Boya katkı maddesi ve kozmetikte kullanılacak’ beyanıyla Çin’den ithal edilen ancak şişelenerek bitki koruma ürünü haline getirilen 20 ton yasaklı maddeyi Tarım ve Orman Bakanlığı yakaladı.
24.04.2024 Ekonomi
Limona 13 kez pestisit reddi
Limona 13 kez pestisit reddi Türkiye’den Bulgaristan’a ihraç edilen limonlarda yüksek oranda pestisit tespit edildi. RASFF verilerine göre, son 4 ayda ihraç edilen limonda, pestisit çıktığı için 13 kez sınırdan geri çevrildi...
21.04.2024 Ekonomi
Sebze ve meyveleri sirkeli suda bekletenler bir daha düşünsün! Bugüne kadar yanlış yapıyormuşuz
Sebze ve meyveleri sirkeli suda bekletenler bir daha düşünsün! Bugüne kadar yanlış yapıyormuşuz Sebze ve meyvelerimizin tarım ilaçlarından ve mikroplardan arınması için sirkeli suda bekliyoruz. Bugüne kadar yaygın olarak kullanılan bu yöntem aslında yanlışmış...
3.04.2024 Püf Noktası
Avrupa Birliği'nden geri adım! Çiftçi protestoları işe yaradı
Avrupa Birliği'nden geri adım! Çiftçi protestoları işe yaradı Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, kıta genelinde çıkan çiftçilerin protestoları nedeniyle tarım ilacı (pestisit) kullanımını azaltma planından vazgeçtiklerini duyurdu.
6.02.2024 Dünya
Belçika-Hollanda sınırını kapattılar! Avrupa'da çiftçilerin isyanı sürüyor
Belçika-Hollanda sınırını kapattılar! Avrupa'da çiftçilerin isyanı sürüyor Avrupa’da sıkı çevre düzenlemeleri ve tarımsal desteğin azaltılmasını protesto eden çiftçiler, Belçika-Hollanda sınırını traktörleriyle trafiğe kapattı.
2.02.2024 Dünya
Paris abluka altına alındı! Çiftçilerden benzeri görülmemiş protesto
Paris abluka altına alındı! Çiftçilerden benzeri görülmemiş protesto Fransa’da hükümetin tarım politikalarına ve çevre düzenlemelerine tepki gösteren çiftçiler, hükümetin üzerindeki baskıyı artırarak, taleplerinin gerçekleştirilmesi için başkent Paris çevresindeki otoyolları kapatıp abluka altına aldı.
29.01.2024 Dünya
Gıda denetimleri ikiye katlanacak
Gıda denetimleri ikiye katlanacak Tarım ve Orman Bakanlığı 2024-2028 yıllarına ilişkin stratejik planını yayımladı.
16.01.2024 Ekonomi
Tarımın kadın kahramanlarına ödül: Bilimle toprağı temizliyorlar
Tarımın kadın kahramanlarına ödül: Bilimle toprağı temizliyorlar Tarım ve gıda sektöründe kadın girişimcileri desteklemek üzere geliştirilen EWA programının kazananları, toprağa kadın eli değdiğinde yaşanacak dönüşümü ortaya koyuyor.
18.12.2023 Gündem
Nar kabuğunu sakın çöpe atmayın! O hastalıklara adeta savaş açıyor
Nar kabuğunu sakın çöpe atmayın! O hastalıklara adeta savaş açıyor Kış mevsiminin en lezzetli meyvesi olan nar sadece içindeki tanecikleri ile değil dış kabuğu ile de sağlığa oldukça faydalı. Çöpe attığımız bu kabukların faydalarını duyunca şok olacaksınız.
4.12.2023 Sağlık
Soyadaki pestisit lösemiyi tetikledi
Soyadaki pestisit lösemiyi tetikledi Yeni yayınlanan bilimsel bir çalışmaya göre, dünya genelinde en yaygın kullanılan temel besin maddelerinden soya üretimindeki artış, çocukluk çağı kanseri lösemide de artışa neden oldu.
9.11.2023 Gündem
Doktorluğu bıraktı! Şimdi zeytin satıyor
Doktorluğu bıraktı! Şimdi zeytin satıyor İzmir'in Foça ilçesinde Hatice Yüksel, doktorluk mesleğinden kendi isteğiyle emekli olup zeytin üreticiliği yapmaya başladı. Kamyonet kullanıp zeytin ağaçlarıyla yakında ilgilenen ve kendini yine doktor eşiyle üretime adayan Hatice Yüksel, "28 yıllık meslek hayatından sonra emekli oldum. Tarıma yönelik hedeflerimi gerçekleştirmek için erken emekli oldum. Biz zeytinlerimizi organik olarak üretiyoruz" dedi.
2.11.2023 Kobi
Tarlada en fazla kadın zehirleniyor
Tarlada en fazla kadın zehirleniyor Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin raporuna göre, “pestisit” denilen ve tarlalarda kullanılan tarım zehirleri en fazla kadınlara zarar veriyor. Öyle ki meme kanserinin artışında etkili oluyorlar!
23.10.2023 Gündem
‘Pestisit kullanımı yüzde 40 arttı’
‘Pestisit kullanımı yüzde 40 arttı’ Avrupa Birliği (AB) Gıda Alarm Sistemi (RASFF) raporuna göre, geçen yıl gıdalardaki pestisit kalıntısı nedeniyle hakkında en çok bildirim yapılan ülke Türkiye oldu.
23.10.2023 Gündem
Hasat öncesi pestisit denetimi
Hasat öncesi pestisit denetimi Tarım Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre, hasat öncesi tarlalarda pestisit denetimi yapılacak. Şahit tutanağı ile toplanacak numunelerin analizinde uygunsuzluk tespit edilirse tedbir alınacak.
21.10.2023 Ekonomi
İşte tarımın yol haritası! Arazi bankacılığı ve pestisite alternatif
İşte tarımın yol haritası! Arazi bankacılığı ve pestisite alternatif 2024-2028 yıllarını kapsayan 12. Kalkınma Planı’yla, verimliliği yüksek, sürdürülebilir üretim, toplumun yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayan bir tarım sektörünün oluşturulması amaçlanırken, değişen iklime de uyum çerçevesinde, arazilerin ve suyun verimli kullanılması için önemli hedefler ortaya konuldu.
18.10.2023 Ekonomi
‘Kalıntılı mallar iç piyasaya sunulmaz’
‘Kalıntılı mallar iç piyasaya sunulmaz’ Meyve ve sebzelerin üzerindeki tarımsal ilaç kalıntıları insan sağlığını tehdit ederken, kalıntı limitinin yüksekliği ihraç edilen ürünlerin de geri dönmesine neden oluyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, gümrükten dönen ürünler iç piyasaya sunulmadan imha ediliyor.
17.10.2023 Gündem
Tarım zehri raporu açıklandı: Her yıl 11 bin kişiyi öldürüyor
Tarım zehri raporu açıklandı: Her yıl 11 bin kişiyi öldürüyor Tarım zehirlerinin kullanımına ilişkin raporda pestisitlerin de etkisiyle Parkinson, lösemi, akciğer, meme kanseri, tip 2 diyabet, astım, alerji, obezite ve hormon bozukluklarında dünyada ciddi artışlar olduğuna dikkat çekildi.
12.10.2023 Gündem
‘Şifa çayı’ diye zehir demlemeyin!
‘Şifa çayı’ diye zehir demlemeyin! Havaların soğumasıyla birlikte gripten ve hastalıktan korunmak amacıyla tüketilen kış çayları konusunda uzmanlar uyardı. Açık satılan kuru bitkilerdeki bakteri ve mikroplara dikkati çeken uzmanlar, bilinçsizce içilen çayların vücuttaki tahribatına vurgu yaptı...
11.10.2023 Gündem
Sebze-meyvenin neden lezzeti yok? 40 yıl önce böyle değildi, 3 sırrı var
Sebze-meyvenin neden lezzeti yok? 40 yıl önce böyle değildi, 3 sırrı var Günümüzde neredeyse tüm sebze, meyvelere her mevsim ulaşabilmek mümkün. Ancak bu konfor beraberinde lezzetinden de çok şey götürdü. "Nerede o eski sebze, meyveler" söylemi bir şehir efsanesinden mi ibaret yoksa haklı yanları var mı? Gıda Yüksek Mühendisi Merve Atınç Saral ve üretici Şaban Burhan 'eski tada dönüş'ün sırrını açıkladı.
11.10.2023 Yaşam
4’üne tam yasak 3’üne de sınırlama
4’üne tam yasak 3’üne de sınırlama Tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi esnasında hastalık ve zararlılar için çiftçilerin kullandığı kimyasallardan 7’sine daha yasak geldi.
28.08.2023 Gündem
Emine Erdoğan'dan Ekolojik Köy’e ziyaret
Emine Erdoğan'dan Ekolojik Köy’e ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Mamak'ta hayata geçirilen Ekolojik Köy’ü ziyaret etti.
22.08.2023 Gündem
Yaz meyvelerinin faydaları! 2 dilimi bile mucize yaratıyor
Yaz meyvelerinin faydaları! 2 dilimi bile mucize yaratıyor Yaz mevsimiyle beraber bu mevsime özel meyveler beslenmede önemli bir yer tutuyor. Özellikle mevsiminde tüketilen meyvelerin vitamin, mineral ve lif içeriklerinin oldukça yüksek olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Derya Eren, yaz meyvelerinin sağlığa faydalarına değindi.
22.07.2023 Genel Sağlık
Kayısı çekirdeğinde siyanür portakalda pestisit riski
Kayısı çekirdeğinde siyanür portakalda pestisit riski Türkiye’den Avrupa’ya giden bazı gıda ürünlerinde risk tespit edilmesi üzerine, kontrollerin artırılmasına karar verildi.
24.05.2023 Ekonomi
Ürünlerde pestisit alarmı; Tarım zehirlerinden ikisi yasaklı madde
Ürünlerde pestisit alarmı; Tarım zehirlerinden ikisi yasaklı madde Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Gıda ve Yemler İçin Hızlı Alarm Sistemi (RASFF) portalında, 2022 yılında Türkiye kaynaklı tarım zehri bildirimi sayısının, 311'i pestisit olmak üzere 518 olduğu kaydedildi. Bildirim yapılan ürünlerdeki pestisitler arasında, Türkiye'de kullanımı yasaklanmış iki etken madde olduğu da kaydedildi.
26.04.2023 Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Pestisit ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.