Geri Dön
Kültür Sanatİzmir Kitap Fuarı 20 yaşında

İzmir Kitap Fuarı 20 yaşında

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen İzmir Kitap Fuarı, 18-26 Nisan tarihleri arasında 20. Kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.

İzmir Kitap Fuarı 20 yaşında

Bu yıl 400 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenecek olan İzmir Kitap Fuarı’nda söyleşi, şiir dinletisi, panel ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 150 kültür etkinliği düzenlenecek. 11.00-20.00 saatleri arasında, kapanış günü ise 19.00’a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Aralarında Süreyya Berfe, Can Dündar, Canan Tan, Ayşe Kulin, Hakan Günday, İlber Ortaylı, Deniz Kavukoğlu, Ece Temel kuran, Ali Kırca, Enver Aysever, Ataol Behramoğlu ve pek çok değerli yazar, şair, bilim insanı dokuz gün süresince okurlarıyla bir araya gelecek.

TATİLE HAZIRLIK İÇİN İYİ BİR FIRSAT

Nisan ayının sonlarında yapılan İzmir Kitap Fuarı’nın yaza hazırlık için iyi bir fırsat olduğunu hatırlatan Zambak Yayın Grubu Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Ceylan; ‘Tatile sayılı günler kala öğrenciler uzun bir tatil sürecine girecekler. Yaz tatilinde arkadaşları ve ailesiyle birlikte eğlenecek, dinlenecek olan öğrencilerin bilgilerini de güncel tutması gerekiyor. Özellikle öğrencilerin tatili, kitap ve defterlerini bir köşeye atma yeri olarak görmemesi gerekir.’ dedi. Tatilin öğrencilerin gelişimi açısından çok önemli olduğunu hatırlatan Ceylan, ‘Aileler çocuklarına hem bilgilerini canlı tutabileceği hem de keyif alabileceği kitapları İzmir kitap fuarından seçebilirler. Böylece öğrenciler yaz tatili gelmeden yaza hazırlık yaparak tatili daha verimli kullanmaları gerektiğini öğrenecektir.’ diye konuştu.

KİTAP FUARLARINA İLGİ ARTIYOR

Kitap Fuarlarına ilginin her geçen yıl arttığını hatırlatan İbrahim Ceylan, ‘Geçtiğimiz yıllarda İzmirlilerin kitap fuarına yoğun ilgi gösterdiğini gözlemledik. Bu kitap fuarları özellikle çocuklara kitapları sevme ve sevdirme yeri. Aynı zamanda birden fazla seçeneği gören çocuklar yaz için seçecekleri kitapları daha büyük hevesle alabilirler.’ şeklinde konuştu. Kitap fuarlarının aile içi iletişime de katkısı olduğunu ifade eden Ceylan, fuara katılacak ailelere şu tavsiyelerde bulundu; ‘Aileler mutlaka bir günlerini kitap fuarlarına ayırmalılar. Böylece hem keyifli vakit geçirmiş olurlar, hem de birbirlerinin hayal dünyalarına da açılabilirler. Kitap fuarından maksimum faydalanmak için önceden yayınevlerinin kataloglarını incelemekte de fayda var. Fuar sonrası düşüncelerinizi de not etmek önemli. Bir sonraki yılda bu notlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınız için iyi bir rehber de olabilirsiniz. İyi bir kitap almak için kaynakça mutlaka dikkate alınmalıdır. Ayrıca önsüz kitabın yazılış amacını açıklayacağı için önsüzü okumak doğru kitabı seçmede de size rehber olacaktır.’

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler