Geri Dön

Kralın yeni aklı bilgisayar, zeka ve fizik yasaları

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Bilim kategorisinde Kralın Yeni Aklı: Bilgisayar, Zekâ ve Fizik Yasaları adlı kitabı yayımladı.

Kralın yeni aklı bilgisayar, zeka ve fizik yasaları

Sör Roger Penrose’un kaleme aldığı ve Koç Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Dereli’nin Türkçeye kazandırdığı kitap, raflardaki yerini aldı. Kitap, zihin ve beden etkileşimini felsefecilerin “us-beden problemi”olarak adlandırdıkları teoriden yola çıkarak sorduğu sorularla inceliyor.

Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanan Kralın Yeni Aklı: Bilgisayar, Zekâ ve Fizik Yasaları adlı kitabın yazarı, özellikle Stephen Hawking ile birlikte oluşturdukları kuram; matematik ve fizikte yaptığı çok önemli çalışmalar ve bilimi yaygınlaştırmak için yazdığı kitaplarla tanınan Roger Penrose. Penrose, zihin-beden etkileşimini inceleyen “us-beden problemi”ni merkeze alarak oluşturduğu kuram ve sorulara cevap aradığı kitabında kuantum mekaniğinden kozmolojiye çeşitli disiplinlerde birçok konuya değiniyor. Koç Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Dereli’nin çevirisini yaptığı kitabın her bölümünde anlaşılması zor gibi görünen matematik, fizik ve felsefe konuları rahat bir dille okuyucuya aktarılıyor. Kitap özellikle yapay zekâ konusuna getirdiği karşıt tezlerle, yayımlandığı yıllarda bilim camiasında çok ses getirmişti.

Penrose’un yapay zekâ, insan zekâsı ve beden arasındaki etkileşimlere vurgu yaptığı, bunların ötesinde akıl ve bilincin tüm bu ilişkilerdeki rolünü tartıştığı kitap toplam on bölümden oluşuyor. İlk dört bölümde matematik ve fiziksel gerçeklik, akıl yürütmenin sınırları, algoritmalar ve hesaplanabilirlik kavramı, matematikte kanıt, doğruluk ve sezginin önemi ele alınırken, beşinci ve altıncı bölümlerde sırasıyla klasik fizik teorileri ve kuantum fiziği, önde gelen teorik fizikçiler tarafından değerlendiriliyor, temel kavramlar sorgulanıyor. Kitabın son bölümlerinde ise teorilerin irdelenmesi ve Penrose’un bunlar üzerine inşa ettiği fikirler yer alıyor.
Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanan kitap matematik, fizik ve felsefeye ilgi duyanlara yeni bir perspektif sunuyor.

Prof. Sör Roger Penrose Hakkında
1957 yılında Cambridge Üniversitesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra İngiltere ve ABD’deki üniversitelerde araştırmalarını sürdürdü. 1964-73 yılları arasında Londra’daki Birkbeck College’da uygulamalı matematik profesörü¨ olarak bulunduğu sırada Stephen Hawking ile kanıtladıkları bir teoremle, yeterince ağır bir yıl¬dızı oluşturan kütlenin kendi merkezine doğru çökmesi sonucu ortaya çıkan karadeliğin, sıfır hacimli sonsuz madde yoğunluklu bir noktasal uzay-zaman tekilliğine ulaşmasının klasik fizikte kaçınılmaz olduğunu gösterdiler. Penrose’un genel görelilik teorisinde olduğu kadar soyut matematikte de büyük başarıları vardır. Periyodik olmayan, du¨zlem kaplaması veren binlerce farklı şekil üzerinde çalışarak bunlardan ba¬ğımsız olanların sayısını önce altıya, sonra ikiye indirmiştir. Bu şekiller, sonradan kristalimsi kimyasal maddelerin niteliklerinin açıklanmasında kullanılmıştır. Penrose, 1972’de Royal Society Üyesi seçildi ve 1973’te Oxford Üniversitesi’nde Rouse Ball Matematik Kürsüsü Profesörlu¨¬ğu¨’ne getirildi. Çok sayıda ödülle onurlandırılan Penrose’a 1994’te bilime katkılarından dolayı Sör unvanı verilmiştir.

Prof. Dr. Tekin Dereli Hakkında
Doktorasını aldıktan sonra ABD, İngiltere, Almanya, Avusturya ve İtalya’da önde gelen üniversite ve teorik fizik merkezlerinde araştırmalar yapmıştır. İlgi alanına giren kuantumlu ayar alan teorileri, Einstein’ın genel görelilik teorisi ve kozmoloji ko¬nularında yayımlanmış 140 bilimsel makalesi bulunmaktadır. 1994’te Türkiye Bilimler Akademisi üyeliğine seçilmiştir. Sedat Simavi Vakfı Fen Bilimleri Ödülü (1989), Prof. Dr. Mustafa Parlar Vakfı Fen Bilim¬leri Ödülü (1993) ve TÜBİTAK Bilim Ödülü (1996) sahibidir. 2001 yılından bu yana Koç Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesidir. Fen ve Mühendislik Bilimleri Enstitüsü Direktörlüğü ve Üniversitelerarası Kurul Üyeliği yapmıştır.

Künye Bilgisi:
Kralın Yeni Aklı
Bilgisayar, Zekâ ve Fizik Yasaları
Yazar: Roger Penrose
İngilizceden Çeviren: Tekin Dereli
Yayına hazırlayan: Tuğba Yıldırım
1. Baskı: İstanbul, Ekim 2015
ISBN: 9786055250690
Fiyat: 52 TL
Sayfa: 502
Ebat: 16,5X24
Kapak Türü: Karton kapak
Kategori: Bilim

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber