Geri Dön
Dini BilgilerCenaze Nasıl Yıkanır? Cenazeler Neden Yıkanırlar?

Cenaze Nasıl Yıkanır? Cenazeler Neden Yıkanırlar?

Müslüman cenazesinde vefat eden kişi usulüne uygun yıkanır ve kefenlenir. Tabii bunun için belli başlı bazı kurallar ve şartlar bulunmaktadır. Peki cenaze nasıl yıkanır? Cenazeler neden yıkanırlar? İşte bu konuda merak edilen farklı bilgiler.

Cenaze Nasıl Yıkanır? Cenazeler Neden Yıkanırlar?

İslamiyet şart ve kurallarının arasında cenaze için vefat eden kişinin yıkanması gelir. Her şey usulüne uygun biçimde ele alınmalı ve vefat eden birey diğer tarafa uğurlanmalıdır. O yüzden mutlaka cenaze yıkanır ve hemen ardından kefenlenmek suretiyle cenazesi yapılır.

Cenaze Nasıl Yıkanır?

En çok merak edilen konular içerisinde Cenaze nasıl yıkanır geliyor. Bu konuda cenazeyi yıkayacak olan kişinin İslamiyet'e uygun şekilde sırasıyla işlem yapması gerekir.

 - Yıkayıcı elindeki bir bez ile önce örtünün alt kısmından ölünün avret yerlerine yıkar.

 - Sonra abdest aldırmaya başlar ve öncelikle yüzünü yıkar.

 - Bu noktada ağız ve burun kısmına su verilmez.

 - Dudakların iç ve dış kısmı, burun delikleri, göbek deliği parmağa sarılan bez ile mümkün olduğu kadar temizlenir.

 - Son olarak kollar ve bacaklar ile geri kalan kısımlar yine bir bez ile dikkatle yıkanır.

Tüm uygulamalar sırası ile gerçekleşmek suretiyle, vefat eden kişinin artık kefenlenme işlemi başlar.

Cenazeler Neden Yıkanırlar?

En çok merak edilen konular içerisinde cenazede neden yıkandığı geliyor. Öncelikle bir Müslümanın yıkanması ve kefenlenmesi ile cenazesinin kılınması farzdır. En önemli hususun bu olduğunu dile getirmek mümkün. Özellikle meleklerin Hz. Adem'i yıkadıkları, kefenledikleri ve üzerine kerpiçle kapatarak toprak örttüğü bilinmektedir. Bu sebepten dolayı İslamiyet’te her Müslüman mutlaka toprağa verilmeden önce kuralına uygun biçimde yıkanır. Merasim ve defin işlemleri Kur'an-ı Kerim'de yazdığı gibi de aynı şekilde gerçekleştirilir. Ayrıca diğer tarafa temiz ve pak şekilde gitmek, kabir azabından kurtulmak için gerçekleşir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler