Geri Dön
Dini BilgilerKurra Hafız Ne Demek? Nasıl Kurra Hafız Olunur?

Kurra Hafız Ne Demek? Nasıl Kurra Hafız Olunur?

Müslümanların kutsal kitabı Kuran-ı Kerimdir. Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed (s.a.v.) peygambere indirilmiş bir kitaptır. İslam dininin bu kitabı tüm insanlığa indirilmiştir. Kuran indirilmeye başlandığında kitap haline gelmeden önce ezbere biliniyordu. Ancak savaşlarda Kuranı bilen sahabeler şehit olmaya başlayınca kitap haline getirilmesine karar verildi. Anca halen Kuranı ezbere bilen elden ele gönülden gönüle aktaran hafızlar bulunmaktadır. Hafız, Kuranı ezbere bilmek demektir. Peki, kurra hafız ne demektir? Kurra hafız nasıl olunmaktadır? İşte, kurra hafız hakkında bilgiler.

Kurra Hafız Ne Demek? Nasıl Kurra Hafız Olunur?


Kur’an-ı Kerimin tamamını ezbere bilen ve okuyan kişilere hafız adı verilmektedir. Birde kurra hafızlar bulunmaktadır.

Kurra Hafız Ne Demek?

Arapçada hafız kelimesi ezberlemek ve korumak anlamına gelmektedir. Bu kelime hıfz kökünden türemiştir. Bir sıfat olarak kullanılmakta olan kelimedir. Hafızlığın daha ileri kademesi kurra hafızlıktır. Kurra hafızlık Kuranı ezbere bilirken aynı zamanda değişik kıraat ilmi üzerine okumayı bilen kişilere denmektedir.

Nasıl Kurra Hafız Olunur?

Kurra hafız, Kuranı on iki kıraat ilmi ile ezberleyen, anlayan ve okuyan en üst derecede bulunan hafızlardır. Ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığınca bu eğitim verilmektedir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler