Geri Dön

Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir?

Ramazan ayı bereketiyle birlikte geldi çattı. Müslüman aleminin büyük bir sevinç ile karşıladığı Ramazan'da vatandaşlar oruç ibadetini yerine getiriyor. Oruç tutanlar geceleri sahura kalkarak niyetlenirken, sahurun dinimizdeki yeri ve önemi nedir sorusuna da yanıt arıyor.

Sahur yemeğinin dindeki önemi nedir?

Ramazan ayının gelişi herkeste büyük bir mutluluğa vesile oldu. Huzur ve bereket ayı Ramazan'da vatandaşlar oruç tutarken sahura kalkmanın önemini de merak ediyor. Din İşleri Yüksek Kurulu sahurun önemi nedir sorusuna yanıt verdi. İşte o cevap!

SAHURUN ÖNEMİ NEDİR?

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 19, 20).
Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde “bereket” (Buhârî, Savm, 20) olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 46). Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî’, II, 105).
Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur (Zâriyât, 51/18). Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur, ihmal edilmemelidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber