Reyhan Karaca: Pişmanlıklarım yok, keşkelerim var

Reyhan Karaca'yı ilk kez, 90'lı yılların unutulmaz parçaları arasına giren 'Sevdik Sevdalandık' ile tanıdık. Aradan 25 yıla yakın zaman geçti. Ünlü sanatçı şimdilerde, ilk defa sözü-müziği kendisine ait olan bir parça ile hayranlarının karşısına çıkıyor.

Reyhan Karaca: Pişmanlıklarım yok, keşkelerim var

İlk defa sözü ve müziği size ait olan bir parça dinleyeceğiz. 'Umarsız' nasıl doğdu da bizlerle buluştu?
Daha önce de yazdığım şarkılar vardı ama sunmaya cesaret edememiştim. 'Umarsız', nisan ayında, üzgün ve kalbi kırılmış bir gecenin sabahında uyandığımda, kulaklarımda çalıyordu. 15 dakikada sözleriyle birlikte çıktı. Yılların birikimi de diyebiliriz aslında. Klip versiyonunun aranjmanını Emre Gören, club aranjmanını ekibiyle Isaac Angel, Amerika’da yaptı. Şarkının stüdyo çalışmaları bittikten sonra, yine Isaac ile klibimizi Fairfield Connecticut'ta sahil kenarında planladık. Geri kalan sahneleri İstanbul'da bir otelde çektik.

Kariyerinizde 25 yılı geride bıraktınız. Pişmanlıklarınız var mı? Ya da 'keşke şunu da yapsaydım' dediğiniz bir şey?
Pişmanlıklarım yok ama keşkelerim tabii ki var. Keşke daha önce kendim şarkılar yazıp cesur davransaydım, keşke daha fazla şarkı yapsaydım dediğim zamanlar oluyor.

Son birkaç yıldır çalışmalarınızı Amerika’da yapıyorsunuz, bir ekibiniz var. Neden Amerika?
En yakın arkadaşım ve bu konuda gerçekten vizyon sahibi olan sanat yönetmenimiz Isaac Angel, Amerika’da yaşadığı için daha önceki kliplerimi çeken yönetmenimiz Gökhan Özdemir'le birlikte dört klibimizi Amerika’da çektik ve sonuçlarından çok memnun kaldık.

Aslında ilk albümünüz 1993 çıkışlı 'Başlangıç'. Ama internette, 'o dönemin modasına uygun olmadığı için geri planda kaldığı' yazılıyor. Ne oldu o dönem?
O zamanki furyada yapılan işlerden biriydi. İçinde çok kıymetli şarkılar vardı ama tanıtımı yapılmadığı için fark edilmedi.

 

"Piyasadaki şarkıların kalıcılığı yok"

 

 

 

1997’de 'Sevdik Sevdalandık' ile bir dönemi başlattınız. Bu şarkı size nasıl geldi?
'Sevdik Sevdalandık' albümü bittikten sonra son iki şarkı kalmıştı. Biri 'Sevdik Sevdalandık', diğeri 'Gücüm Ona Yetmiyor'du. Mustafa Sandal, Feyyaz Kuruş ve ben stüdyoda şarkıları çalışırken, her ikisi de çıkışın 'Sevdik Sevdalandık' ile yapılması gerektiğini söylediler. Ben de 'Gücüm Ona Yetmiyor' diye ısrar ediyordum. Son sözü tabii ki patronumuz Mustafa Kekeva ve Feyyaz Kuruş söyledi. İyi ki de söylemişler.

Günümüzdeki müzik sektörünü nasıl buluyorsunuz?
Uzun zamandır müzik sektörüyle ilgili tam fikrimi oluşturamıyorum, çünkü şarkıların kalıcılığı yok. 25 yıl sonra neyi hatırlayıp neyi hatırlamayacağımızı gördüğümüzde buna karar verebileceğiz. Çok kıymetli genç arkadaşlar var ama çok çabuk tüketiliyor, bu da tehlikeli..

Siz kimleri dinliyorsunuz?
Ben ezeli ebedi George Michael hayranıyım. Ama şimdilerde Sia, Rihanna, Lady Gaga seviyorum. 80'li yıllardan da vazgeçmedim.

 

 

 

Şu an gündemde olan şarkılardan hangisini "Keşke ben okusaydım" dediniz?
Şu an değil ama 90’lardan en fazla söylemek istediğim şarkı Mustafa Sandal'dan 'Gidenlerden'...

Bu aralar '90'lar Türkçe Pop' adı altında konserleriniz başladı. Bu proje nasıl hayata geçti?
DJ Hakan Küfündür bu projeyi zaten hayata geçirmişti ve çeşitli şarkıcı arkadaşlarla yapıyordu. Beni arayıp birlikte proje yapmayı teklif ettiğinde, "Ben 90’larda kalmadım, hala yeni işler yapıyorum" diyerek endişe duydum. Fakat Hakan beni bu projenin kıymetli olduğuna ikna etti ve birlikte yola çıktık. İyi ki çıkmışız. Hem çok güzel bir arkadaş kazandım, hem de muhteşem konserlere imza attık. Atmaya da devam edeceğiz. 90'lar projesinin mimarı Hakan Küfündür'dür. 

twitter.com/fcanhazar
instagram.com/furkancanhazar
furkancanhazar@gmail.com 

Bu makaleye ifade bırak