Geri Dön
SiyasetBakanlık desteğine sanatçılardan tepki

Bakanlık desteğine sanatçılardan tepki

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, haftalık veya günlük yevmiye ücretiyle çalışan ve bir sosyal güvencesi olmayanlar başta olmak üzere işini kaybeden ya da işleri durma noktasına gelen ses ve enstrüman sanatçıları ile sektör çalışanlarına yönelik “Müzik Susmasın” projesi sanat camiasında tartışma yarattı.

Bakanlık desteğine sanatçılardan tepki

Bu kapsamda bir eserinin video kaydını gönderen sanatçılara 1000 TL ödeneceğinin açıklanmasına bazı sanatçılardan sert tepki geldi.

‘Ben göndereyim’

Ayna Grubu’nun solisti Erhan Güleryüz, sosyal medya hesabından yayınladığı video ile hem bakanlığın uygulamasını hem de meslek örgütlerini sert sözlerle eleştirdi. Bu uygulama ile sanatçıların “dilenci” pozisyonuna düşürüldüğünü savunan Güleryüz, “Canım Bakanım, sen bana bir video gönder ben sana 1000 lira göndereyim” dedi.

Sanatçı Yasemin Göksu da, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, şunları ifade etti: “Sağolsunlar... Kültür Bakanlığı, biz sefil sanatçılara 1000’er lira bağış lütfunda bulunmuş. Ama bu 1000’er lirayı da karşılıksız vermiyor. Proje karşılığı tek sefer 1000 TL desteği protesto ediyorum.”
Müzisyen Cem Erdost İleri ise, Twitter’dan şu mesajı paylaştı: “Bakanlık, bin liralık destek alabilmem için müzisyen olduğumu, sesli/görüntülü yeni bir kayıt ile kanıtlamamı istemiş... Çünkü ben Mesam’a ve Müyorbir’e kayıtlı bir marangozum.”

Tepkilere tepki

Bu arada sanatçıların paylaşımlarına, bazı takipçilerinden tepki geldi. Güleryüz’ün paylaşımıyla ilgili bazı vatandaşlar, “Erhan Güleryüz konuyu yanlış anlamış. Sizin gibi godamanlar için değil. Bir sürü müzisyen işsiz kaldı düğün çalgıcıları kafelerde canlı müzik yapan vb. Sizin için çerez parası ama o insanlar için küçük de olsa destek” görüşünü dile getirdi. 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'taki Yeni Türkevi Binası'nda incelemelerde bulunduCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta bugün resmi açılışını yapacağı Yeni Türkevi Binası'nda incelemelerde bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler