Geri Dön
Siyaset‘Trump aramaya cesaret edemedi’

‘Trump aramaya cesaret edemedi’

2018 bütçe tasarı görüşmelerinde konuşan Başbakan Yıldırım, muhalefetin sert eleştirilerine yanıt verdi. Yıldırım, Kılıçdaroğlu’nun Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını Erdoğan’a söylememesini hatırlatması üzerine “Trump, Cumhurbaşkanımızı aramaya cesaret edememiştir” dedi

‘Trump aramaya cesaret edemedi’

TBMM Genel Kurulu’nda 2018 yılı bütçe tasarısı görüşmeleri başladı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yönettiği Genel Kurul’da, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın sunuşunun ardından siyasi parti grupları adına konuşmalara geçildi. Ak Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım gerilimli görüşmeleri kendine has uslübuyla yumuşatırken, özetle şu mesajları verdi:

- KİMSE ONAYLAMADI: Kudüs’e aziz Türk milletinden selam gönderiyoruz. Amerikan yönetimi, İsrail’in başkenti olarak gördüğünü büyükelçiliği Kudüs’e taşıyacağını duyurdu. ABD bunu hem uluslararası hukuka hem de BM kararlarına aykırıdır, yok hükmündedir. Dünyada hiçbir ülke, hiçbir vicdan sahibi bu kararı onaylamadı, onaylamaz.

- CESARET EDEMEDİ: Sayın Kılıçdaroğlu, ABD Başkanının bütün liderleri aradığı halde cumhurbaşkanımızı aramadığını ifade etti. Görüşme olmadı, cumhurbaşkanımızın düşüncesi bellidir, görüşü bellidir. Trump bildiği için aramaya dahi cesaret edememiştir.

- ŞARLATANA MI İTİBAR EDECEĞİZ: ‘Zarrab Davası’nı tekrar açalım’ denildi. Zarrab için ‘şarlatan sahtekar’ dedi. Zarrab hakkında İstanbul Savcılığı’na soruşturma açılmış takipsizlik kararı ile kapanmıştır. İtiraz edilmiş itiraz reddedilmiş. Adı geçen bakanlar hakkında da Meclis soruşturma komisyonu kurmuş ve soruşturmaya gerek olmadığına karar vermiş. Bu şahıs (Zarrab) diyor ki; yalan söylersem ceza almadan kurtulacağım. Şarlatanın söylediklerine mi itibar edeceğiz Meclis’in dediklerine mi?

- TEK TAŞ GİTMEDİ: Lozan’ın değiştirilmesi açıklamaları dile getirilmesi sebebi şudur. Yunanistan’daki soydaşların hakkı net olmasına karşın Yunanistan bunları uygulamıyor. Anlaşmayı uygulamayı ülkeye değişmesi lazım gelir denilmesinin neresi yanlış, milli duruş budur, lafla olmaz. Ege adalarının tek bir çakıl taşı dahi iktidarımız döneminde gitmedi.

- GİDEN DE GELEN DE PARA YOK: Vergi cenneti Man Adası konusuna değinelim. Bu belgeler sahtedir diye muhatapları açıklama yaptılar. Savcılığa verilmesini talep ettiler. Man Adasında bu insanların şirketi yok. BGiden de gelen de para yok. Orada isimleri zikredilen şirket yok. Para gönderilen para yok. Paralar iki Türk bankası arasında havale. Dolayısıyla burada devletin bir kaybı yok.

- 2018 DAHA GÜZEL OLACAK: Göreve geldiğimizde vergi gelirlerinin yüzde 86’sı faiz harcamalarına gidiyordu, bu oranı yüzde 10,9’a kadar indirdik. Faiz giderleri yüzde 14,4 olarak kalsaydı, 14 yılda 701,3 milyar TL tutarında faiz ödemek yerine 2,6 trilyon TL faiz ödeyecektik. Halbuki 1.9 trilyon lira elimizde kaldı. O yollar köprüler bunlarla yapıldı. Yüzde 11 büyüme dünyada var mı? 2017’ye girerken bütçe görüşmelerinde felaket senaryoları hazırlanmıştı. Aldık tedbirleri, sonuç ortada. 2018, 2017’den daha da güzel olacak.

- KASAYA 150 MİLYON GİRİYOR: Bir de şu altın işi var. Uçak geliyor, indikten sonra oradaki gümrük memurları tutanak yapıyorlar. Tutanakta diyor ki; uçakta 1500 kilo altın var. 14 gün mühürleniyor sonra sayılıyor, 1208 çıkmış arada bir 292 kilo altın farkı var, doğru, Firmalara 150 milyon ceza kesiliyor. Altından bir gram kaybolmadan, uçak dönüyor gidiyor. Kasaya 150 milyon giriyor.

- 25 SENE PARA GELECEK: 2018’in sonunda dünyanın en büyük havalimanı hizmete alınacak. 10,5 milyar euro maliyeti var. 25 yıl işletecek. Bize 26 milyar artı KDV para verecek. Eski kömür havzasını verdik dünyanın en büyük havalimanı yapılıyor, 25 sene para gelecek.

Belediye başkanları mevzusu günler alır

Yıldırım şöyle devam etti: “Belediye başkanları konusu o kadar derin ki mevzu günler alır. Yolsuzluk arsızlık kim yapıyorsa hep beraber karşısında olacağız. Bahse konu belediye başkanı hakkında 3 ayrı dava, 3 ayrı yargılama 11 soruşturma dosyası mevcut. Sonunda bir şeyi yoksa onun için de olabilir başkaları için de olabilir ortaya çıkacak. Soruşturma izni verilmesine dair kararların partilere göre dağılımı. Ak Parti 91; CHP 27; MHP 23; diğerleri 9. Görevden uzaklaştırılan 106 toplam rakam. 93’ü BDP’li; 9 Ak Parti’li 3’ü MHP’li 1 tanesi CHP’li. En fazla Ak Partili belediye başkanı görevden alınmış.”

BÜTÇE/NOTLAR...

Kahraman’dan ‘olgunluk’ temennisi

TBMM Genel Kurulu, dün 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın tümü üzerindeki görüşmeler için TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplandı. Kahraman, birleşimi açtıktan sonra, ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kahraman, “Dünyanın çeşitli yerlerinde, bölgemizde çatışmalar, çalkantılar devam ederken alınan hukuk dışı bu karar, insanlığın barışını dinamitlemek demek olacaktır” dedi. Kahraman, 22 Aralık 2017 Cuma günü sona erecek şekilde planlanan bütçe görüşmelerinin, “TBMM’nin mehabetine yaraşır bir olgunluk içinde” geçmesi temennisinde bulundu.

- Başbakan Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının tamamını, MHP’li vekillerin konuşmasının ise bir kısmını izledi.

‘Büyüyen kim?’

- Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın büyümede Türkiye’nin rekora imza attığını söylemesi üzerine CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Büyüyen kim, büyüyen” diye bağırdı. Ağbal’ın, “Millet büyüyor, ekonomi büyüyor, ekonominin üretim çarkları dönüyor; merak etmeyin” sözleri Ak Partililerce alkışladı. Ağbaba “Yandaş zenginleri büyüdü, yandaş zenginleri. Çiftçi mi büyüdü, işçi mi büyüdü? Malta büyümüş, Man büyümüş; biz büyümedik” karşılığını verdi.

- Kılıçdaroğlu’nun “Bütçede 3. havalimanı, Osman Gazi Köprüsü, nükleer santral, şehir hastaneleri yok. Kaça mal oldu bunlar biliyor musunuz? Bilemezsiniz. Öğrenebilir misiniz? Öğrenemezsiniz. Söylüyorum Hükümetin önünde, siz bunların maliyetini öğrenemezsiniz ama siz usulen ‘Ben milletvekiliyim’ diye gezersiniz” sözlerine Ak Partili vekiller tepki gösterdi. CHP’liler alkışladığı sözlere karşılık Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Uğur Dilipak, “Ayıp, hiç yakışıyor mu! Milletvekillerine bu kadar hakaret edemezsiniz” dedi.

- Kılıçdaroğlu’nun, “Hapishaneleri tıka basa dolu bir Türkiye’yi kabul etmiyoruz. Milletvekillerinin hapiste olduğu bir Türkiye’yi kabul etmiyoruz” sözlerini CHP’li ve HDP’li vekiller alkışladı.

- “Gazetecilerin hapiste olduğu bir Türkiye’yi kabul etmiyoruz” diyen Kılıçdaroğlu’na Ak Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, “Gazeteciler hapiste değil Sayın başkan” tepkisini gösterdi. Kılıçdaroğlu’nun “Hapishanelerde insanlar sırayla yatıyor ve hapishane müjdesi veriliyor bize” sözleri üzerine Tamer, “Hain çok, hain fazla” dedi.

Belgeleri yırttı

- MAN adası belgelerine ilişkin de CHP’li Aykut Erdoğdu ile AK Parti’li Mustafa Elitaş arasında tartışma yaşandı. Yıldırım’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Erdoğdu’nun, elinde tuttuğu belgeleri Yıldırım’a dönüp sallayarak yaptığı konuşmaya AK Parti’liler sıralara vurarak tepki gösterdi.

‘Trump aramaya cesaret edemedi’

‘Dönek’ tartışması

CHP’li Haydar Akar, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a seslenerek, “Süleyman Soylu’yu ‘AKP’nin paçalarından yolsuzluk akıyor’ cümlesini ispata davet ediyorum. Niye ters takla attığını, döndüğünü, dönek olduğunu bir kez daha açıklasın” dedi. Oturduğu sıradan ayağa kalkan Soylu, “Dönek senin Genel Başkanındır” deyince CHP’li vekiller oturduğu sıralardan ayağa kalktı. Tansiyon yükselmesi üzerine Kahraman birleşime ara verdi.

‘Mahalle yarışına girmeyeceğiz’

TBMM Genel Kurulu’nda MHP grubu adına bütçe konuşmasını yapan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay şu mesajları verdi:

- ÖTEKİ-BERİKİ DEMEYECEĞİZ: Bütçeyi değerlendirirken yönümüzü Türk milletinden başka yere döndürmeyeceğiz. Öteki-beriki demeyeceğiz. Sizin mahalle-bizim mahalle yarışına girmeyeceğiz. Gizli ajandalarla terör örgütlerinin sözcüsü, hamisi olmayız. Israrla millet, kararlıkla birlik, sevgiyle kardeşlik diyeceğiz. Büyük Türk milletinin 15 Temmuz’daki tehdide karşı özveriyle yaptığı mücadele ancak böyle anlaşılır. Milletin bu gerçeğini görmezden gelerek siyaset yapamazsınız.

Görmüyor, duymuyor, hissetmiyorsanız, siyasi kör dövüşü içindeyseniz milli de yerli de olamazsınız. Bu anda siyasette milli mukavemet duruşu başlar. Muhalefet ederiz, ancak milli mukavemetten ayrılmayız. Siyasi rekabeti düşmanlık haline getiremeyiz.

‘Trump aramaya cesaret edemedi’

- MERDİVENALTI SİYASET: Oyalanacak, boşa harcanacak vaktimiz yoktur. Demagoji ve istismardan uzak durulmalıdır. Bu kritik dönemin parlamenterleri olarak önümüzde iki seçenek var: Ya yetkisini, meşruiyetini millet iradesinden, Anayasa’dan alan bu yönetim sistemini destekler ve onu tam olarak tesis etmek için çaba gösterirsiniz, ya da milli iradenin karşısında, hukuk dışı, merdiven altı siyasetlere yönelirsiniz.

‘Meclis bypass edilmiştir’

HDP Grup Başkan Vekili Ahmet Yıldırım, 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmelerinde hükümeti, Meclis’i “bypass” etmekle suçlayarak, “KHK’lar Cumhuriyeti haline getirilen bir ülke bu halka armağan edilmiştir” dedi. İstanbul Milletvekili Garo Paylan ise açıklanan büyüme rakamlarının hormonlu olduğunu, toplanan vergilerin Offshore adalarına kaçırıldığını ileri sürdü.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'taki Yeni Türkevi Binası'nda incelemelerde bulunduCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta bugün resmi açılışını yapacağı Yeni Türkevi Binası'nda incelemelerde bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler