Geri Dön

Yüksek yargıya yeni 342 üye

Yüksek yargı düzenlemesini içeren kanunun onaylanmasının ardından yeni Yargıtay ve Danıştay üyelerinin seçimi için oylama yapıldı. Seçilemeyen 21 üye ilk derece mahkemelere atanacak

Yüksek yargıya yeni 342 üye

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıda yapılan gizli oylamayla Yargıtay’a 267, Danıştay’a ise 75 üye seçildi. HSYK, aralarında eski HSYK üyesi ve Yargıtay 6. Ceza Dairesi üyesi Ali Suat Ertosun, MHP’de olağanüstü kongre kararını onayan 18. Hukuk Dairesi üyesi Mahmut Kamacı’nın da aralarında bulunduğu 21 üyeyi yeniden Yargıtay üyesi seçmedi. Seçilemeyen üyelerin ilk derece mahkemelerine atamaları yapılacak.

Yüksek yargı düzenlemesini içeren, “Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından cumartesi günü onaylanması ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yeni Yargıtay ve Danıştay üyelerinin seçimi için HSYK Genel Kurulu, HSYK Başkanı ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın başkanlığında dün saat 09.30’da olağanüstü toplandı. Beş üyesi FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan HSYK Genel Kurulu, 17 üyeyle toplandı. Basın mensuplarının görüntü almasının ardından toplantı basına kapalı devam etti. Yapılan gizli oylama sonucunda, üyelikleri sona erenler arasından Yargıtay’a 267, Danıştay’a ise 75 üye seçildi. Yargıtay ve Danıştay’a seçilen üyelerin listesi HSYK Başkanlığının internet sitesinde yayımlandı.

21 üye seçilemedi

Yargıtay’da aralarında eski HSYK üyesi ve Yargıtay 6. Ceza Dairesi üyesi Ali Suat Ertosun, MHP’de olağanüstü kongre kararını onayan 18. Hukuk Dairesi üyesi Mahmut Kamacı’nın da aralarında bulunduğu 21 üye yeniden seçilemedi. Ertosun ve Kamacı’nın yanı sıra Asuman Celkan, Arife Nesrin Uygur Yeşil, Veli Değirmenci, Fatih Arkan, Recep Yalçın, Hüsamettin Makas, Leyla Elen Köksal, Güleser Dülger, F. Emel Kabasal, Nilgün Zehra Canlı, M. Metin Kaya, Halil Akdağ, F. Necla Üçkardeşler, Kubilay Taşdemir, Saniye Tarhan, Gürsel Yalvaç, Mustafa Kaya, Muvaffak Meşe ve Rahmi Ünal seçilemeyen isimler arasında yer aldı. Üye seçilmeyenler ilk derece mahkemelerine atanacak.

Güven’le devam

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yeniden Yargıtay üyeliğine seçildi. 6723 sayılı Kanun’a göre Güven, görev süresi bitene kadar YSK başkanlığını sürdürecek. Kanuna göre Yargıtay ve Danıştay başkanları, başkanvekilleri, başsavcıları ve daire başkanlarının üyelikleri ise sürüyor.

YSK’nın 3 üyesinin üyeliği düştü

HSYK, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Yargıtay ve Danıştay kökenli üyeleri Ali Kaya, İbrahim Zengin ve Ünal Demirci’yi yeniden üye seçmedi.

Yargıtay 21. Hukuk Dairesi üyesi Kaya, 14. Ceza Dairesi üyesi Zengin ile Danıştay üyesi Demirci hakkında, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltı kararı verilmişti. HSYK tarafından üye seçilmeyen YSK üyesi Zeki Yiğit’in ise Cumhurbaşkanı kontenjanından yeniden üye olarak görevlendirilebileceği belirtildi.

Maske uyarısı yapan sağlık çalışanını darp eden kişi gözaltına alındıKahramanmaraş'ta maske takma uyarısında bulunan filyasyon ekibinde görevli diş hekimini darbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber