Geri Dön
VitrinKerim Kaan Köse: Dövme sanattır

Kerim Kaan Köse: Dövme sanattır

Dünya çapında ödülleri bulunan ünlü dövme sanatçısı Kerim Kaan Köse, dövmenin dünyada sanat olarak kabul gördüğünü, Türkiye'de de son yıllarda sektörün gelişmesiyle ön yargıların kırılmaya başladığını söyledi. Köse, dövme yaptırmanın hassas bir konu olduğunu ve dikkatlice araştırılması gerektiğini de belirtti.

Kerim Kaan Köse: Dövme sanattır

Profesyonel olarak 8 yıldır dövme sanatçılığı yapan ve siyah beyaz dövme tekniğinde Türkiye'deki en önemli isimlerden olan Kerim Kaan Köse'nin yaptığı dövmeler tabloyu andırıyor. Dünyanın ilk franchise dövme stüdyosu olan Cleopatra Ink'in usta sanatçılarından olan Kerim Kaan Köse, Türkiye'de dövme sanatının hak ettiği yerde olmadığını söyledi. Dövmenin dünyada sanat olarak kabul gördüğünü fakat Türkiye'de yıllarca meslek olarak dahi görülmediğini, bu durumun dövme sanatçılarını çok zorladığı belirten Köse, "Ben yıllardır bu sektördeyim ve Türkiye'de dövme sanatçısı olmak çok zor. Ön yargılar ve birçok etkenin yanı sıra yıllarca merdiven altı dövmeciliğin yapıldığından dolayı bir türlü sektör hak ettiği değeri göremedi. Dünyaya baktığımızda ise bu durum çoktan aşılmış durumda. Dövme bir vücut süsüdür ve bunu yapmak büyük beceriyle emek ister. Dünyada bu işi yapanlar dövme sanatçısı olarak anılmaktadır ve bu işi hakkıyla yapanlar kesinlikle sanat yapmaktadırlar" dedi.

'DÖVME YAPTIRMADAN ÖNCE DİKKATLİ OLUN'

Siyah çizgileriyle ve portre dövmeleriyle dikkati çeken Kerim Kaan Köse, dövmenin anlık bir hevesin ötesinde vücutta ömür boyu taşınılan ciddi bir şey olduğunu söyledi. Dövme yaptırmadan önce birçok etkeni göz önünde bulundurulması gerektiğini anlatan Köse, "Dövme yaptırmadan önce kesin karar vermek gerekir. Anlık hevesle yapılan dövmeler genelde pişmanlıkla sonuçlanır. Dövme koltuğuna oturmadan önce yaptıracağınız dövmenin her detayının içinize sindiğinden emin olun. Karar verdikten sonra araştırın ve dövmeleri merdiven altı yerlerde değil, kalitesini kanıtlamış sanatçılar ve stüdyolarda yaptırmayı tercih edin" diye konuştu.

'HİJYEN EN ÖNEMLİ UNSUR'

Dövmenin ilk ve en önemli unsurunun hijyen olduğunun altını çizen Kerim Kaan Köse, şöyle dedi: "Dövme yaptırmadan önce kesinlikle hekiminize başvurarak, sağlığınız ve vücudunuzun dövme yaptırmak için uygun olduğu konusunda danışın. Yaptırdığınız sağlık kontrolünün ardından gittiğiniz stüdyoda veya sanatçıya hangi malzemeleri kullandığını, hijyen koşullarını danışın. Bu tene yapılan bir işlem olduğundan öncelik hijyen ve sağlıktır. Hijyenik olmayan hiçbir ortamda dövme yapılmaz. Profesyonel şirketler tek kullanımlık ve gerekli mercilerden onaylı malzemeler kullanır. Dövme öncesinde ve sonrasında sağlık ve hijyen konularında dövme sanatçısı ile doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin. Fiyat konusunda uygun gibi görünen sağlıksız koşullarda yapılan dövmeler daha sonra size ve vücudunuza daha büyük faturalar çıkarabilir. Dövme hafife alınacak bir konu değildir. Nihayetinde tene bir müdahale yapılıyor. O yüzden dikkatli davranın ve sağlığınız için lütfen bu konulara dikkat edin."

Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Yürek kaldırmaz! 3 kardeşin acı sonu
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
Polisin özel aracında bulundu! Harekete geçildi
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Fenerbahçe'ye sürpriz teknik adam! Ezeli rakibi çalıştırmıştı
2 milyonluk pırlantayı sahibine teslim etti, beklemediği tepkiyle karşılaştı
Feyyaz Uçar, Sergen Yalçın'ı yerden yere vurdu!
Ordu'da araba çalıp yola çıktılar! 3 çocuktan haber var
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım