Evde teravih namazı nasıl kılınır?

Diyanet İşleri Başkanlığı bir ay kadar önce Teravih namazının salgın tedbirlerine uyularak camilerde cemaatle kılınabileceğini duyurmuştu. Son zamanlarda vakaların artması üzerine bu kararından vazgeçerek isteyenlerin evlerinde kılabileceğini ilan etti. Bu namazı cemaatle kılmaya alışmış vatandaşların en azından bir bölümünün evinde tek başına nasıl kılabileceğini bilmediğini düşünerek burada bu namazın evde nasıl kılınabileceğini kısaca açıklayacağız.

Teravihin 20 rekatlık bir namaz olduğunu biliyoruz. Bu 20 rekat, 4 rekatta bir selam verilerek 5 partide kılınır.  Her 4 rekat aynen ikindinin veya yatsı namazının ilk 4 rekat sünneti gibi kılınır. Yani, her iki rekatta bir et-Tehiyyatü okumak için oturulduğunda sadece et-Tehiyyatü ile yetinilmez, Salli, Barik duaları da okunur, 3. Rekata öyle kalkılır. 3. rekata başlarken de ilk rekattaki gibi Sübhaneke, Euzü-Besmele okunarak Fatiha ve zammı sureye geçili

İkindinin ve yatsının ilk 4 rekat sünnetleri gayrimüekked sünnet (Peygamberimizin ara sıra kılmadığı)’tir. Sabahın, öğlenin sünnetleri ise müekked sünnet (Peygamberimizin ara sıra da olsa terk etmediği)’tir.

Namaz surelerinin tamamını bilmeyenler, en kısa ve kolay şu surelerle teravih de dahil istedikleri her namazı kılabilirler: Fatiha her namazda okunması zorunlu bir suredir. Diğerleri ise şunlardır: Kevser, İhlas, Felak, Nas.

Teravih için okuma sırası:

REKÂT:

Sübhaneke, Eûzü-besmele, Fâtiha, Kevser

  1. REKÂT:

Besmele, Fâtiha, İhlâs

  1. REKÂT:

Sübhaneke, Eûzü-Besmele Fâtiha Felak

  1. REKÂT:

Besmele, Fâtiha, Nâs