Dünya Brezilya: Bolsonaro pasaportuna el konduktan sonra 2 gün Macar büyükelçiliğinde kalmış

Brezilya: Bolsonaro pasaportuna el konduktan sonra 2 gün Macar büyükelçiliğinde kalmış

26.03.2024 - 15:10 | Son Güncellenme:

Bolsonaro'nun avukatı Fabio Wajngarten sosyal medya hesabından, eski cumhurbaşkanının "dost ülkenin yetkilileriyle iletişimi sürdürmek" ve "her iki ülkenin siyasi durumu hakkında güncellemeler almak" için iki gününü Macaristan büyükelçiliğinde geçirdiğini söyledi.

Brezilya: Bolsonaro pasaportuna el konduktan sonra 2 gün Macar büyükelçiliğinde kalmış

Brezilya'nın aşırı sağcı eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun, federal polisin pasaportuna el koyması ve iki eski yardımcısını darbe planlama şüphesiyle tutuklaması sonrası geçtiğimiz ay başkent Brasilia'daki Macaristan büyükelçiliğinde iki gece kaldığı bildirildi.

Haberin Devamı

Bolsonaro'nun 12-14 Şubat tarihleri arasında Macaristan büyükelçiliğinde kaldığı ilk kez New York Times tarafından büyükelçiliğin içinden alınan güvenlik kamerası görüntülerine dayanılarak haberleştirilmişti.

Brezilya polisi yabancı büyükelçilikte kalan bir politikacıyı tutuklayamıyor. Bolsonaro'nun avukatı Fabio Wajngarten sosyal medya hesabından, eski cumhurbaşkanının "dost ülkenin yetkilileriyle iletişimi sürdürmek" ve "her iki ülkenin siyasi durumu hakkında güncellemeler almak" için iki gününü Macaristan büyükelçiliğinde geçirdiğini söyledi.

Wajngarten, "Burada sunulan bilgilerin ötesine geçen diğer yorumlar açıkça kurgudur, gerçeklerin gerçekliğiyle ilgisi yoktur ve pratikte yalnızca başka bir sahte haber parçasıdır" diye yazdı. Pazartesi akşamı Brezilya dışişleri bakanlığı, Bolsonaro'nun büyükelçilikte kalmasının ardındaki nedenleri açıklamak için Macaristan'ın büyükelçisini çağırdı.

Haberin Devamı

New York Times'ın haberine göre, Bolsonaro'nun avukatının yorum yapmayı reddettiğini söyledi ancak isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir Macar büyükelçiliği yetkilisi, eski cumhurbaşkanını ağırlama planını doğruladı. Bolsonaro'nun aşırı sağcı lider Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile iyi ilişkileri bulunuyor. Bolsonaro, 2022'de Macaristan'a yaptığı ziyarette Orban'ı 'kardeşim' olarak nitelendirdi ve ikili, bu yıl Buenos Aires'te Arjantin'in yeni sağcı Devlet Başkanı Javier Milei'nin yemin töreni sırasında bir araya geldi.

Polis, 8 Şubat'ta Bolsonaro'nun pasaportuna el koydu ve savcılık onu, 2022 seçimlerinin sonuçlarını geçersiz kılacak bir kararname taslağı düzenlemek, askeri komutanlara darbe girişimine katılmaları için baskı yapmak ve bir Yüksek Mahkeme yargıcını hapse atmak için komplo kurmakla suçladı. Geçen yıl da bir Brezilya mahkemesi, 2022 seçimleri sırasında seçimle ilgili yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle Bolsonaro'nun 2030 yılına kadar siyasi görevde bulunamayacağına karar vermişti.

İki hafta önce Brezilya ordusunun ve hava kuvvetlerinin eski komutanların, Bolsonaro'nun oylamadan sonra iktidarın devrini önlemek için kararname taslağını tartıştığını doğrulamıştı. 19 Mart'ta federal polis onu aşı kayıtlarında sahtekarlık yapmakla da suçlayarak cezai suçlamaların kapısını açtı.