Dünya Doktorları dahi çaresiz bırakan belirti! İki farklı bedende aynı acı yaşanıyor

Doktorları dahi çaresiz bırakan belirti! İki farklı bedende aynı acı yaşanıyor

07.05.2023 - 09:16 | Son Güncellenme:

Her şey 2017 yılında başladı. Midesi ve sırtı ağrıyor, ani kilo kaybı yaşıyordu. Doktorların teşhisi böbrek kanseriydi. Bir müddet sonra ikiz kardeşinin de durumu kötüleşmeye başladı. Son 6 yıldır aynı hastalığa karşı savaş veren kardeşlerden biri hasta, öteki ise duyanları hayrete düşürecek cinsten bir belirtiye sahip.

Doktorları dahi çaresiz bırakan belirti İki farklı bedende aynı acı yaşanıyor

Derleyen: Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr -  Walker kardeşlerin adını tüm dünyaya duyurmaya başlayan olay 2017 yılında başladı. O yıl henüz 10 yaşında olan kardeşlerden Sophie'de bazı sağlık problemleri ortaya çıktı. İkiz kızlarından birinin yaşadığı sağlık problemleri fark eden Walker ailesi duruma el koydu ve küçük kızı hastaneye götürdü. Mide, sırt ağrısı ve ani kilo kaybı gibi birçok rahatsızlıkla doktorların kapısını çalan minik Sophie'ye yapılan uzun tetkikler sonucu acı veren teşhis kondu. Sophie'nin rahatsızlığı 'böbrek tümörü' olarak bilinen 'Wilms tümörü'ydü. Wilms tümörü nadiren yetişkenleri de etkilese de çoğunlukla çocuklarda görülen bir çeşit böbrek kanseri türü ve Sophie'nin yaşadığı rahatsızlıkların temelinde de bu tümör vardı.

Haberin Devamı

Doktorları dahi çaresiz bırakan belirti İki farklı bedende aynı acı yaşanıyor

Henüz 10 yaşında bu hastalığa yakalanan ve ardında tam 7 kardeşi daha olan Sophie ve ailesi, bu teşhisle beraber adeta yıkıldı. İkizi Megan ise hem kardeşine çok üzülüyor hem de kendisi için endişeleniyordu. Megan haklıydı çünkü endişe etmek için aslında oldukça geçerli sebepleri vardı. 

KIZ KARDEŞİNDEN DAHA KÖTÜ GÖRÜNÜYORDU

İkizlerin arasında ancak onların bilebileceği türden güçlü bir bağ olduğu tarih boyunca her zaman bilinen bir gerçek. Ancak Sophie ve Megan arasındaki durum ise bu gerçeğin de ötesinde bir haldeydi. Çünkü ikiz kardeşi Sophie'ye Wilms tümörü teşhisi konulduğu sırada aslında Megan da kardeşiyle birlikte aynı belirtilere ve rahatsızlığa sahipti.

Hızla kilo kaybeden ve tıpkı Sophie gibi midesinde ve sırtında hissedilir ağrılar çekmeye başlayan Megan da bir süre sonra ailesine kendisini iyi hissetmediğini söylemek zorunda kaldı. Walker ailesi henüz Sophie'nin rahatsızlığını kabullenmeye çalışırken Megan'ın da aynı belirtilerden ötürü rahatsızlık yaşaması karşısında adeta ikinci bir şoku yaşadı. Üstelik Megan'ın rahatsızlığı, kardeşi Sophie'ye göre çok daha hızlı ve kötü bir şekilde ilerlemeye başlamıştı. İkizlerin annesi Rebecca Walker, verdiği bir röportajda yaşadıklarını şu cümlelerle anlattı:

Haberin Devamı

"Sophie'ye ilk teşhis konulduğu sırada aslında Megan'da da tüm belirtiler vardı. Üstelik kız kardeşinden bile daha solgun görünüyordu. Bizleri görenler aslında Megan'ın da hasta olduğunu söylemeye çalışıyordu. Sophie'ye yapılan testler ona da yapıldı ve sonuç oldukça şaşırtıcıydı. Hepimiz şok içindeydik."

Doktorları dahi çaresiz bırakan belirti İki farklı bedende aynı acı yaşanıyor

TETKİKLER SONUCUNDA ŞOKE OLDULAR

Megan'ın da tıpkı Sophie gibi benzer belirtilere sahip olması doktorları da harekete geçirdi. Yapılan tüm tetkikler sonucunda ise aile derin bir nefes aldı. Çünkü Megan'ın aslında sağlıklı olduğu ortaya çıktı. Doktorlar, Walker'lara tek yumurta ikizlerinde tıpkı Megan'da görüldüğü gibi 'aynı rahatsızlık belirtileri'nin görülebildiğini ancak Megan'ın aslında sağlıklı olduğunu söyledi.

Sophie ve Megan, tek yumurta ikiziydi ve çocukluklarından itibaren her anlarını birlikte geçirmişlerdi. Doktorların kendilerine yaptığı açıklama karşısında anne Rebecca Walker henüz söylenenlere inananacak bir psikolojide değildi. Megan'ın çektiği ağrılara şahitlik eden anne Walker, doktorların yaptığı "Megan sağlıklı" açıklamasına rağmen kızının iyi olduğuna inanmakta güçlük çekiyordu. Sophie ve Megan'ın hastalık sürecine tanıklık eden aile dostları ile ikizler arasında bu denli güçlü bir bağ olması karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyordu.

Haberin Devamı

HASTALIĞI 4 DEFA NÜKSETTİ

Megan'ın kardeşi Sophie yaşadığı ağrı ve acıları kendi bedeninde en derinde hissediyordu. Ancak aile Megan'ın sağlıklı olduğunu kabullenmeye başladıkları sırada Sophie'nin durumu giderek kötü bir hal alıyordu. Tam 6 yıl boyunca iyileşemeyen ve 4 defa hastalığı nükseden Sophie bu süreçte sadece fiziksel değil ruhsal açıdan da kendisini oldukça kötü hissediyordu. 2017'den 2021 yılına kadar süren bu süreçte tek bir damla bile gözyaşı dökmeyen ancak giderek daha da karamsarlaşan Sophie aslında büyük bir depresyon içindeydi. Kız kardeşi Megan gece-gündüz onun yanındaydı ve ikiziyle aynı acıları paylaşıyordu. Fakat hiçbir sohbet Sophie'nin keyfini yerine getirmeye yetmiyordu.

Doktorları dahi çaresiz bırakan belirti İki farklı bedende aynı acı yaşanıyor

2020 yılında tüm dünyayı etkisine alan pandemi herkes gibi Walker ailesini de derinden etkilemişti. Hastalığı son kez 2021 yılında nükseden Sophie aslında doktorlara göre 2020 yılında ameliyat olmalıydı. Fakat tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs bu ameliyata engel olmuş, herkesin karantinada olması nedeniyle bu ameliyatın gecikmesi Sophie'nin durumunu kötüleştirmişti.

Haberin Devamı

Sophie'nin ailesinin, kızları için özellikle sosyal medyada başlattıkları kampanya ise pandemi döneminde ses getirmeyi başardı. Bu kampanyadan elde edilen bağışlar sayesinde Sophie'nin ailesi daha iyi şartlar altında kızlarını tedavi ettirebilecek maddi güce sahip oldu.

HERKESİN ARTIK TEK BİR DİLEĞİ VAR

Şimdilerde tedavisi hâlâ devam eden Sophie için işler bazen iyiye bazen ise kötüye gidiyor. Onun yaşadıklarının yanında belki de Megan'ın içselleştirdiği ağrılardan bahsetmek durumu basite indirgemek gibi gözükse de Walker kardeşlerin hikâyesini bilenler bir an önce Sophie'nin sağlığına kavuşmasını yürekten diliyor.

Sophie Walker'ın tedavi gördüğü 6 yıl içinde aynı belirtileri hisseden kız kardeşi Megan, son olarak 2021 yılında kendisine yeniden bakılmasını istedi. Vücudundaki ağrılar ve yaşadığı depresyon, onu kız kardeşinin hastalığına sahip olduğuna neredeyse ikna etmiş gibi olsa da doktorlar sonuçlarının temiz olduğu ve sağlıklı olduğu konusunda bir kez daha aileyi rahatlatan bir açıklamada bulundu. Megan'ın bedeninde yıllardır Sophie'yle aynı ağrı ve acıları yaşaması ise birçok kişinin kafasında soru işareti olarak kalmaya devam ediyor.