Geri Dön
DünyaSon dakika... BioNTech'ten 'Omicron' açıklaması! Gözler aşılara çevrildi

Son dakika... BioNTech'ten 'Omicron' açıklaması! Gözler aşılara çevrildi

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün yeni Omicron varyantına ilişkin küresel riskin 'çok yüksek' olarak değerlendirildiğini açıkladı. İngiltere hükümeti ise, bu akşam G7 ülkelerinin sağlık bakanlarının katılacağı acil bir toplantı yapılması çağrısında bulundu. CNN International, halihazırda birçok Afrika ülkesine uçuş yasağı veya seyahat kısıtlaması uygulayan ülkelerin sayısının en az 44 olduğunu bildirirken, Alman virolog Christian Drosten'in yaptığı açıklama endişe yarattı. BioNTech de Omicron varyantı ve üretilen aşılara ilişkin çok kritik bir açıklama yaptı.

Son dakika... BioNTech'ten 'Omicron' açıklaması! Gözler aşılara çevrildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) koronavirüsün dünyayı alarma geçiren ve seyahat yasaklarının geri gelmesine yol açan yeni varyantı Omicron ile ilgili olarak 194 üye ülkeye teknik bilgilendirme yaptı.

DSÖ'DEN ÇOK KRİTİK UYARI

Omicron'un küresel çapta yayılması ihtimalinin ve varyantla ilgili küresel riskin çok yüksek olduğunun altını çizen DSÖ yetkilileri, varyantın özelliklerine bağlı olarak ileride büyük vaka artışları yaşanabileceği, bunun da ciddi sonuçları olabileceği uyarısı yaptı. Üye ülkeleri ilk Omicron vakalarını bildirmeye çağıran DSÖ yüksek risk grubundakileri aşılama hızının artırılması gerektiğini de vurguladı.

BIONTECH'TEN AÇIKLAMA

 BioNTech yaptığı açıklamada, Güney Afrika'da tespit edilen Omicron'a özel bir aşı üzerinde çalışmaya başladığını ancak şu anki aşının çalışıp çalışmadığının gerekmeyeceği henüz net olmadığını söyledi.

Aşıyı Pfizer ile birlikte geliştiren BioNTech, bir aşının yeni varyantlara uygun şekilde geliştirilmesinin, şirketin standart prosedürünün bir parçası olduğunu vurguladı.

BioNTech'ten yapılan açıklamada, "Potansiyel yeni bir aşı geliştirmenin ilk adımları, yeni bir aşıya ihtiyaç olup olmayacağını değerlendirmek" denildi.

RİSK ÇOK YÜKSEK

Avrupa Bulaşıcı Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) de varyantın Avrupa Birliği içinde yayılma riskinin "yüksek ile çok yüksek" arasında olduğunu açıkladı.

Son dakika... BioNTechten Omicron açıklaması Gözler aşılara çevrildi

Öte yandan seyahat engelleri ve sınırların kapatılmasını yanlış bulduğunu bir kez daha dile getiren yetkililer, ülkelerden bu konuda riske dayalı bir yaklaşım benimsemelerini istedi.

BIDEN AÇIKLAMA YAPACAK

İngiltere, Hollanda, Kanada, Danimarka, Almanya, Belçika, Çekya ve İtalya, Omicron varyantı ile enfekte olmuş vakaların görüldüğünü açıkladı.

ABD de bugünden itibaren Güney Afrika ülkelerinden girişleri kısıtlayacak. Başkan Joe Biden, ABD'nin alacağı diğer önlemleri hakkında gün içinde açıklama yapacak.

Son dakika... BioNTechten Omicron açıklaması Gözler aşılara çevrildi

JAPONYA'DA ALARM

Sınırlarını tüm yabancılara kapatan İsrail'e bugün itibarıyle Japonya da katıldı. CNN International, halihazırda birçok Afrika ülkesine uçuş yasağı veya seyahat kısıtlaması uygulayan ülkelerin sayısının en az 44 olduğunu bildiriyor.

Japonya'da hükümet Güney Afrika'da ortaya çıkan ve daha bulaşıcı olduğu düşünülen Kovid-19'un B.1.1.529 mutasyonu nedeniyle alarma geçti. Hükümet, yarından itibaren tüm yabancı uyruklu ziyaretçilere ülke sınırlarını kapatma kararı aldı. Giriş yasağının ülkede oturma izni bulunan yabancı uyruklu kişileri ise kapsamayacağı öğrenildi.

Son dakika... BioNTechten Omicron açıklaması Gözler aşılara çevrildi

G7 ACİL TOPLANIYOR

İngiltere hükümetinden yapılan açıklamada, mevcut gelişmeleri değerlendirmek üzere bu akşam G7 ülkelerinin sağlık bakanlarının katılacağı acil bir toplantı yapılması çağrısında bulundu. İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, ABD, Kanada ve Japonya’nın oluşturduğu G7’ye yıl sonuna kadar İngiltere liderlik yapıyor.

ALMAN VİROLOG'DAN AÇIKLAMA

Alman virolog Christian Drosten pazar akşamı kamu yayın kuruluşu ZDF televizyonunda yaptığı açıklamada, yeni varyant hakkında "oldukça endişeli" olduğunu söyledi, "Kimse bize şu anda neyle karşı karşıya bulunduğumuzu söyleyemez" diye konuştu.

Son dakika... BioNTechten Omicron açıklaması Gözler aşılara çevrildi

Meteoroloji haritayı paylaştı! Devamı kuvvetli şekilde geliyor
TOGG'dan heyelandıran paylaşım! 'Bizi izlemeye devam edin'
Bakan duyurdu! Ödemeler şubat ayından itibaren başlıyor
FLAŞ! Hayati uyarı: İmkanı olanlar ertelemesin!
Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklaması
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sona erdi! İlk açıklama
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan İBB’ye yanıt!
Çok konuşulan olay! Gaziantepli futbolcu penaltı öncesi...
Hepsi itlaf edilecek! Alarm verildi
Bu oyun türleri beyni ele geçiriyor! '10 yıldır odasından çıkmayan var'
Şeyma Subaşı: İlişkilerimde yeterince saygı ve sevgi bekliyorum
İstifa ve kongre çağrılarının ardından Başkan Ali Koç kararını verdi
Kan donduran kayıt! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler