Dünya 'Hafta sonu savaş çıkacak!' Paşinyan, Azerbaycan'ı işaret etti: Diyelim ki onlara hayır dedik

'Hafta sonu savaş çıkacak!' Paşinyan, Azerbaycan'ı işaret etti: Diyelim ki onlara hayır dedik

19.03.2024 - 15:31 | Son Güncellenme:

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, bazı stratejik topraklarının iadesi konusunda Bakü ile uzlaşılamaması halinde savaşın gündeme gelebileceğini söyledi.

Hafta sonu savaş çıkacak Paşinyan, Azerbaycanı işaret etti: Diyelim ki onlara hayır dedik

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan ile tekrar savaşın gündeme gelebileceği uyarısında bulundu.  Paşinyan, Ermenistan'ın 1990'ların başından bu yana kontrol ettiği bazı stratejik Azerbaycan topraklarının iadesi konusunda Bakü ile uzlaşılamaması halinde bu seçeneğin olabileceği sinyalini verdi.  Paşinyan, Ermenistan'ın kuzeyindeki Tavuş bölgesinde, Erivan'ın 1990 başlarından bu yana kontrol ettiği bazı terk edilmiş Azeri köylerine yakın sınır bölgelerinin sakinleriyle bir toplantı yaptı. 

Haberin Devamı

"SAVAŞ BAŞLAYACAK ANLAMINA GELİYOR"

TASS'ın aktardığına göre Paşinyan, toplantıda, "Artık buradan ayrılabiliriz, gidip (Azerbaycan'a) hayır, hiçbir şey yapmayacağız diyelim. Bu, hafta sonunda bir savaşın başlayacağı anlamına geliyor." ifadelerini kullandı. 

Paşinyan son haftalarda, Gürcistan sınırına giden ana yolu kontrol ettikleri için bazı köyleri Azerbaycan'a iade etmek istediğinin sinyallerini verdi.

Bakü, topraklarının iadesinin, Dağlık Karabağ'daki otuz yıllık çatışmayı sona erdirecek bir barış anlaşması için gerekli bir ön koşul olduğunu söylüyor. 

İki ülke yönetimi, geçtiğimiz eylül ayında Azerbaycan'ın geri aldığı Dağlık Karabağ ile ilgili resmi barış anlaşması imzalamak istiyor; ancak görüşmeler 1000 kmlik sınırının belirlenmesi gibi konularda tıkandı.

Haberin Devamı

Hafta sonu savaş çıkacak Paşinyan, Azerbaycanı işaret etti: Diyelim ki onlara hayır dedik

RUSYA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Paşinyan'ın sözlerine ilişkin Rusya'dan açıklama yapıldı. Savaş söyleminde Moskova'nın etkisi olmadığı belirtildi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, şu ifadeleri kullandı:

"Paşinyan'ın Azerbaycan'la savaş tehdidine ilişkin açıklamasının Rusya ile ilgisi yok. Erivan'daki yetkililerin Batı ile istişarelerinin bir sonucudur"