Ekonomi Bakan Kirişci'den soğan ve kırmızı et fiyatıyla ilgili açıklama

Bakan Kirişci'den soğan ve kırmızı et fiyatıyla ilgili açıklama

02.05.2023 - 11:14 | Son Güncellenme:

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci canlı yayında soğan ve kırmızı et fiyatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Kirişciden soğan ve kırmızı et fiyatıyla ilgili açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci  açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Hububatta önceki yıla göre yüzde 8'lik artış beklentimiz var. Türkiye genelinde 53 milyon küçükbaş hayvanımız var diyoruz orada telef olan 70 bin. Hayvansal üretimde telef olma oldukça düşük. Bitkisel üretimde bir problem yok. İlk baharda ekilecek ürünlerle ilgili destekler yaklaşık 13 milyar liralık destek zamandan önce verilmiş oldu.

Haberin Devamı

‘TARIMSAL DESTEKLER 57.6 MİLYAR LİRAYA GELDİ’

Biz yeni bir uygulama başlattık mazot ve gübre desteğini karta yüklemiştik. 11 ilimize nakdi olarak ödedik. Yem desteği verdik. Tarımsal destekler 57.6 milyar liraya gelmiş oldu.

Bu desteklerin 32 milyardan fazlasını üreticilere vermiş olduk bu yüzde 56’ya tekabül ediyor.

SOĞAN FİYATLARI DÜŞTÜ MÜ, FİYATLAR GERİ GELECEK Mİ?

Türkiye’nin soğan arzı ile ilgili problemi yok. 100 kg ihtiyaç varsa 115 kg soğan üreten bir ülkeyiz. 15 kg fazlalık bizim bu süreçle ilgili yeterlidir. Adana halini soracak olursanız soğan fiyatlarının 11-12 liralara geldiğini duyabiliriz.

Deprem başladığında konteyner 37 bin lira 40 bin liraydı, şu anda 120 bin lira. Patates içinde üretim fazlamız var. Buradan ilerisi artık Ticaret Bakanlığı’mızı ilgilendirdiği için Bakanlık olarak görev alanımızın dışına çıkmış oluyor.

Haberin Devamı

PATATES VE SOĞANIN MALİYETİ HAKKINDA

Aradaki spekülatif davranışlar veya lojistik maliyetlerle ilgili. Nasıl bir ülke kendine yeterli olması gerekiyorsa kentin de kendine yeterli olması lazım. Lojistik maliyet, ürün tazeliğinin sağlanması konusunda artı getiriyor. Lojistik maliyeti düştüğü için çevresel olumlu etkileri var. Burada üreticinin kazandığını söyleyebiliriz.

Bu ürünleri yapan Ankara, Amasya, Çorum, Adana ve Konya bu şehirlerin dışında bunlara uzak olan şehirleri düşünün. Bu şehirlere ulaştırılması gerekiyor.

Soğan patates vatandaşın mutfağını ilgilendiren ürünler olduğu için eylül ayında planlı tarımı hayata geçireceğiz. Gazi Meclis’imiz yasayı kabul etti bunu uygulayacağız. Bu yıl soğandan para kazandım gelecek yıl soğana yüklendim zarar ettim cümlelerini duymamamız gerekiyor. Bu devrim niteliğinde bir kanun oldu.

ET FİYATLARINDA ÖNGÖRÜNÜZ NE, YENİ TEDBİRLER NELER?

Et fiyatları şu anda geriliyor. Biz PERDER üyesi olan marketlerde bunlara biz fiyat garantili olarak ürün verdik. İstanbul’da başladık, İstanbul ülke nüfusunun 5’te 1’i orada başarılı olduğunu gördüğümüzde Ankara’ya geldik, Ankara’da uyguluyoruz. Biz kıymayı 190 liradan, kuşbaşını 210 liradan satmaları karşılığında ürün veriyoruz.

Haberin Devamı

İhtiyaç olursa bizim marketçilik yapma gibi bir niyetimiz yok. Et ve Süt Kurumu’nun durması gereken yer regülasyondur. Önce üretici koruyacak, tüketici ile ilgili mağduriyet varsa tüketiciyi de koruyacak.

"ORMAN YANGINLARINDA ETKİN OLMAK İSTİYORUZ"

Türkiye artık kendi helikopter, uçak, İHA, SİHA'sını yapan gururlandıran gelişmeler var. Uçak ve helikopterleri niye kiralayalım. Herkesin aynı dönemde ihtiyacı olan uçak ve helikopterleri teminde güçlük çekiyoruz. 31 tane bizim kendi envanterimizde uçak ve helikopterlerimiz var. Biz yine ihtiyaç olur diye 75 tane helikopter, 22 uçak, 8 tane İHA'mızla yapay zeka ve akıllı kuleleri kullanarak orman yangınlarında etkin olmak istiyoruz. Karada da araröz ve çalışma araçlarını iki katına çıkardık, 5500 makine parkında aracımız var. İnsanlarla ilgili de çalışmalarımız oldu, ORKUT Timimiz var. Ülkenin ihtiyacı olduğunda depremde de bu araçlar kullanıldı.

Dün itibarıyla Kahramanmaraş'ın 11 ilçesinde programlar yaptık. Türkiye geneli için söylenebilir, vatandaşın olağanüstü memnuniyeti var. Karşı tarafın sergilemiş olduğu tavır Cumhur İttifakı'nın elini güçlendiren bir tavır. Bizim odaklandığımız en önemli durum deprem. Bu yaraların satılması konusu çok önemliydi. Enkaz altından çıkarılmışsınız, insani ihtiyaçlarınız karşılanmış. 2169 konutun 1079'unun temelleri atılmış ve yükseliyor Afşin'de. 11-12. ayda bunları teslim edeceğiz. 6-7 ayda inşaat yapabilme kabiliyeti olan ülkeden bahsediyoruz. Devlet olarak da bu gücü sergiliyor olmanız gerekiyor. 2 trilyon lirayı aşan maliyeti var. Kamuda şu aksadı, ödeme yapılmıyor desin. Bütün bunların hepsi de bu dönemde yapıldı. Vatandaş tevekkül içinde. Vatandaş memnun mutlu, sahada da kimseyi göremiyoruz onu da söyleyeyim.

Haberin Devamı

Türkiye depremi ilk defa yaşamadı. En son deprem İzmir depremiydi. Tüm depremlerde hükümetimizin ne yaptığını, vatandaşın yanında nasıl yer aldığını herkes gördü. Köy evlerini teslim ettik. Bence bu büyük bir sermaye, pozitif süreç.

Haberin Devamı

Tekstil sektörü Kahramanmaraş için önemli bir sektör. Yüzde 70 gibi Kahramanmaraş'ta tekstil paya sahip. Yıkılan, zarar gören binalar, üretim tesisleri yüzde 30'lar mertebesinde. Önümüzdeki aylarda yüzde 60'lara çıkacağı beklentisinde. Kuyumcularla ilgili Kuyumcukentleri var, 363 iş yeri var orta hasarlı. Orta hasarlı yerlerin güçlendirilmesi gerekiyor. Orada da Sanayi Bakanlığı büyük bir çalışma yürütüyor. Çelik tencerede Kahramanmaraş öncü olan bir il. Kapasite şu anda hali hazırda düşük durumda.