Ekonomi Gözler en düşük emekli maaşına çevrildi: İşte masadaki en güçlü rakam

Gözler en düşük emekli maaşına çevrildi: İşte masadaki en güçlü rakam

20.12.2023 - 07:26 | Son Güncellenme:

Ocak ayına sayılı günler kala memur ve emeklilere yapılacak olan zam merak ediliyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, memur ve emeklilere yüzde 50 civarında artış yapılacağından bahsetti. Peki bu orana göre en düşük memur ve memur emeklisinin maaşı ne olur? En düşük emekli maaşı için tahminler neler? İşte detaylar...

Gözler en düşük emekli maaşına çevrildi: İşte masadaki en güçlü rakam

Milliyet.com.tr/ Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, emekli maaşlarında düşük ücret alanları gözetici bir yaklaşım sergileyeceklerini söyledi. Peki bu durumda emeklilere kademeli bir artış yapılabilir mi?

Haberin Devamı

Konuyla ilgili tüm merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, milliyet.com.tr’ye açıkladı. Bayram konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Memur ve memur emeklisine yüzde 50 civarında artış yapılacağını öngörüyoruz” dedi. Burada hesaplama şu şekilde: Son 6 ayın enflasyon farkına toplu sözleşme farkı ve refah payı eklenecek.

Son 5 ayın enflasyon farkı yüzde 33.65 seviyesinde. Yüzde 3.30 seviyesinde aralık ayı enflasyon beklentisi var. Bununla birlikte son 6 ayın enflasyon farkı yüzde 38’ler civarında olacak.

Buna haziran ayında yapılan toplu sözleşme zammı (yüzde 6), Ocak 2024’teki toplu sözleşme farkı (yüzde 15) kadar yani 9 puan kadar bir toplu sözleşme zammı yapılacak. Yüzde 38’lik enflasyon farkına yüzde 9 eklersek yüzde 47 civarında olur. Bu da refah payı ile birlikte yüzde 50’ye yakın bir artış demektir.

Haberin Devamı

En düşük memur emeklisi 9 bin 876 TL alıyor, 14 bin 800 TL civarına yükselecektir. En düşük memur maaşı 22 bin TL seviyesinden 33 bin TL seviyesine çıkacaktır. Memurlara geçtiğimiz ara dönemde seyyanen zam ile ciddi bir artış yapılmış oldu.

EMEKLİ MAAŞLARINA KADEMELİ ARTIŞ OLUR MU?

Emekli maaşlarına yapısal bir düzenleme gerekiyor. Burada enflasyonist baskılardan en fazla etkilenen emekli kesim. 7500 TL olan en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL seviyesine çıkmasını bekliyoruz. Bundan sonra yapılacak zamdan yeterince yararlanılabilmesi için kök maaşların da en düşük emekli maaşına eşitlenmesini bekliyoruz.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşlarının 12 bin 500 TL seviyesine çıkmasını bekliyoruz. Ancak kademeli artışın bu dönemde yapılacağını düşünmüyorum. Sıkı bir para ve maliye politikası uygulanıyor. Kemer sıkma politikası var. Burada kademeli bir artışı çok mümkün görmüyorum. Enflasyon farkı ne ise o kadarlık artış yapılacaktır.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİNE ZAM ORANI NE OLACAK?

Son dönemde SSK ve Bağkur emeklisinin hak ettiği maaş enflasyon farkı kadar olsa dahi devletimiz memur emeklisine yapılan zam kadar bir artış yaptı. Memur emeklisinin toplu sözleşmeden kaynaklı bir refah payı artışı var. Geçtiğimiz dönemde emeklilere yüzde 25 artış yapılmıştı. Halbuki yüzde 17.5’lik enflasyon farkı vardı. Devletimi 7.5 puanlık refah payı artışı ile beraber SSK ve Bağkur emeklilerine memur emeklilerine yapıldığı kadarlık bir artış yaptı. Yine artış oranı SSK ve Bağkur emeklileri için yüzde 50 seviyesinde olacaktır. Aynı memur emeklilerine yapılacağı şekilde bir artış olacaktır.

Haberin Devamı

En düşük emekli maaşı 7500 TL’den 12 bin 500 TL seviyesine çıkacaktır. Kök maaşlar en düşük emekli maaşına sabitlenmelidir. Bu sayede tüm emeklilerin aynı oransal zamdan faydalanabileceklerini düşünüyorum.”

Yazarlar