Geri Dön
GündemKızını korumak isterken başından vurulmuştu! Sanıklar hakim karşısında

Kızını korumak isterken başından vurulmuştu! Sanıklar hakim karşısında

Şişli’de çocuğunu parka götürdüğü sırada iki grubun silahlı çatışması ortasında kalan 48 yaşındaki Okan Karaten’in kızını korumaya çalışırken başından vurularak öldürülmesine ilişkin davanın görülmesine başlandı. Sanıklar yaptıkları savunmada havaya ateş ettiklerini söyleyerek suçlamaları kabul etmedi. Ancak olay anında Okan Karaten’in yanında olan eşi Elanur Karaten, duruşma salonunda eşini vuran sanığı teşhis ederek, “Sanık Yunus Aksak yokuştan aşağıya ateş ederek geliyordu. Bebeğin pusetine doğru ateş ediyordu” dedi.

Kızını korumak isterken başından vurulmuştu! Sanıklar hakim karşısında

Damla GÜLER / milliyet.com.tr
 İstanbul Şişli’de 11 Haziran’da arazi anlaşmazlığı yaşayan iki grup arasında silahlı çatışma çıkmış ve kızlarını parka götüren Okan Karaten ile eşi de çatışmanın ortasında kalmıştı. Kızını korumak için üstüne kapanan 48 yaşındaki Okan Karaten başına isabet eden kurşunda olay yerinde hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 5’i tutuklu 9 şüpheli hakkında dava açıldı. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davanın ilk duruşmasına 5 tutuklu sanık SEGBİS sistemi ile katıldı. Okan Karaten’in eşi Elanur Karaten de avukatlarıyla birlikte duruşmada hazır bulundu. Duruşmada ilk olarak savunma yapan tutuklu sanık Cem İşişler, arabadan iner inmez çatışmanın ortasında kaldığını söyleyerek, tahliyesini istedi.

"KORKU VE PANİKLE HAVAYA ATEŞ ETTİM"

Tutuklu sanık Deniz Sarıhan ise, arsa kiralamak istediklerini söyleyerek, “Bu arsa çok ortaklı olduğu için bizi başka kişilere yönlendirdiler. Görüşmeye gittiğimizde, bize silah çektiler, küfür ettiler. Oradan çıktık. Otele dönerken araçtan indik, silah sesleri yükseldi, korku ve panikle havaya doğru ateş ettim. Kimseye ateş etmedim, silah doğrultmadım. Silah sıkanı da görmedim” dedi.

Kızını korumak isterken başından vurulmuştu Sanıklar hakim karşısında

"SİLAHI BANA GETİRDİ"

Tutuklu sanık İslam Aytekin de olayla bir alakası olmadığını söyleyerek, “Ben çay bahçesinde otururken bir anda silah sesleri geldi. Bir süre sonra sanıklardan Yunus Aksak yanıma gelerek bana silah verdi. Arabanın içine koymamı istedi. Orada iki silah vardı. Benim hiçbir suçum yok” dedi.

"ORAYA BİRİNİ ÖLDÜRMEK İÇİN GİTMEDİK"

Olayın bir anda yaşandığını anlatan tutuklu sanık Osman Turan, “Silahlı adamlar olduğunu söyledikleri için olay yerine gittim. Kesinlikle birini öldürmek için gitmedik oraya. Nasıl bu olayın içine girdim bilmiyorum. Kendi aralarında konuşuyorlardı. Silah sesleri gelmeye başlayınca iki kişinin yere düştüğünü gördüm. Okan ağabeyin düştüğünü görmedim. Ahmet, Deniz ve Yunus’ta silah vardı. Her ne kadar yanlışlıkla olsa da böyle bir olayın içinde olmaktan çok pişmanım. Okan’ı kimin vurduğunu görmedim” dedi.

"MAKTULÜ KİM VURDU GÖRMEDİM"

Okan Karaten’in ölümüne neden olan ve Uzi olarak tabir edilen otomatik silahı kullanan tutuklu sanık Yunus Aksak ise yaptığı savunmada, “Otelin etrafında silahlı adamlar dolaşıyormuş. Osman otele gitmesi gerektiğini söyleyince beraber gittik. Aşağı doğru indiğimizde silah sesleri duyunca yer ve havaya doğru ateş ettim. Kimseyi öldürmeyi hedeflemedim. Maktulü kim vurdu görmedim. Sonrasında hızlı bir şekilde olay yerinden kaçtım. Böyle bir olay olmasını istemezdim. Çok pişmanım” dedi.

"BEBEĞİN PUSETİNE DOĞRU ATEŞ EDİYORDU"

Sanık savunmalarının ardından söz verilen müşteki Elanur Karaten, sanıklardan Yunus Aksak’ı teşhis ederek eşine ateş eden kişinin sanık olduğunu söyledi. Olay günü eşi ve kızıyla yürüdükleri sırada silah sesleri duyduğunu söyleyen Karaten, “Mahallenin çok kalabalık olduğu bir saatte, bu kişilerin hepsi bir anda ateş etmeye başladı. Kocam bir anda yasal olmayan tek kurşunla beyninden vuruldu. Görüntülerdeki beyaz gömlekli kişi ateş etti. Ne yere ne havaya ateş ettiler. Olayın tam ortasındayım, dümdüz ateş ettiler. Birini öldürmeme şansları hiç yoktu. O kurşun kocama geldi, çocuğuma da gelebilirdi. Eşim, çocuğumuzu korumak isterken öldü. Sanık Yunus Aksak yokuştan aşağıya ateş ederek geliyordu. Bebeğin pusetine doğru ateş ediyordu” dedi.

"ÇOCUĞUMU DIŞARI ÇIKARAMIYORUM"

Alınan savunma ve beyanların ardından ifadesi alınamayan 2 sanık hakkında zorla getirilme kararı veren mahkeme duruşmayı erteledi. Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Duruşma sonrası basın açıklaması yapan Elanur Karaten, ortada aydınlatılmamış korkunç bir cinayet olduğunu söyleyerek, “Sanıklar utanmadan bana başsağlığı dilediler. Ben olay gününden beri çocuğumu dışarı çıkaramıyorum. Doktor kontrolüne giderken bile arka otoparktan arabaya biniyorum sanki suçluymuşum gibi. Çünkü korkuyorum” dedi.