GündemSon dakika... Meteoroloji'den yoğun kar ve sağanak uyarısı! Hangi illerde ve ilçelerde okullar tatil?

Son dakika... Meteoroloji'den yoğun kar ve sağanak uyarısı! Hangi illerde ve ilçelerde okullar tatil?

20.11.2023 - 07:18 | Son Güncellenme:

Ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, yerini fırtına ve soğuğa bırakırken, birçok kentte sezonun ilk karı da düştü.

Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgası tüm yurdu hafta sonu etkisi altına aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir uyarı yapıldı. Sağanak, kar, fırtına, sel için 34 kentte yeniden alarm verildi.

Haberin Devamı

Öte yandan okulların ara tatili sonrası 20 Kasım günü ilk ders zili çalacaktı. Ancak kar yağışları ve fırtına nedeni ile ilk kar tatil haberi de geldi...

OKULLAR TATİL EDİLDİ

İstanbul Valiliği, "İstanbul’da etkili olan olumsuz hava şartları nedeniyle Şile'de 20 Kasım Pazartesi günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün süreyle ara verilmiştir. Bu karara paralel olarak, Şile İlçesi’ndeki kamu kurumlarında çalışan hamile, engelli ya da kronik hastalığı bulunan personel de 20 Kasım tarihinde idari izinli sayılacaktır"

ZONGULDAK

Zonguldak Valiliği tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre, “Zonguldak il genelinde olumsuz hava şartları nedeniyle 20 Kasım 2023 Pazartesi günü tüm resmi-özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında (rehabilitasyon merkezleri ve özel kurslar dahil) eğitim öğretime bir gün süreyle ara verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personelde 20 Kasım 2023 tarihinde bir gün idari izinli sayılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Haberin Devamı

Son dakika... Meteorolojiden yoğun kar ve sağanak uyarısı Hangi illerde ve ilçelerde okullar tatil

BOLU

Bolu’da sabah saatlerinden itibaren kent merkezinde ve yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı sürüyor. Etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle Bolu Valiliği tarafından okulların 1 gün süreyle tatil edildiği açıklandı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde yaşanan olumsuz hava şartları nedeniyle 20 Kasım 2023 Pazartesi günü ilimiz genelinde tüm resmi-özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında (rehabilitasyon merkezleri ve özel kurslar dahil) eğitim öğretime 1 (bir) gün süreyle ara verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli ve hamile personel de 20 Kasım 2023 tarihinde 1 (bir) gün idari izinli sayılacaktır” ifadelerine yer verildi.

DÜZCE YIĞILCA

Yığılca ilçesinde olumsuz hava koşullarından okullar 20 Kasım Pazartesi günü tatil edildi. Yığılca Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada, “İlçemiz genelinde, kar yağışı ve olumsuz hava koşullarının devam etmesi ve kara yollarında oluşan buzlanmaya bağlı olarak ulaşımda yaşanabilecek sorunlar sebebiyle, öğrencilerimizin ve personelin güvenliğinin sağlanması bakımından, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı her tür ve derecedeki resmi - özel örgün ve yaygın eğitim kurumları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim kursları ile diğer kamu, kurum kuruluşlarına ait kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarında; 20 Kasım 2023 Pazartesi günü (1) bir gün süre eğitime ara verilmesine karar verilmiştir. Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşları çalışanlarından; hamile, engelli, diyaliz hastaları ile kalp ve böbrek yetmezliği, kanser vb. kronik ağır hastalığı olan memur ve diğer kamu görevlileri 20 Kasım Pazartesi günü 1 (bir) gün süre ile idari izinli sayılacaklardır” denildi.

Haberin Devamı

AMASRA'DA OKULLAR TATİL EDİLDİ

Amasra Kaymakamlığı tarafından olumsuz hava koşulları nedeniyle ilçedeki okulların tatil edildiği belirtiidi. Kaymakamlık açıklamasında, "Olumsuz hava şartları nedeniyler tüm resmi, özel, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında eğitim öğretime 1 gün süreyle ara verilmiştir. Ayrıca Kamu kurumlarında çalışan engelli ve hamile personelde 20 Ksım Pazartesi günü 1 gün idari izinli sayılacaktır" denildi.

Haberin Devamı

KARABÜK

Karabük'ün Eflani ve Eskipazar ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle taşımalı eğitime bir gün ara verildi.

Karabük Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Eflani ve Eskipazar ilçelerinde kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle 20 Kasım Pazartesi günü taşımalı eğitim ve öğretime 1 gün süreyle ara verildiği bildirildi.

KULP İLÇESİNDE EĞİTİME 1 GÜN ARA

Diyarbakır’da etkili olan sağanak nedeniyle Kırsal Aygün ve Akçesir mahallelerinde cadde ve sokaklar suyla doldu. Bazı yollar suyun getirdiği toprakla çamurlaşırken, ev ve ahırları su bastı. Sağanağın ardından etkili olan dolu yağışı nedeniyle bahçelerde hasar meydana geldi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yazılı açıklama yapılarak, "Kulp ilçemizde 19 Kasım tarihinde yaşanan yoğun yağış nedeni ile ilçemiz okullarından Aygün ilköğretim okulunda eğitim ve öğretime 20 Kasım tarihinde olacak şekilde, ilçe hıfzıssıhha kararı gereği bir gün süre ile ara verilmiştir” denildi.

Haberin Devamı

Öte yandan Hazro ilçesinde yağış nedeniyle debisi yükselen Hazro Vadi Deresi, bitişiğindeki Hürriyet Mahallesi Şehitlik Caddesi’ne taştı. Taşkın nedeniyle trafiğe kapanan yolda, belediye ekiplerince temizlik çalışmaları başlatıldı.

BİNGÖL'ÜN 5 İLÇESİNDE OKULLAR TATİL EDİLDİ

Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yoğun yağışların devam ettiğini ve ilerleyen saatlerde kar beklendiğini belirterek 5 ilçede okulların 1 gün tatil edildiği açıkladı.

Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta yaptığı açıklamada, "Sevgili Bingöllüler, yoğun yağışın aralıksız devam etmesi ve ilerleyen saatlerde kar yağışı beklendiğinden Adaklı, Karlıova, Kiğı, Yedisu ve Yayladere ilçelerimizde 20 Kasım 2023 Pazartesi günü eğitim öğretime 1 gün ara verilmiştir. Engelli ve hamile olan kamu görevlilerimiz aynı gün idari izinli sayılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" dedi.

Batman’da sağanak; cadde ve sokaklar suyla doldu, eğitime 1 gün ara verildi

BATMAN’DA SAĞANAK; CADDE VE SOKAKLAR SUYLA DOLDU, EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ

Batman’da etkili olan sağanak nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü, Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin giriş katı ile çok sayıda ev ve işyerinin zemin katlarını su bastı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle kent merkezinde eğitime 1 gün ara verildi.

Kentte akşam saatlerinde etkili olan ve gece saatlerinde sağanak şeklinde yağan yağmur nedeniyle, birçok cadde ve sokak suyla doldu. Sağanak nedeniyle Hürriyet, Gültepe, Fatih, Belde, Şafak, Karşıyaka, Kültür, Çamlıtepe ve Seyitler gibi birçok mahalledeki ev ve işyerlerini su bastı. Bazı araç sürücüleri de, yolda mahsur kaldı. Cadde ve sokaklarda temizlik çalışmasına başlayan belediye ekipleri, iş makineleriyle mahsur kalan bazı vatandaşlara yardımcı oldu. Yağış nedeniyle Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin de giriş katını da, su bastı. Vali Ekrem Canalp, hastaneye gelerek incelemelerde bulundu.

​KENT MERKEZİNDE EĞİTİME BİR GÜN ARA VERİLDİ

Açıklamada ayrıca, kent merkezinde eğitim-öğretime 1 gün ara verildiği belirtilerek, “İlimiz merkezinde meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle Valiliğimizce 20.11.2023 Pazartesi günü eğitim-öğretime bir gün ara verilmiştir” denildi

PAZARTESİ GÜNÜ İSTANBUL'DA HAVA NASIL OLACAK?

Soğuk havanın yeni haftayla birlikte etkisini yitirmesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, bugünden itibaren tüm yurtta hava sıcaklıkları artmaya başlayacak. İstanbul’da yağışın bir gün daha süreceği tahmin edilirken, sıcaklıklar 4-5 derece yükselecek.

SİNOP’TA EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ

Sinop’ta olumsuz hava şartlarından dolayı eğitime 1 gün ara verildi.

Sinop Valiliğinden yapılan açıklamada, “Sinop Merkez, Ayancık, Türkeli, Gerze, Erfelek ilçelerimiz ve köylerimizde tüm resmi ve özel okullarda, özel eğitim kurumlarında, halk eğitim kurslarında, özel öğretim kurslarında, 20 Kasım 2023 günü eğitim-öğretime 1 gün ara verilmiştir" denildi.

HAMİLE VE ÖZEL BİREY ÇALIŞANLAR İDARİ İZİNLİ

Açıklamada, "Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan; hamile ve engelli kamu çalışanlarımız bir gün süre ile idari izinli sayılacaklardır” ifadeleri kullanıldı.

Son dakika... Meteorolojiden yoğun kar ve sağanak uyarısı Hangi illerde ve ilçelerde okullar tatil

KASTAMONU

Kastamonu'nun Cide ilçesinde dün öğle saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan fırtına hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. İlçedeki bazı kademelerde eğitime 1 gün ara verildi.

BAZI KADEMELERDEKİ ÖĞRENCİLER İÇİN EĞİTİME ARA VERİLDİ

İlçede yaşanan fırtına sebebiyle okul öncesi ve özel eğitim kademelerindeki tüm öğrenciler ve ilkokul ve ortaokul kademesinde taşımalı okullarda eğitime 1 gün ara verildi. Konu ile ilgili Cide Kaymakamlığından yapılan açıklamada, "İlçemiz genelinde olumsuz hava şartları nedeniyle 20 Kasım 2023 Pazartesi günü okul öncesi (anaokulu) ve özel eğitim çerçevesindeki tüm kademelerdeki öğrencilerimiz ile ilkokul ve ortaokulda taşımalı eğitimle gelen öğrencilerimiz için Eğitim Öğretime 1 gün ara verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

"TRAFİK AKIŞI TEK ŞERİTTEN SAĞLANMAKTADIR"

İlçede yaşanan fırtına ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Kastamonu Valisi Meftun Dallı ise, "Cide Bartın karayolu Gebeş Mahallesi mevkiinde şiddetli dalga etkisiyle Bartın istikameti şeridinde çökme olduğundan, yolda temizlik ve trafik güvenliği açısından levha ve işaretleme çalışmaları yapılmakta ve trafik akışı tek şeritten sağlanmaktadır" ifadelerine yer verildi.