Derviş Eroğlu

Derviş Eroğlu

KKTC Cumhurbaşkanı, 1985-1993, 1996-2004 ve 2009-2010 yılları arası başbakanlık yapmış Kayseri kökenli Kıbrıslı Türk siyasetçi. Yaşamı 1938 yılında Mağusa ilçesinin Ergazi Köyü'nde dünyaya geldi. Orta ve lise tahsilini Mağusa'da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitiren Eroğlu, 5 yıl Mağusa'da hekimlik yaptı. Daha sonra Ankara'da üroloji ihtisası yaparak 1972 yılında Mağusa Devlet Hastanesi'inde ürolog olarak görev yaptı. 1976 yılında Cumhuriyet Meclisi'ne milletvekili olarak seçildi. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanı olarak kabinede görev aldı. 10 yıl boyunca Mağusa Kooperatif Bankası başkanı olarak görevde bulundu. 1983 yılında oluşturulan Kurucu Meclis üyeliğine tayin edildi. Aralık 1983 tarihinde UBP genel başkanı seçildi. Siyasi Hayatı KKTC'nin ilan edilmesinin ardından 1985-1994 yılları arasında 4 kez hükümet kuran Derviş Eroğlu, 1994 yılında Cumhurbaşkanı Denktaş'la ters düşünce parti içinde ayrılıkçı bir grup oluştu. Daha sonra 9'lar hareketi olarak isimlendirilen bu grubun Demokrat Parti adıyla siyasi partiye dönüşmesi süreci yaşandı. Aynı yıl 12 Aralık'ta yapılan seçimleri yüzde 1 oy farkla kazanan UBP, Cumhurbaşkanı Denktaş'tan hükümeti kurma görevini alamayınca DP-CTP koalisyonunun oluşturulmasıyla ilk kez muhalefet görevini üstlendi. 2,5 yıl ana muhalefet liderliğinden sonra Eroğlu, 1996'da yeniden birinci parti olan partisi UBP'nin yanına DP'yi alarak Başbakan oldu. 1998 yılı seçimlerinden de birinci çıkan Eroğlu, 2004 seçimlerine kadar başbakan olarak kaldı. 13 Ocak 2004'te görevini Mehmet Ali Talat'a devreden Eroğlu, 2005 yılında yapılan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci parti konumuna düşünce yıllarca sürdürdüğü genel başkanlıktan ayrıldı. Eroğlu'nun yokluğunda UBP milletvekilleri Hüseyin Özgürgün ve Tahsin Ertuğruloğlu UBP Genel Başkanlığı'na seçildi. 29 Kasım 2008 tarihinde yapılan kurultayda yeniden genel başkan seçilen Eroğlu, 18 Nisan 2009 seçimlerini farklı kazanarak yıllar sonra tekrar tek başına 8. Eroğlu hükümetini kurdu.2010 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Eroğlu, %50.4 oyla ilk turda KKTC'nin 3. Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Dr. Derviş Eroğlu, Meral Eroğlu ile evli ve dört çocuk, beş torun sahibidir.

Derviş Eroğlu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.004 dervis eroglu haberi bulunmuştur.
Gallego zirveyi kaptı
Gallego zirveyi kaptı56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda Kemer-Elmalı etabı liderin ismini değiştirdi. Delko’dan İspanyol bisikletçi Diaz Gallego tırmanış etabında rakiplerini geride bırakarak üst üste 3 etap kazanan Mark Cavendish’ten turkuaz mayoyu aldı.
16.04.2021Diğer
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 5. etabı Gallego'nun
Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 5. etabı Gallego'nun56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 5. etabı Kemer-Elmalı'yı (Göğübeli) Fransa'nın Delko takımından Jose Manuel Diaz Gallego kazandı.
15.04.2021Diğer
Rauf Denktaş kimdir? Rauf Raif Denktaş nereli, neden ve ne zaman öldü?
Rauf Denktaş kimdir? Rauf Raif Denktaş nereli, neden ve ne zaman öldü? Rauf Denktaş, ölümünün ardından geçen yıllara rağmen saygı ve minnet ile anılmaya devam ediyor. 27 Ocak 1924 yılında dünyaya gelen Rauf Raif Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olarak bilinmektedir. 1983 yılından 2005 yılına kadar Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Rauf Raif Denktaş'ın birçok kitabı bulunmaktadır. İşte Rauf Raif Denktaş hakkında merak edilenler...
1.04.2021Gündem
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Su Temin Projesi’nin yıl dönümünü kutladı
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Su Temin Projesi’nin yıl dönümünü kutladıKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye'den KKTC'ye deniz altından borularla su temin edilmesi projesinin en önemli adımı olan Anamur'daki Alaköprü Barajı'nın temelinin atılışının 10'ncu yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
7.03.2021Dünya
Kıbrıs görüşmesi 3. kez Greentree’de
Kıbrıs görüşmesi 3. kez Greentree’deNew York’taki Greentree çiftliği, üçüncü kez Kıbrıs görüşmelerine ev sahipliği yapacak. Düğümün çözümü için BM görüşmelerinin bu ay sonu ya da mart başı başlaması bekleniyor
2.02.2021Siyaset
Son dakika... KKTC'de sıcak gelişme! Yeni hükümet kuruldu
Son dakika... KKTC'de sıcak gelişme! Yeni hükümet kurulduGelen son dakika haberine göre; KKTC'de Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan Vekili Ersan Saner başkanlığında yeni hükümet kuruldu.
9.12.2020Dünya
Tatar: Müzakere sürecinde artık alternatif çözüm modelleri masaya getirilmeli
Tatar: Müzakere sürecinde artık alternatif çözüm modelleri masaya getirilmeliKKTC Cumhurbaşkanı Tatar, müzakere sürecine dair, artık alternatif çözüm modellerinin masaya getirilmesi gerektiğini söyledi.
25.10.2020Dünya
Tatar görevi devraldı
Tatar görevi devraldıKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlenen  törende ant içerek görevine başladı.
24.10.2020Siyaset
KKTC'de Cumhurbaşkanı Tatar resmen göreve başladı
KKTC'de Cumhurbaşkanı Tatar resmen göreve başladıKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, devir teslim töreninin ardından resmi olarak görevine başladı.
23.10.2020Dünya
KKTC’de zafer Ersin Tatar’ın
KKTC’de zafer Ersin Tatar’ınKıbrıs Türk halkı dün ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gitti. Yüzde 51.69 oy alan Ersin Tatar, KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı seçildi. Zafer konuşması yapan Tatar, “Herkesin cumhurbaşkanı olacağım. Önemli olan birlik içinde KKTC’yi güzel günlere taşıyabilmek” dedi.
19.10.2020Dünya
Son dakika: KKTC'de seçim sonuçları belli oldu
Son dakika: KKTC'de seçim sonuçları belli olduSon dakika haberine göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yapılan cumhurbaşkanı ikinci tur seçiminde, Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) adayı Ersin Tatar oyların yüzde 51,74'ünü alarak cumhurbaşkanı seçildi. Ersin Tatar yaptığı ilk açıklamada, "Oy veren, vermeyen herkese teşekkürler. Önemli olan kutuplaşmak değil, birlik içinde KKTC'yi güzel günlere taşıyabilmek." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitter hesabından Ersin Tatar'ı tebrik etti. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ersin Tatar ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ikinci turunda yüzde 48.26 ile kaybeden Mustafa Akıncı ise siyasi kariyerini sonlandırdığını duyurdu.
19.10.2020Dünya
KKTC’de ikinci tur heyecanı
KKTC’de ikinci tur heyecanıSon dakika haberlere göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) halk, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için oy kullanıyor. Kıbrıs Türk halkı, gelecek 5 yıl görev yapacak cumhurbaşkanını belirlemek üzere saat 08.00'den itibaren sandık başına gitmeye başladı. Seçimin ikinci turunda Başbakan ve Ulusal Birlik Partisinin (UBP) cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı yarışacak.
18.10.2020Dünya
KKTC yarın cumhurbaşkanını seçiyor
KKTC yarın cumhurbaşkanını seçiyor11 adaylı yarışta seçmenler, yüksek mahkeme yargıçlarının sayısının artırılmasını öngören anayasa değişikliği için de oy kullanacak. Seçmenler, koronavirüs tedbirleri çerçevesinde sandığa maske ve eldivenle gidecek.
10.10.2020Dünya
Beylikdüzü'nde hareketli dakikalar! Silahla tehditler savurdu
Beylikdüzü'nde hareketli dakikalar! Silahla tehditler savurduBeylikdüzü'nde iş yerini yakan bir kişi elinde silahla tehditler savurdu. İtfaiyenin yangına müdahale etmesine izin vermeyen kişiyi polis ikna etti
14.04.2020Haberler
Son dakika... Beylikdüzü'nde hareketli dakikalar! Silahla tehditler savurdu
Son dakika... Beylikdüzü'nde hareketli dakikalar! Silahla tehditler savurduBeylikdüzü'nde iş yerini yakan bir kişi elinde pompalı tüfekle tehditler savurdu. İtfaiyenin yangına müdahale etmesine izin vermeyen kişiyi polis ikna etti.
14.04.2020Gündem
‘Görevi başarıyla yerine getiririm’
‘Görevi başarıyla yerine getiririm’Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs Türkü’nün haklarının korunması ve güvenliği açısından önemli bir dönemden geçildiğini belirterek, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde bu görevi başarıyla yerine getireceğini ifade etti
24.02.2020Kıbrıs
‘Tarihe tanıklık ediyoruz’
‘Tarihe tanıklık ediyoruz’Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de, Mavi Vatan’da KKTC ile ilgili birçok olumsuzluğun konuşulduğunu kaydederek, “Tarihe tanıklık ediyoruz. Bu başarı öyküsü bunları konuşanları mahcup ediyor” dedi
22.02.2020Kıbrıs
KKTC ilk yerli otomobili ‘Günsel'i tanıttı
KKTC ilk yerli otomobili ‘Günsel'i tanıttıKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ilk yerli otomobili Günsel Oto B9'u Girne’de tanıttı.
21.02.2020Milliyet Tv
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, STK temsilcileriyle buluştu
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, STK temsilcileriyle buluştuCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin, ülkeye turist çekme noktasında yaptığı faaliyetlerle ilgili tüm çalışmalarına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) de dahil edeceğini açıkladı.
15.02.2020Siyaset
‘Akıncı’nın sözleri  yanlış ve yaralayıcı’
‘Akıncı’nın sözleri yanlış ve yaralayıcı’Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye’ye yönelik sözlerine tepki gösterdi.
15.02.2020Ege
‘Ana vatansız KKTC olmaz’
‘Ana vatansız KKTC olmaz’3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Türkiye bizim ana vatanımızdır. Benim siyasi hayatım hep bunu söyleyerek geçmiştir. Gençleri ana vatan sevgisiyle yetiştirmeye çalıştım. Hep şunu söyledim, ana vatansız KKTC olmaz. Türkiye Cumhuriyeti olmadan bizim o topraklarda huzur ve güven içerisinde yaşamamız mümkün değil” dedi. Mersin’e gelen Eroğlu, Vali Ali İhsan Su’yu ziyaret etti.
14.02.2020Kıbrıs
Derviş Eroğlu: Kıbrıs halkı olarak anavatana gönülden bağlıyız
Derviş Eroğlu: Kıbrıs halkı olarak anavatana gönülden bağlıyız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 3'üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye'ye karşı dil uzatanların, değişik düşünceler içerisinde olabileceğini dile getirerek, "O gibi düşünceler Türk halkını temsil edemez. Biz Kıbrıs halkı olarak anavatana gönülden bağlıyız" dedi.
13.02.2020Gündem
Türkiye kararını verdi! 'Hayalet şehir' için tarihi adım
Türkiye kararını verdi! 'Hayalet şehir' için tarihi adımDoğu Akdeniz'de önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kapalı Maraş'ın açılmasına yönelik önemli bir süreci başlatma kararı aldı.
12.02.2020Haberler
Türkiye kararını verdi! 'Hayalet şehir' için tarihi adım
Türkiye kararını verdi! 'Hayalet şehir' için tarihi adımDoğu Akdeniz'de önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kapalı Maraş'ın açılmasına yönelik önemli bir süreci başlatma kararı aldı.
12.02.2020Gündem
Yarışı kazanmak kaçınılmaz
Yarışı kazanmak kaçınılmazCumhurbaşkanı adayı Başbakan Ersin Tatar, “26 Nisan’daki yarışı kazanmak için herkes elinden geleni yapıyor. Önemli bir yola çıktık. Bu ülkeye sahip çıkacağız” dedi
4.02.2020Kıbrıs

Benzer Haber Etiketleri

kktcersin tatarkıbrısseçimCumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

Derviş Eroğlu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.