Geri Dön
Masal OkuKeloğlan Masalları Oku: En sevilen Keloğlan hikayeleri

Keloğlan Masalları Oku: En sevilen Keloğlan hikayeleri

Halk arasında en çok anlatılan hikayelerden biri de Keloğlan’a ait olanlarmış. Annesiyle birlikte küçük evlerinde, fakir bir hayat yaşayan Keloğlan zaman zaman maceralara atılıyor kimi zaman da çok zengin olup padişahın kızıyla evleniyor. Bakalım sıradaki hikayelerde neler olacak?

Keloğlan Masalları Oku: En sevilen Keloğlan hikayeleri

Keloğlan ve Değirmenci Masalı

Eski zamanların birinde Keloğlan ve annesi yaşarmış. Zar zor geçinir, karınlarını zorla doyururlarmış. O kış, çok soğuk geçiyormuş ve tarlaları hiç ürün vermediği için evde yiyecek de yokmuş. Annesi Keloğlan’a gidip iş bulmasını yoksa aç kalacaklarını söylemiş. Oğlunun çok saf olduğunu bildiği için de onu özellikle uyarmış, düzgün bir iş bulmasını istemiş.

Keloğlan köydeki dükkanları gezmiş hiç iş bulamamış. Değirmene gideyim, oradan iş bakayım diye düşünmüş. Gidince yaşlı değirmencinin zorla yürüdüğünü görmüş ve ona acımış.

- Ben sana yardım ederim, hiç de para istemem, demiş.

Bir ay boyunca değirmencinin bütün işlerini yapmış ama hiç para istememiş. Akşam eve geldiğinde annesi ona sıcak su yapıyor onla karınlarını doyuruyorlarmış. Bir ay sonra fırtınalı bir akşamda su bile bulamamışlar. Tam ne yapacaklarını düşünürken kapı çalmış ve kapıyı açınca koca bir kutu bulmuşlar önünde.

Kutuyu açınca içinden unlar, ekmekler, peynirler ve bir sürü yiyecek çıkmış. Bütün kış boyunca onlara yetecek kadar yiyecek varmış kutuda. Bu kutu tabii ki Değirmenci Amca’dan gelmiş.

Çoban Keloğlan Masalı

Bir varmış, bir yokmuş… Evvel zaman içinde babası çobanlık yapan Keloğlan, ailesiyle birlikte mutlu bir hayat sürermiş.

Günlerden bir gün babası dağda koyunları otlatırken kötü adamlar koyunlarını istemiş. Babası onlar benim değerlilerim diyerek vermemiş. Bu adamlar çok kötüymüş ve ona kızıp zindana atmışlar.

Bu haber köye yayılmış. Keloğlan ve annesi çok üzgünlermiş. Ayrıca yiyecek yemek bulamamaya başlamışlar. Keloğlan sonunda babası gibi çoban olmaya karar vermiş ama aslında planı o kötü adamları yakalamak ve babasını kurtarmakmış.

Köylüler bütün koyunları ona emanet etmiş ve dağa yollamışlar. Keloğlan koyunları otlağa götürüp, ağacın altında uyumaya başlamış. Gece olmuş ve dönmeyince köylüler telaşlanıp onu aramaya başlamışlar.

O sırada ağacın altında uyuyan Keloğlan, kötü adamların gelip koyunları almaya çalıştığını görünce onları durdurmaya çalışmış. Adamlar “Ya malın, ya canın!” deyince kaçmaya başlamış. Tam kaçarken planladığı gibi köylüleri görmüş. Onu aramaya gelen köylülere olanları anlatmış. Hep birlikte kötü adamları yakalayıp babasını kurtarmışlar.