Troya Antik Kenti

Troya Antik Kenti

Son dakika Troya Antik Kenti haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Troya Antik Kenti gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Troya Antik Kenti haber sayfamızda...

Troya Antik Kenti

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 87 troya antik kenti haberi bulunmuştur.
Efsane devam ediyor
Efsane devam ediyorTroya Müzesi, uzaktan bakıldığında topraktaki bir yarıktan yükselen dev bir buluntu gibi görünür. Troya Antik Kenti’nin yanı başındaki bu genç fakat dünya çapında büyük ilgi gören müze, içinde Troya’nın katmanları arasında bulunan 10 ayrı kentin buluntularını saklıyor. Bir Troya aşığı olan Müze Müdürü Rıdvan Gölcük’ün deyimi ile İlyada Destanı ile başlayan, Troya kazıları ile süren efsane şimdi genç ve güçlü Troya Müzesi ile devam ediyor.
23.05.2022Arkeoloji
Efsanevi kent çağdaş müze
Efsanevi kent çağdaş müzeAykut Ferah Milliyet Arkeoloji Proje DanışmanıDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları;Antik Dönem’in gizemli ozanı Homeros’un İlyada ve Odysseia destanları ile ölümsüzleştirdiği, Hektor’un canı pahasına savunduğu, Akhilleus’un kapıları önünde vurulduğu, yıkılıp gittikten binlerce yıl sonra yeniden yeryüzüne çıkan efsanevi kent Troya...
23.05.2022Arkeoloji
Anadolu müzeleri yükselişte
Anadolu müzeleri yükselişteGözümüzü İstanbul’dan biraz ayırıp Anadolu’ya çevirince kültürümüzü anlatan ve her yıl pek çok sanatseveri ağırlayan müzeleri görüyoruz. Aralarında Avrupa Müze Forumu’ndan ödüllü olanlar da var...
20.06.2021Kültür Sanat
Troya’nın koruyucusu
Troya’nın koruyucusuÇanakkale’deki Troya Antik Kenti atlı jandarma timlerine emanet edildi.
14.04.2021Ege
Troya Antik Kenti, Antik Harikalar Seminerleri ile Ele Alındı
Troya Antik Kenti, Antik Harikalar Seminerleri ile Ele AlındıYunus Emre Enstitüsünün Washington DC’de bulunan merkezi tarafından Anadolu’nun kültürel mirasını tüm dünyayla buluşturan konferans serisinin konusu Patara ve Hattuşa antik kentlerinin ardından Troya oldu.
27.02.2021Kültür Sanat
Troya Müzesi’nde perdeler açılıyor
Troya Müzesi’nde perdeler açılıyorÇanakkale’de beş bin yıllık geçmişe sahip antik kentteki müze, çarşambadan itibaren ziyaretçilerine restorasyon ve konvervasyon çalışmalarını canlı izleme fırsatı sunuyor
6.02.2021Ege
2021’de seyahat listeniz hazır mı?
2021’de seyahat listeniz hazır mı?Troya Antik Kenti ile 2018’den itibaren her yıl bir tarihi yer turizmde öne çıktı. 2019’da Göbeklitepe, 2020’de Patara yılıydı. Ancak koronavirüs nedeniyle çok ilgi göremeyen Patara’nın yıldızının bu yıl parlaması bekleniyor. Aşı sonrası, önlemleri de dikkate alarak, listenize, bu rotaların yanı sıra Efes, Aizanoi, Blaundos, Bergama gibi Anadolu’nun tarihi miraslarını da ekleyebilirsiniz.
24.01.2021Gündem
3 bin 500 yıllık su  kemeri onarılıyor
3 bin 500 yıllık su kemeri onarılıyorÇanakkale’de yer alan Troya Antik Kenti’ndeki 3 bin 500 yıllık su kemeri restore ediliyor.
8.01.2021Ege
Troya Müzesi'ne 1 milyon ziyaretçi
Troya Müzesi'ne 1 milyon ziyaretçiÇanakkale'de, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Ören Yeri'nden çıkan eserlerin sergilendiği Troya Müzesi, koronavirüs döneminde sanal ziyarete açıldı. Mart ayından bugüne kadar müzeyi sanal ortamda 1 milyonun üzerinde kişi ziyaret etti. Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük, sanal müze kararının fiziksel müze ziyaretini artıran bir karar olduğunu belirterek, "1 Haziran'da insanlarımız yeniden ziyarete açılan müzelere koşarak geldi. Bunun nedeni ise sanal müzenin ilgi ve alakayı ayakta tutması oldu. Bu süreç içinde hem fiziksel ziyaret hem de sanal müze ziyaretleri artış gösterdi" dedi.
25.12.2020Tatil
Troya Müzesi’ne 1 milyon ziyaretçi
Troya Müzesi’ne 1 milyon ziyaretçiÇanakkale’de 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti girişinde bulunan Troya Müzesi, koronavirüs tedbirleri çerçevesinde ziyaretçilerini ağırlamaya devam ederken sanal ortamda da sanatseverlere kapılarını açıyor.
16.11.2020Ege
Validen Troya Tarihi Milli Parkı’nda inceleme
Validen Troya Tarihi Milli Parkı’nda incelemeÇANAKKALE Valisi İlhami Aktaş, Troya Tarihi Milli Parkı’nda incelemelerde bulundu...
15.11.2020Ege
Truva Antik Kenti Çanakkale İlinde Nerede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri
Truva Antik Kenti Çanakkale İlinde Nerede? Giriş Ücreti, Tarihçesi Ve Özellikleri Truva (Troya) Antik Kenti, tarihi bakımdan önem arz eden kenttir. Dünyadaki, en ünlü arkeolojik kentlerden birisidir. Döneminde, aynı Efes ve Milet gibi bir liman kenti olarak kurulmuştur. Coğrafi ve stratejik konumu bakımından döneminin öne çıkan kenti olmuştur. Tarihe geçen ünlü Truva Savaşı, Truva Atı olaylarıyla da hafızalara kazınmıştır. Truva Antik Kenti ile ilgili detaylı bilgiyi derledik.
25.09.2020Tatil
Troya Müzesi Çanakkale'nin Neresindedir, Nasıl Gidilir? 2020 Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri
Troya Müzesi Çanakkale'nin Neresindedir, Nasıl Gidilir? 2020 Giriş Ücreti Ve Ziyaret SaatleriAnadolu toprakları binlerce yıldır birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış topraklardan bir tanesidir. Özellikle dünya tarihi açısından çok önemli kültürleri barındıran ve günümüzde de önemini kaybetmeyen medeniyet kalıntılarını bünyesinde barındırır. Bu medeniyetlerden bir tanesi de Troya Medeniyeti'dir. Troya medeniyeti ile ilgili merak edilen detayları derledik.
23.09.2020Tatil
‘Lütfen elini uzatma bana’
‘Lütfen elini uzatma bana’Selamlaşmak adına ‘sosyal temas’ın en çok kullanılan sembollerinden biriydi el sıkışmak, diğer bir ifadeyle tokalaşmak. Ama şimdi ne kadar süreceği bilinmeyen koronavirüslü günlerimizde ‘tokalaşmak’ da yapılmaması gerekenler listesine girdi. Kovid-19 tarihe karışsa bile “Temas etmeyin ellerinizi yıkayın” diyen Bilim Kurulu üyelerini hatırladıkça belki de artık hiç tokalaşmayacağız!
9.05.2020Gündem
Troya Müzesi açıldı
Troya Müzesi açıldıÇanakkale'da 5 bin yılık geçmişe sahip Troya Antik Kenti Müzesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile resmi olarak açıldı. Yaklaşık 3 bin metrekarelik sergi salonları dahil 12 bin 750 metrekare kapalı alandan oluşan müze UNESCO'nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aldığı Troya Antik Kenti girişinde bulunuyor.Tarih kokan müzede Troya ve Troas Antik Kentlerinden elde edilen taşınır taşınmaz kültür varlıkları sergileniyor. Müzede ayrıca görsel grafik tasarımlarla birlikte Diorama dokunmatik ekran, animasyonlarla sergi anlatımları da yapılıyor. Bilgi aktarımı konusunda oldukça donanımlı olan müzede rehbere ihtiyaç duyulmadan 3 boyutlu animasyonlarla antik Troya dönemi misafirlere yaşatılıyor. Ayrıca müzede yine bilgiye dayalı animasyon oyunlar bulunuyor. En çok rağbet görenlerin arasında bulunan deniz ticaret oyununda gemi seçiliyor sorulara doğru verilen cevaplarla gemi Ege'den Karadeniz'e yürütülüyor. Müze duvarlarında bulunan nişlerde Troya’nın farklı katmanları, mezar taşları, büyük boy heykeller, sahne canlandırmaları ve büyük boy fotoğraflarla anlatılıyor. Müzenin giriş alanı olan Troas ve çevresini konu alan sirkülasyon bandında ise devam eden sergi katları öncesinde ziyaretçiye bir oryantasyon sağlamak amacıyla arkeoloji bilimi; arkeolojik ve arkeometrik tarihleme yöntemleri, ‘neolitik, kalkolitik, tunç çağı, demir çağı, höyük, restorasyon, konservasyon’ gibi terimler şemalar, çizimler, metinler ve interaktif yöntemlerle aktarılıyor. Müzenin en önemli bölümlerinden biride hazine bölümü, bu bölümde kazı çalışmaları sırasında elde edilen antik döneme ait altın alınlık, bileklik, kolye ve yüzükler sergileniyor.
11.09.2019Haberler
O ilimizde açıldı! Resmen o anı yaşıyorsunuz…
O ilimizde açıldı! Resmen o anı yaşıyorsunuz…Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile resmi olarak açıldı.
18.03.2019Gündem
Çanakkale’de hedef turizm zaferi
Çanakkale’de hedef turizm zaferiÇanakkale’nin yerli ve yabancı turistlerin yıllık tatilleri için tercih ettiği bir turizm destinasyonu olması amaçlanıyor. Tarih, doğa ve lezzet açısından kriterleri fazlasıyla karşılayan şehrin tanıtımına hız verildi
5.03.2019Ekonomi
Talih kuşu Tevfikiye köyünün başına kondu
Talih kuşu Tevfikiye köyünün başına konduÇanakkale merkeze bağlı Tevfikiye köyü, Troya dönemini yaşatan arkeo-köye dönüştürüldü. Çanakkale Valiliği ile 21 Kasım 2017 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde Tevfikiye köyü, Troya dönemini yaşatan atmosferi, binaları, figürleri, tarihi ve mitolojik değerleri ile açık hava müzesi niteliğinde arkeo-köye dönüştürüldü. Troya Antik Kenti’ne yapılan ziyaretler sırasında mola verilen, gezilen, organik sebze-meyve, hediyelik eşya alışverişinin yapılabileceği ve Troya tarihinden izler taşıyan bir köy haline getirilmesi amaçlandı. Köyün bir yandan restorasyonu devam ederken diğer yandan da Çanakkale Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle farklı başlıklarda kurslar başlatıldı ve bölgede sosyal yaşam kalitesi yükseltildi. Tevfikiye bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere en iyi hizmeti verebilecek duruma getirildi.
11.09.2019Haberler
Troya Antik Kenti'ne büyük ilgi
Troya Antik Kenti'ne büyük ilgiTroya Antik Kenti, Çanakkale'nin turizmdeki lokomotifi olmaya devam ediyor. '2018 Troya Yılı' kapsamında ziyaretçi akınına uğrayan ören yerini bu yılın ilk 11 ayında 512 bin 776 kişi ziyaret etti.
21.12.2018Tatil
Troya Hazineleri bu belgeselde
Troya Hazineleri bu belgeseldeTroya hazinelerinin Almanya’ya kaçırılma süreci, yapımcılığını ve yönetmeliğini Nihal Ağırbaş’ın, senaryosunu gazeteci Ömer Erbil’in yazdığı bir belgeselle anlatıldı. Çok sayıda oyuncunun yer aldığı filmde eserleri kaçıran amatör Alman arkeolog Heinrich Schliemann’ı tiyatro ve sinema oyuncusu Cenan Çamyurdu canlandırdı.
21.11.2018Gündem
Son dakika... O büyükelçi geri çağrıldı!
Son dakika... O büyükelçi geri çağrıldı!Uganda'daki Türkiye Büyükelçisi'nin geri çağrıldığı açıklandı.
3.11.2018Dünya
Son dakika... O büyükelçi geri çağrıldı!
Son dakika... O büyükelçi geri çağrıldı!Uganda'daki Türkiye Büyükelçisi'nin geri çağrıldığı açıklandı.
3.11.2018Dünya
Maraton bahane Çanakkale şahane
Maraton bahane Çanakkale şahaneBu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Turkcell Gelibolu Maratonu 14 Ekim’de koşulacak. 10 bin kişinin katılması beklenen maraton hem tarih hem de lezzet turu için de bahane olacak.
6.10.2018Gündem
Troya Yılı tüm hızıyla devam ediyor
Troya Yılı tüm hızıyla devam ediyorTroya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20. yılında Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2018 yılı ‘’TROYA YILI’’ ilan edilmişti. Troya’nın Anadolu'nun kadim değeri olarak dünyaya tanıtılması için uluslararası ölçekte bir kültür ve turizm hamlesi olarak başlatılan Troya Yılı Çanakkale Valiliği ev sahipliğinde tüm hızıyla devam ediyor.
24.09.2018Tatil
Troya’ya  ‘özel geçit’
Troya’ya ‘özel geçit’Çanakkale’nin merkeze bağlı Tevfikiye  köyü sınırları içerisinde bulunan, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti,  hazırlanan özel yürüyüş yoluyla engelliler için de ulaşılabilir hale gelecek.
22.08.2018Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Troya Antik Kenti ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.