Dünya F-35'lere nükleer füze! ABD'den tüyler ürperten karar: B61-12'ler monte edilecek

F-35'lere nükleer füze! ABD'den tüyler ürperten karar: B61-12'ler monte edilecek

09.03.2024 - 13:27 | Son Güncellenme:

ABD, F-35A model uçaklarının artık nükleer füze taşıyacağını bildirdi. Skandal karar dünya medyasında ses getirirken nükleer füzenin türü ve gücü de ortaya çıktı.

F-35lere nükleer füze ABDden tüyler ürperten karar: B61-12ler monte edilecek

Dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kullandıkları savaş uçakları 2. nesil ve 3. nesilleri de barındırsa da artık çoğunlukla 4. nesil ve ara formül olarak bulunan 4+ nesilden oluşuyor. F-16'ların en gelişmiş varyasyonları 4 ve 4+ nesilden oluşuyor. Viper F-16'lar ise radarı nedeniyle 4+ kategorisinde değerlendirilebilir. Viper ve F-35'lerin radarları aynı, bu da Viper'lara seviye atlatıyor. Ancak F-35'lerin radarlarının görünmezlik ve sensör kabiliyeti de olduğu için 5. nesil sayılıyor. F-35'lerin havadan karaya ve havadan havaya güdümlü füze özelliğiyle birlikte denizden gelecek saldırıları engelleme yeteneği de bulunuyor. Viper modellerin asıl özelliği, yeni geliştirilmekte olan 5. nesil savaş uçaklarıyla eşgüdümlü olarak çalışabilecek olması. Lockheed Martin Havacılık'ın iş geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı George Standrige, "F-16 V'ler [F-16 Viper] yeni F-16'ların ana hatlarını oluşturacak" yorumunu yapıyor.

Haberin Devamı

F-35A'YA NÜKLEER FÜZE

Rusya'nın devlete bağlı medya kuruluşu Russia Today (RT) ise ABD'nin F-35'lerle ilgili aldığı kararı dünyaya duyurdu. Buna göre ABD yapımı F-35'ler artık B61-12 model füzeyi taşıyabilecek. Bu füzelerin diğer füzelerden en farklı özelliği ise nükleer olması.

Söz konusu duyuru F-35 Programı'nın Sözcüsü Russ Goemaere tarafından yapıldı. Sözcü söz konusu nükleer füzelerin F-35'lere monte ve test sürecinin bir yıl içinde tamamlanacağını ifade etti. Nükleer füze taşıma kararı şimdilik sadece F-35 uçakları içinde F-35A için geçerli. dikey iniş yapan F-35B veya uçak gemisi tabanlı F35C gibi hayalet savaş uçaklarına bu füzeler takılmayacak.

F-35lere nükleer füze ABDden tüyler ürperten karar: B61-12ler monte edilecek

ÖZELLİKLERİ NELER?

Öte yandan bağımsız kaynaklara göre B61-12 nükleer füzesi bağımsız kaynaklara göre Japonya'ya İkinci Dünya Savaşı'nda atılan füzelerden tam 24 kat daha güçlü. 1963 yılında tasarlanan füzenin her biri 28 milyon dolara mal ediliyor ve 324 kilo ağırlığında. ABD'nin envanterinde bu füzeden birkaç düzine olduğu belirtiliyor.

Haberin Devamı

F-35lere nükleer füze ABDden tüyler ürperten karar: B61-12ler monte edilecek

TÜRKİYE-ABD ARASINDAKİ F-35 SORUNU

Ankara-Washington arasındaki F-35 sorunu 2018 yılına kadar dayanıyor. Türkiye Rusya'dan aldığı S-400 Hava Savunma Sistemi sonrası projeden çıkartıldı. Ankara daha sonra kendi yerli 5. nesil savaş uçağını üretmek için KAAN projesine ağırlık verdi. Türkiye geçtiğimiz haftalarda ABD'den 40 adet yeni F-16 alacağı, halihazırda elinde bulunan 79 tanesinin ise yenileneceği belirtildi. ABD Yunan kanadına ise 8 milyar dolara F-35 uçaklarını sattı. ABD'nin aldığı bu nükleer füze başlığı taşıma kararı ise sadece kendilerini ilgilendiriyor yani bir başka ülkeye nükleer silah taşıma izni çıkmadı.