Dünya İngiliz savunma sitesi KAAN'ı yazdı: No F-35 no problem!

İngiliz savunma sitesi KAAN'ı yazdı: No F-35 no problem!

27.02.2024 - 16:11 | Son Güncellenme:

İngiliz Savunma sitesi Forces, Türkiye'nin 5. nesil savaş uçağı kapsamında geliştirdiği 'KAAN' hakkında yayınladığı analizde Ankara'ya övgü dolu sözler kullandı.

İngiliz savunma sitesi KAANı yazdı: No F-35 no problem

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından yürütülen proje kapsamında üretilen milli muharip uçağı KAAN, geçtiğimiz Çarşamba günü ilk uçuşunu gerçekleştirdi. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, KAAN’ın uçuşunda 13 dakika havada kaldığını, 8000 feet irtifada 230 knot hıza ulaştığını söyledi. Kotil, Ekim 2023'te Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada 2028 yılında Hava Kuvvetlerine 20 uçak teslim edilebileceğini söylemişti. Ancak savaş uçağının seri üretiminin ne zaman başlayacağına dair güncel bir açıklama kaydedilmedi.

Haberin Devamı

İlk uçuşun ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KAAN'ı Amerikan savaş uçağı F-16'ya benzeterek, "KAAN aynı F-16 gibi. Türkiye, kendi beşinci nesil savaş uçağını üretme yolunda çok kritik bir eşiği daha geride bıraktı" dedi. Beşinci nesil savaş uçakları, en gelişmiş savaş uçakları olarak kabul ediliyor.

İngiliz savunma sitesi KAANı yazdı: No F-35 no problem

İNGİLİZ MEDYASI: F-35 YOK SORUN DA YOK

İngiltere'nin Savunma Bakanlığı bünyesine bağlı BFBS'ye bağlı Forces internet sitesi ise KAAN ile ilgili yaptığı haberinde "F-35 yoksa bile problem yok, Türkler 5. nesil savaş uçağını uçurdu" ifadesini kullandı.

Haberin devamında Forces, "Görünüşte, 13 dakikalık küçük bir çaba gibi gözükebilir ancak bu adım Türkiye'nin hava gücü için büyük bir adım" değerlendirmesinde bulundu ve ekledi:

Haberin Devamı

"Türkiye, teknolojiden altyapıya, insan kaynağından üretim kabiliyetine kadar ileri savaş tekniklerine sahip olan bir ülke olma yolunda ilerliyor"

KAAN'IN ÖZELLİKLERİ

Hem hava-hava, hem de hava-yer muharebelerinin gereksinimlerini sağlıyor

Kokpit tasarımı, beşinci nesil savaş uçaklarının sahip olması gereken kabiliyet ve donanımlar gözetilerek pilotun iş yükünü en aza indirgemeye yönelik olarak olgunlaştırılıyor

Yüksek durumsal farkındalık, optimize edilmiş pilot iş yükü, muharebe hasar tespiti

Yeni nesil görev sistemleri

Diğer unsurlarla (insansız hava araçları, F-16'lar, TSK'nın hava, kara ve deniz unsurları) müşterek çalışabilirlik

Düşük görünürlük ve kızılötesi iz

Sensör ve veri füzyonu destekli atış kontrol sistemi ile hassas vuruş

Kısa dönüş süresi

Dahili silah yuvası ve supercruise kabiliyeti

14 metre kanat açıklığına sahip KAAN, 21 metre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğinde. KAAN'ın azami hızı ise 1,8 Mach (40.000 ft) olarak açıklandı.

Yazarlar