Emine Ayna

Emine Ayna

Zaza asıllı Türk politikacı ve mahkeme kararıyla kapatılan Demokratik Toplum Partisi eski eş başkanıdır. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Diyarbakır'dan aday olmuş ve seçilmiştir. BiyografiBabasının ismi Osman, annesinin ismi ise Günay'dır. Bekardır. Liseden mezun olup Gökkuşağı Kadın Derneği'nin kurucu üyeliğini ve genel başkanlığı görevlerini yaptı. 2007 yılında Türkiye milletvekili seçimlerinde bağımsız aday olarak girdiği Mardin'de %15,57 oy alarak XXIII. dönem Mardin milletvekilliğine seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Şu an Demokratik Toplum Partisi genel başkan yardımcısı görevini yapmaktadır. Ayrıca DTP Parti meclisinde de yer almakta ve milletvekili seçilmeden önce ise Adana şehrinde yaşamaktaydı. Tokat'ın Kızıldere köyünde Mahir Çayan ile birlikte öldürülen Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu üyesi Ömer Ayna'nın yeğenidir. Kürt kökenli olmakla birlikte Kürtçe bilmemektedir. Emine Ayna'nın da yerine geldiği Nurettin Demirtaş gibi DTP içinde daha sert ve radikal söylemleri savunan şahin kanadın temsilcisi olduğu iddia edilmektedir. Nitekim Ayna'nın, PKK'nın ilk silahlı eylemleri olan 1984 Eruh ve Şemdinli Saldırısının yıldönümü olan 15 Ağustos 2008'de Diyarbakır'ın Lice ilçesinde DTP Lice İlçe Örgütü'nün düzenlediği “Hakla dayanışma” etkinliğinde 15 Ağustos 1984'de gerçekleştirilen eylemleri överek katılımcılara "15 Ağustos Zafer Bayramı'nız kutlu olsun" demesi tepkilere sebep oldu.  Ayna, aynı şekilde 2 Aralık 2008'de Muş'un Varto ilçesinde yapılan DTP mitinginde "DTP dışında bir siyasi partiden aday olan Kürt değildir" sözleriyle de gündeme geldi.

Emine Ayna

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 730 emine ayna haberi bulunmuştur.
‘Yasa dışı hiçbir örgütle bağım yok’
‘Yasa dışı hiçbir örgütle bağım yok’Kobani olayları olarak bilinen, 6-8 Ekim 2014’te düzenlenen eylemlere ilişkin PKK’nın sözde üst düzey yöneticilerinin yanı sıra eski HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 108 sanıklı davaya devam edildi.
21.09.2021Siyaset
Terör örgütü PYD'nin, Kobani olayları talimatını HDP'ye e-postayla bildirdiği ortaya çıktı!
Terör örgütü PYD'nin, Kobani olayları talimatını HDP'ye e-postayla bildirdiği ortaya çıktı!Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da yer aldığı Kobani davası dosyasının delilleri arasında yer alan bir e-posta, 37 kişinin öldürüldüğü 6-8 Ekim eylemlerinin talimatının HDP'ye, terör örgütü PYD tarafından verildiğini ortaya koydu.
19.05.2021Gündem
Son dakika!  Selahattin Demirtaş'ın davası 25 Nisan'da görülecek
Son dakika! Selahattin Demirtaş'ın davası 25 Nisan'da görülecekGelen bir son dakika haberine göre; Kobani olaylarına ilişkin aralarında eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 108 sanık hakkında açılan davanın ilk celsesi 25 Nisan’da görülecek.
8.01.2021Gündem
Eski örgüt mensubundan çarpıcı itiraflar: Demirtaş'ın çağrısı olmasaydı ölümler yaşanmayabilirdi
Eski örgüt mensubundan çarpıcı itiraflar: Demirtaş'ın çağrısı olmasaydı ölümler yaşanmayabilirdiEski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aralarında olduğu 108 sanıklı Kobani iddianamesinde tanık olarak yer alan eski PKK/KCK mensubu K.G, Demirtaş ve diğer HDP'lilerin, Kobani bahanesiyle sokağa çıkma çağrıları yapmasalardı olaylarda insanların ölmeyeceğini ifade etti.
7.01.2021Gündem
Son dakika... Kobani iddianamesi kabul edildi! İşte istenen ceza...
Son dakika... Kobani iddianamesi kabul edildi! İşte istenen ceza...Gelen son dakika haberine göre; Kamuoyunda 'Kobani olayları' olarak bilinen, 6-8 Ekim 2014’de ülke genelinde yaşanan olaylara ilişkin, aralarından eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 27’si tutuklu 108 kişi hakkında hazırlanan iddianame, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Sanıkların tamamı 29 ayrı suçtan 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 19 bin 680'er yıl hapis istemiyle yargılanacak.
7.01.2021Gündem
Kobani sanıklarına 17 tutuklama çıktı
Kobani sanıklarına 17 tutuklama çıktı2014 yılındaki Kobani eylemleri için başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 20 HDP’liden 17’si tutuklandı. Eski HDP’li vekiller Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan ile eski MYK üyesi Gülfer Akkaya serbest...
3.10.2020Gündem
Kobani eylemleri soruşturmasında flaş karar!
Kobani eylemleri soruşturmasında flaş karar!Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Kobani eylemleri soruşturması kapsamında gözaltına alınan 20 kişiden 17'si tutuklandı.
2.10.2020Gündem
Kobani şüphelilerine tutuklama talebi
Kobani şüphelilerine tutuklama talebi‘Kobani olayları’ soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve dün adliyeye çıkarılan aralarında Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Emine Ayna’nın da olduğu 20 şüpheli tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi
30.12.2020Gündem
Son dakika... Kobani soruşturmasında flaş gelişme
Son dakika... Kobani soruşturmasında flaş gelişmeGelen son dakika haberine göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Kobani eylemleri soruşturması kapsamında gözaltına alınan 20 şüpheli, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi
1.10.2020Gündem
Kobani soruşturmasında 4 gün ek gözaltı süresi
Kobani soruşturmasında 4 gün ek gözaltı süresiAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2014’teki Kobani olaylarına ilişkin yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 20 HDP’li hakkında 4 günlük ek gözaltı süresi verildi.
29.09.2020Gündem
Kobani soruşturmasında gözaltına alınan HDP'liler adliyede
Kobani soruşturmasında gözaltına alınan HDP'liler adliyedeAnkara Cumhuriyet Başsavcılığının 2014'te Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturması kapsamında gözaltına alınan 20 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen şüpheliler için 4 gün ek gözaltı süresinin talep edildiği bildirildi.
28.09.2020Gündem
Kobani olaylarında oğlu öldürülen Gökgöz: Bütün azmettiriciler yakalansın
Kobani olaylarında oğlu öldürülen Gökgöz: Bütün azmettiriciler yakalansınAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Kobani olaylarıyla ilgili 7 ilde düzenlenen terör örgütü PKK/KCK operasyonunda, HDP'nin eski milletvekilleri Altan Tan, Emine Ayna, Ayla Akat ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) HDP'li üyesi Ali Ürküt ile bazı şüpheliler Diyarbakır'da gözaltına alındı. Olaylar sırasında 3 arkadaşıyla ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtırken öldürülen Hasan Gökgöz’ün (25) babası Mehmet Gökgöz, "O olayda ben de yaralandım. Dünya biliyor, oğlumu kurban eti dağıtırken şehit ettiler. Fakat bizim isteğimiz bu azmettiricilerin hepsinin yakalanması. Kim olursa olsun. Hepsini yakalasınlar" dedi.
26.09.2020Gündem
HDP’ye ‘Kobani’ operasyonu
HDP’ye ‘Kobani’ operasyonuKobani olaylarıyla ilgili PKK/KCK terör örgütü ve yöneticileri ile bazı HDP yöneticileri hakkında başlatılan soruşturmada 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Operasyonda 20 kişi gözaltına alındı
26.09.2020Gündem
Son dakika... Kobani olayları operasyonu: 82 gözaltı kararı
Son dakika... Kobani olayları operasyonu: 82 gözaltı kararıGelen son dakika haberine göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun da tutuklu bulunduğu 2014'teki Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturması kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilenler arasında HDP'li isimler de yer aldı. Gözaltı kararı verilen 82 kişi arasında HDP Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Alp Altınörs, Ali Ürküt, Altan Tan, Gülfer Kaya, eski milletvekilleri Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Beyza Üstün, Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de bulunuyor. Ankara Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada, "Ankara merkezli 7 ilde 82 şahsa yönelik gerçekleştirilen operasyonda 20 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı" ifadelerini kullandı.
25.09.2020Gündem
Kobani olayları operasyonu: 82 gözaltı kararı
Kobani olayları operasyonu: 82 gözaltı kararıGelen son dakika haberine göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun da tutuklu bulunduğu 2014'teki Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturması kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilenler arasında HDP'li isimler de yer aldı. Gözaltı kararı verilen 82 kişi arasında HDP Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Alp Altınörs, Ali Ürküt, Altan Tan, Gülfer Kaya, eski milletvekilleri Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Beyza Üstün, Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de bulunuyor.
25.09.2020Haberler
Emine Ayna serbest bırakıldı
Emine Ayna serbest bırakıldıEski Demokratik Toplum Partisi (DTP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı Emine Ayna adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
24.03.2017Siyaset
Son dakika... Emine Ayna gözaltına alındı!
Son dakika... Emine Ayna gözaltına alındı!Siyaseti bırakan DBP eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Diyarbakır'daki evinde gözaltına alındı.
23.03.2017Gündem
Senin yaptığın suç
Senin yaptığın suçHDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, dokunulmazlıklarla ilgili bireysel başvuru yapılamayacağı ve mahkemeden sonuç çıkmayacağına yönelik açıklamasını sert bir dille eleştirdi.
28.05.2016Siyaset
Emine Ayna'ya 'dağa mı çıkıyorsunuz' sorusu
Emine Ayna'ya 'dağa mı çıkıyorsunuz' sorusuSiyaseti bıraktığını açıklayan Emine Ayna'ya ''Dağa mı çıkıyorsunuz'' diye soruldu.
8.02.2016Siyaset
Emine Ayna siyasetten çekildi!
Emine Ayna siyasetten çekildi!DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, yazılı bir açıklama yayınlayarak siyasetten çekildiğini duyurdu. Ayna açıklamasında, "Cizre'de bodrum katında mahsur kalan yaralı ve cenazelerin bardağı taşıran son damla" olduğunu söyledi.
30.01.2016Siyaset
Sur’da çatışma: Dört asker yaralı
Sur’da çatışma: Dört asker yaralıTeröristlerin tuzakladığı bombayı patlatması sonucu 3 asker ve 1 DSİ çalışanı yaralandı. Bir uzman çavuş da keskin nişancı tüfeğiyle vurularak yaralandı
9.01.2016Gündem
‘İkinci kovma hareketi ayrılığa hizmet eder’
‘İkinci kovma hareketi ayrılığa hizmet eder’DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Diyarbakır’da basın toplantısı düzenlerken son yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
4.01.2016Siyaset
HDP, DBP’lilerin Cizre ve Silopi’ye gidişlerine izin verilmedi
HDP, DBP’lilerin Cizre ve Silopi’ye gidişlerine izin verilmediŞIRNAK’ın sokağa çıkma yasağı uygulanan ve operasyonların devam ettiği Cizre ve Silopi ilçelerine gitmek isteyen ve aralarında HDP, DBP ve DTK eş başkanlarının bulunduğu milletvekili ve belediye başkanlarına izin verilmedi. İdil İlçesi’ne 6 kilometre kala durdurulan grubun geçişi güvenlik güçlerince engellendi.
3.01.2016Ekonomi
Cenazede ‘yasak’ tartışması
Cenazede ‘yasak’ tartışmasıYüksekova’da sokağa çıkma yasağı sırasında çıkan çatışmalarda ölen iki kişinin cenazesinde güvenlik güçleri kalabalığa izin vermedi.
23.11.2015Gündem
Nusaybin’de yürüyen Sancar’a gazlı müdahale
Nusaybin’de yürüyen Sancar’a gazlı müdahaleMardin’in Nusaybin ilçesinde 13 Kasım’dan bu yana uygulanan sokağa çıkma yasağına 4 mahalle dışında dün saat 08.00 ile 16.00 arasında ara verildi.
22.11.2015Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Emine Ayna ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.