Genel Sağlık 20 yaşından sonra ortaya çıkıyor! Baş ağrılarınızın en büyük sebebi olabilir

20 yaşından sonra ortaya çıkıyor! Baş ağrılarınızın en büyük sebebi olabilir

17.09.2023 - 12:17 | Son Güncellenme:

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Hacer Fulya Üçem, baş ağrılarına neden olabilen ve baş boyun bölgesindeki ağrılarla karıştırılabilen çene eklem rahatsızlıkları hakkında daha önce pek bilinmeyen önemli bilgiler paylaştı.

20 yaşından sonra ortaya çıkıyor Baş ağrılarınızın en büyük sebebi olabilir

Bazen yavaş yavaş bazen ise birdenbire ansızın gelen baş ağrıları, şiddetine göre kişilerin yaşam kalitesini negatif anlamda etkileyebilir. Başın belli bir bölümünde meydana gelen bu ağrıların sebebi ise oldukça farklılık gösteriyor. Genellikle soğuk algınlığı ya da diş ağrısıyla özdeşleşse de baş ağrıları pek bilinmeyen başka rahatsızlıkların tetiklemesiyle de ortaya çıkabilir. Bunlardan biri de çene eklem rahatsızlıkları. Uzmanlara göre çene eklem rahatsızlıkları başta baş ağrıları olmak üzere kişilere günlük hayatın akışında büyük problemler yaratabilir.

Haberin Devamı

20 yaşından sonra ortaya çıkıyor Baş ağrılarınızın en büyük sebebi olabilir

MİGRENE DE SEBEP OLABİLİYOR

Çene eklemi bozukluğunun dengesiz kapanış varlığında ortaya çıkan kas ve sinir hastalığına bağlı bir bozukluk olduğunu belirten uzmanlar, bu rahatsızlığın en çok 20 ile 45 yaş arasında ortaya çıktığının altını çiziyor.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Hacer Fulya Üçem, çene eklemi rahatsızlığının en önemli belirtilerinden birinin ağrı olduğuna dikkat çekerek bu ağrının çene eklemi bölgesinde, başta, kulakta ya da boğazda olabileceğini söyledi.

Çeneler arası ilişkiye 'diş oklüzyonu' denildiğini belirten Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Hacer Fulya Üçem, "Çene eklemi bozukluğu, dengesiz kapanış varlığında ortaya çıkan kas ve sinir hastalığına bağlı bir bozukluk. Eklem, kafanın yan bölgesinden geçen sinir, kas ve kan damarlarında baskıya yol açtığında bu baş ağrısı ve migrene sebep olabilir" dedi.

'DİŞ ETLERİ DİREKT ETKİLENMİŞ OLABİLİR'

Pek çok kişinin dengesiz kapanışa sahip olmalarına karşın bu sorunu bir şekilde tolere edebildiklerini ve belirti göstermediklerini ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Üçem, "Ağrıdan şikâyetçi olanların diş veya diş etleri direkt etkilenmiş olabilir ve baş ağrısından ziyade diş kırıkları, dolgu, sallanan dişler ve nedensiz diş ağrısı gibi şikâyetleri de olabilir. Eğer bu sorunlardan birinden şikâyetçiyseniz hemen bir diş hekimine görünmeniz gerekir" uyarısında bulundu.

Haberin Devamı

'AĞRI YÜZÜNDEN AĞIZLARINI TAM AÇAMAYABİLİRLER'

Çene eklemi rahatsızlığının en önemli belirtilerinden birinin ağrı olduğuna dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Üçem, "Bu ağrı çene eklemi bölgesinde, başta, kulakta ya da boğazda olabilir. Kişiler ağrı nedeniyle ağızlarını tam açamama şikâyeti yaşayabilirler. Çene eklemi kulağın hemen önünde yer alan bir eklemdir bu nedenle çene kemiği ağrısı ile kulak ağrıları sık sık karıştırılabilir. Kişiler baş ağrısı ile çene eklemi rahatsızlığı arasında ilişki kuramasa da bu bölgede çevre kasların bulunması nedeniyle sık sık baş ağrısı şikâyeti görülür. Bir diğer belirtisi ise çene ekleminde gıcırdama ya da sürtünme şeklinde seslerin gelmesi" diye konuştu.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Hacer Fulya Üçem, çene eklemi rahatsızlığı bulunan kişilerin yarısının herhangi bir tedavi için hekime başvurmadıklarını dile getirerek ilaç tedavisi ve ağız içi aparey tedavileri ile yüzde 85 oranında başarı elde edilebileceğini söylüyor.

İŞTE O BELİRTİLER

Dr. Öğretim Üyesi Hacer Fulya Üçem, çene eklem rahatsızlıklarının diğer belirtilerini şöyle sıraladı:

- Çene fonksiyonu sırasında eklemden ses gelebilir.
- Ağız açılırken alt çene sağa veya sola kayabilir.
- Ağız açıklığında kısıtlılık olabilir.
- Ağız kapalı ya da açık şekilde kilitli kalabilir.
- Yüz ve/veya baş boyun kaslarında ağrı olabilir.
- Kulak çınlaması olabilir.
- Yemek yeme sırasında eklemde şiddetli ağrı olabilir.
- Alt çene hareketlerinde koordinasyon bozukluğu olabilir.

Haberin Devamı

20 yaşından sonra ortaya çıkıyor Baş ağrılarınızın en büyük sebebi olabilir

'FINDIK YA DA CEVİZİ DİŞİNİZLE KIRMAYIN'

Çene eklemi rahatsızlığı bulunan kişilerin yarısının herhangi bir tedavi için hekime başvurmadıklarını dile getiren Dr. Öğretim Üyesi Üçem, ancak rutin diş muayenesi sırasında çene eklemi sorunları tespit edilebildiğini söyledi.

Dr. Öğretim Üyesi Üçem, şu uyarılarda bulundu: "Ağzın çok fazla açılmasını gerektirecek hareketlerden kaçınılmalı. Ön dişlerle büyük lokmalar ısırılmamalı, çatal bıçak kullanılarak arka dişlerle yemek yenmeli. Sakız çiğnemekten kaçınılmalı. Sadece tek bir eklemden ağrı geliyorsa özellikle ağrı olan taraftaki dişlerle yemek çiğnenmeli. Uyku pozisyonu yan veya yüzüstü değil, sırt üstü olmalı. Problemin şiddetine göre bölgenin sıcak tutulması gerekebilir. Fındık, ceviz gibi kabuklu yemişler dişlerle kırılmamalı. Çiğnemeye dirençli sert besinlerden kaçınılmalı."

Yazarlar