Geri Dön

Anne ve bebekleri güvenle bağlayan proje: Hayat Bağım

Molfix, "Hayat Bağım" sosyal sorumluluk projesiyle ile birçok anne ve bebeğin hayatına dokunacak çok önemli bir adım attı. Proje kapsamında kamu hastanelerinin anne otellerinde kalan erken doğum yapmış annelere güvenli bağlanma, kanguru bakım ve çocuk gelişimiyle ilgili bilgiler uzmanlar tarafından veriliyor. Hatta bu anneler 15 günde bir uzman psikologlar tarafından ziyaret edilerek hayata bebeğiyle daha sağlam tutunması sağlanıyor. Ayrıca kuvöz, solunum cihazı, sarılık cihazı, ekran gibi ekipman bağışlarıyla bebeklerin tıbbi bakımından yeterli bir ortamda tedavi görmesi de amaçlanıyor

Anne ve bebekleri güvenle bağlayan proje: Hayat Bağım

Senim TANAY KARAKUŞ

senim.tanay@milliyet.com.tr

Anne ile bebek arasında hem fiziksel hem de duygusal açıdan sağlıklı bir şekilde kurulan bağın öneminden bahsetmenizi istesek neler söylerdiniz? Özellikle doğum sonrası birçok annenin yetersizlik duygusuyla öyle ya da böyle tanıştığını hesaba kattığımızda ortaya can sıkıcı bir tablo çıkıyor. Buna lohusalık psikolojisi de eklenince anne bebeğinden uzaklaşabiliyor ya da yapmak istediği şeyler konusunda eksik bildiklerini bile göremez hale geliyor. Hatta daha da üzücü olanı anne, bebeğini kaybetme acısıyla karşıya karşıya kalabiliyor.

Gelin UNICEF’in 2019’da yayımladığı Küresel Çocuk Ölümleri Raporu'na bir göz atalım. Bu rapora göre 2018 yılında dünya genelinde her bin canlı doğumda 18’i henüz yenidoğan döneminde yani 0-3 ay arasında hayatını kaybediyor. Dünya genelinde her gün 7 bin bebek, birçoğu önlenebilir sebeplerden yaşamını yitiriyor. Son 20 yılda kaydedilen birçok ilerlemeye rağmen yalnızca 2018'de tahminen 6.2 milyon çocuk hayatını kaybetti. 6.2 milyon çocuğun, 2.5 milyonu ise  yenidoğan. 2019 – 2030 arasında 5 yaş altı 52 milyon çocuğun öleceği tahmin ediliyor. Ancak sevindiren bir bilgi var: Doğum öncesi ve sonrası yapılan doğru bakımlarla bu kayıpları yarıya yarıya azaltmak mümkün!

“Bir bebek değişirse bir toplum değişir” diyen Molfix işte tam da bu noktada çok değerli bir projeyle Türkiye’deki annelerin ve bebeklerin hayatlarına dokunuyor. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü desteği ve Bebek Ruh Sağlığı Derneği ile ortak olarak yürütülen “Hayat Bağım” projesi kapsamında ebelere, hemşirelere ve anne otellerinde konaklayan annelere, güvenli bağlanma, kanguru bakım ve çocuk gelişimiyle ilgili eğitimler veriliyor. Erken ve sağlıksız doğan bebeklerin hayata tutunması için başlatılan, şimdilik Türkiye’nin 10 ilindeki kamu hastanelerinde hayata geçirilen projenin Trabzon ayağındaydık. Projeyle ilgili tüm detayları hem markadan hem de uzmanlardan dinledik.

Eğitim sonrası bilgi seviyesi yüzde 50 arttı

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Hayat Kimya Global Marka İletişim Müdürü Gülben Ordulu Kambay “Şimdiye kadar ulaştığımız ve eğitim alan 1000 anne ile eğitim öncesinde ve eğitim tamamlandıktan sonra değerlendirme anketi gerçekleştirdik. Onlara yoğun bakımdaki bebekle etkileşim kurmayı, kanguru bakımı yapmayı, bebek gelişimini bilip bilmediklerini sorduk. Eğitim öncesindeki bilgi seviyesi yüzde 37 iken eğitim sonrası bilgi seviyesi yüzde 75’e çıktı. İl bazında bilgi oranlarına değinecek olursak sırasıyla Trabzon yüzde 67, Van yüzde 45, Sivas ve Diyarbakır yüzde 44’lük oranla bilgi artışının en çok ölçümlendiği iller oldu. Trabzon’daki bilgi seviyesinde bu kadar yüksek artış, annelerin bu konuda bilgi almaya ne kadar hazır olduklarının bir göstergesi niteliğinde. Trabzon’da düzenlediğimiz anne eğitimleriyle 90 anne ve bebeğe birebir ulaştık” dedi.

Cezayir ve Nijerya’da da uygulanacak

“Anneler bebeğinin başına kötü bir şey gelmesinden çok endişeleniyor. Özellikle bebekleri prematüre yani erken dünyaya gelen annelerde bu duygu çok daha baskın. Bebeğinin başına olumsuz bir şey gelmesi durumunda da yine suçlu olarak kendilerini görüyorlar” diyen Ordulu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kuvöz, solunum cihazı, sarılık cihazı, ekran gibi hayati ekipman bağışlarımızın yanı sıra anne ile bebeğinin hayatına bu eğitimlerle dokunabilmek bizim için çok kıymetli. Projemizi 2020’de 15 ilde yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Türkiye’den sonra Cezayir ve Nijerya’da da bu projeyi hayata geçireceğiz.”

‘Göbek kordonuyla kurduğu bağ, doğum sonrasında da devam etmeli’

Bebek Ruh Sağlığı Derneği Üyesi Uzman Klinik Psikolog Nilüfer Karapehlivan da Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki ebe ve hemşireler için düzenlenen eğitim öncesi yaptığı konuşmada projenin hem Türkiye hem de dünya için önemine değindi.

Anne ve bebekleri güvenle bağlayan proje: Hayat Bağım

Güvenli bağlanmanın çocuğun ileriki yaşları için de kritik derecede etkili olduğunu söyleyen Karapehlivan “Projeyi toplumun geneline yayılacak çok önemli bir ruh sağlığı hareketi olarak değerlendirmek daha doğru olur. Annenin bebeğiyle ilk kez göbek kordonu yoluyla kurduğu güvenli bağlanma, doğum sonrasında da devam ederse toplumda huzurlu ve sevgi dolu kişilerin sayısı artar. Doğru ya da yanlış kurulan duygusal bağın ileriki yıllarda eş, iş, arkadaş ilişkilerini de şekillendirdiği unutulmamalı. Daha da önemlisi bu bağlanma şekli, aktarılarak devam eder. Eğer bebek annesiyle güvenli bir bağ kurduysa çocuğu olduğunda da bunu ona aktarır” diye konuştu.

Ayda 2 kere annelere psikolojik destek veriliyor

Hacettepe Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Pınar Bayhan ise “Hayat Bağım” projesinin çocuk gelişimi ayağından bahsetti. Bayhan “Çocuk gelişimi ayağında güvenli bağlanmanın haricinde en önemsediğim şey, annenin bebeğin gelişimi hakkında farkındalığa sahip olması. Yani bebeğin özellikle 0-2 yaş arasında fiziksel, bilişsel ve psiko-sosyal gelişiminin hızlı bir ivme gösterdiğini düşünürsek annenin farkındalığının ne kadar önemli olduğunu anlarız. Ayrıca annenin bebekle güvenli bağlanmayı da içine alan bir iletişim kurması da çok önemli. Peki biz neden anne misafirhanelerini seçtik? Çünkü bebeği yoğun bakımda olan anne, bebeğine ne olacağını bilmediği için kendini kötü hisseder. İşte bu aşamada anneye hem kendi psikolojisi hem de yoğun bakımdaki bebeğine yaklaşımı konusunda nasıl davranması gerektiğiyle ilgili destek veriyoruz. Bunu da daha önce eğittiğimiz eğitimcilerimiz ile yapıyoruz. Bu eğitimcilerimiz 10 ilde belirlenen hastanelere ayda 2 kere giderek yaklaşık 2 saat annelere bizim hazırladığımız içerikleri anlatıyorlar. 1 yıl sürecek bu proje kapsamında 10 ilde 5 bin anne ve bebeğine, 350 ebe-hemşireye ulaşmayı amaçlıyoruz” dedi.

Anne ve bebekleri güvenle bağlayan proje: Hayat Bağım
Kanguru bakımı; altı bezlenmiş bebeğinizi baba iseniz çıplak göğsünüze, anne iseniz çıplak göğüsleriniz asına yatırmanızdır. Bebeğinizin çıplak cildi, sizin çıplak cildinize temas ettiği için “Tensel Bakım” olarak da bilinir. Ten teması bebekler için çok sakinleştirici bir etki sağlar. Sıcak tutması için bebeğin sırtına battaniye örtülebilir.

Nefes almayı kolaylaştırıyor, kolik ve gaz sancısını azaltıyor

“Bebekle doğru iletişim açısından kanguru bakım, çocuk gelişiminde de çok dikkat edilen bir konu” diyen Prof.Dr. Bayhan şunları söyledi: “Tenden tene temas olarak nitelendirdiğimiz kanguru bakımı, annenin bebeği iki göğsünün arasına koyarak en az 1 saat süreyle uygulaması gerekir. Bunun nasıl yapılacağı konusunda eğitimcilerimiz anneleri bilgilendiriyor. Bu bakım, doktorların uygun görmesi halinde yoğun bakımdaki bebeklere de uygulanabiliyor. Eğitimlerde aktarılanları dinleyen anneler, bir an önce bunları bebekleriyle paylaşmak istiyor. Kanguru bakımın bebeğin hem sakinleşmesi hem de emmeye teşvik etmesi açısından çok faydası var. Bunun dışında nefes almayı kolaylaştırıyor, kolik ve gaz sancısını azaltıyor, anneye de bebeğine yetebilmesi noktasında büyük güven veriyor. Annelere kanguru bakımın sadece yoğun bakım sürecinde değil, bebek taburcu olduktan sonra da etkili bir şekilde yapılabileceğini söylüyoruz. Hazırladığımız kitapçıklarla da bebek bakımında ve gelişiminde mutlaka dikkat edilmesi gereken noktaları annelerimizle paylaşıyoruz. Ayrıca bebeğin gelişimini destekleyen, her evde oynanabilecek basit bazı oyunlar da oluşturduk, onlarla ilgili anne eğitimimizde ipuçları veriyoruz.

Anne ve bebekleri güvenle bağlayan proje: Hayat Bağım
Trabzon'da, yenidoğan servisinde görev yapan 50 ebe ve hemşireye de güvenli bağlanma, çocuk gelişimi ve kanguru bakımıyla ilgili eğitim verildi.

Ebe ve hemşireler ile de birebir görüşülüyor

Annelerin kaldığı anne misafirhanelerine yakın yoğun bakımda görevli ebe ve hemşirelere de annelere verdiğimiz eğitimin paralelinde bir eğitim veriyoruz. Özellikle taburcu olan bebekler için gelişim açısından neler önerebileceklerini anlatıyoruz. Yoğun bakım hemşirelerine psikolojik açıdan zorlandıkları durumlarda nasıl davranmaları gerektiği noktasında birtakım önerilerde bulunuyoruz. Aileyi, yoğun bakım sürecinde tedavi ekibinin içerisine dahil etmeleri konusunda tavsiyeler veriyoruz. Özellikle babaları da bu sürece katmalarını önemle vurguluyoruz.”

 

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Yaşadığınız olaylara karşı bugün yeni bakış açıları geliştirebilirsiniz. Sabah saatlerinde kendinizi daha gayretli hissedebilirsiniz. Yeni başlangıçlar yapmak için hevesli olacağınız zamanlar var. Özgürlük hissi içinde olabilirsiniz. İlişkide olduğunuz kişilerle çatışmalardan uzak durmalısınız. Öğleden sonra işlerinizde yoğunluk olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün işlerinizi sağlamlaştırmak isteyebilirsiniz. Ortaklı konular gündeminize gelebilir. İlişkilerinizi daha iyi yönetmeye çalışmalısınız. Sizi krize sokan konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Parasal konularda yenilenme içinde olabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda kendinizi daha rahatlamış hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İkili ilişkilerinizde karşınızdakini de düşünmeniz gereken bir gündesiniz. Ani tepkilerinize dikkat etmelisiniz. Denge arayışı içinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konuların içine daha fazla girmek isteyebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda ortaklı konular gündeme gelebilir. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızda sorumlu olduğunuz konulara yönelebilirsiniz. Hizmet gerektiren konular gündeme gelebilir. Sorumluluklarınızı planlama ihtiyacı doğabilir. Sizi yoran konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. İlerleyen zamanlarda eşinizle ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Denge arayışı içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ilgilendiğiniz konulara yaratıcılığınızı katabilirsiniz. Kendinizi daha rahat ifade edeceğiniz bir gündesiniz. Sevdiklerinizle program yapmak size iyi gelecektir. Hobileriniz için harcama yapabilirsiniz. Öğleden sonra çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınız sizi yorabilir. İş arkadaşlarınızla organize olmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ailevi konular gündeminizi meşgul edebilir. Geçmişte kalan konularla ilgilenebilirsiniz. Gün içinde güven aradığınız durumlara çekilebilirsiniz. Hareketli zamanlar yaşayabilirsiniz, kendinizi fazla yormamaya çalışın. İlerleyen zamanlarda keyif aldığınız yerlerde olmak için fırsat yaratabileceksiniz.  Arkadaşlarınızla plan yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizdeki değişikliklerden etkilenebileceğiniz bir gündesiniz. Hareketli bir gündeminiz olabilir. Kendinizi ortaya koymaktan çekinmeyeceksiniz. Çatışmalara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Yeni haberler alabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda risk almaktan çekinmeyeceksiniz. İlerleyen saatlerde ailevi konular önem kazanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili konularda riskli durumlar meydana gelebilir. Yenilenme içinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerinizde yeteneklerinizle işleri kontrolünüz altına alabileceksiniz. Bazı konuları sağlamlaştırmak isteyebilirsiniz. Öğleden sonra daha hareketli bir gündem oluşabilir. Başkalarından alacağınız destekler var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni başlangıçlar yapmak için kendinizi hevesli hissedebilirsiniz. Kişisel niyetleriniz ön plana çıkabilir. Bedensel aktiviteler sizi daha rahat hissettirecektir. Bazı konularda risk almak isteyebilirsiniz. Kişisel hassasiyetiniz olan konularda daha aktif rol alabilirsiniz. İmaj değişikliği için uygun zamanlar içindesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bilemediğiniz konular gündeminizi etkileyebilir. Sorumlu olduğunuz işlerinize yönelmek isteyebilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden kayıplar yaşanabilir. Kontrolünüzü kaybetmeyin. Risk almak için uygun bir gün değil. İlerleyen saatlerde koşullar daha rahat olacaktır. Kendinize daha fazla zaman ayırmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün geleceğiniz ilgili yeni planlamalar yapabilirsiniz. Beklentide olduğunuz konular hakkında yeni atılımlar yapmak isteyebilirsiniz. Sosyal konular gündeminizi meşgul edebilir. Gün içinde arkadaşlarınızla plan yapmak size iyi gelecektir. İş hayatınızda alacağınız desteklerle rahatça işlerinizi toparlayabileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sorumlu olduğunuz konularla ilgili daha fazla çaba gösterebilirsiniz. İşlerinizi sağlamlaştırmak isteyebilirsiniz. Üstlerinizle görüşmeleriniz önem kazanabilir. Hedefe ulaşmak için risk alabileceğiniz zamanlar var.  İlerleyen zamanlarda biraz daha zor koşullar olabilir. İşlerinizi öğleden sonraya bırakmayın.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber