Çocuklar için evliliğe tahammül ediyorum, belki de düzelir biraz zaman geçsin bunlar hepimizin çok sık duyduğu ifadeler.

Peki buna mecbur muyuz? Bu şekilde devam etmek, sabretmek zorunda mıyız? Tabi ki hayır. Bize zarar veren, olumsuz yönde etkileyen ve mutluluğumuza engel olan her şeyden önce kendimiz için uzak durmalıyız.

Tabii ki böyle bir duruma gelindiğinde akla gelen ilk soru boşanmak istesem mahkemelerde sürünür müyüm?

Evet ayrılan iki taraf için de zor ve meşakkatli bir süreç ancak boşanmanın da iki yolu var. Eğer anlaşmalı boşanmayı tercih eder ve tarafların üzerinde anlaştığı konularda protokol düzenlenirse işiniz çok çok kolay.

Olur da anlaşma sağlanamazsa? O zaman boşanma davası çekişmeli bir şekilde ilerler ve ister istemez daha uzun sürer. Ancak bu aşamada ise zaten avukatınız sizin için gereken bütün işlemleri takip edecek ve yanınızda olacaktır.

Endişelenmeyin!

Peki ya aldatma? Aldatan eş kusurlu sayılır evet ama ispat yükümlülüğü kimde? Kim ispatlayacak? Dedektif tutulabilir mi?  Aldatıldığını iddia eden taraf bunu ispatlamakla yükümlüdür. Bu açıdan da delilleri toplarken hukuka aykırı olmayan delilleri toplaması ve mahkemeye sunması gerekmektedir.

Bunun için de pekala bir dedektifle anlaşılabilir.

Eşim gece eve gelmiyor, sadakat yükümlülüğünü zedeler mi?

Evi terk eden eş için ne yapmalıyım?

Bunun gibi pek çok sorunuz için avukatınıza mutlaka danışın. Avukata danışmamak danışmaktan daha pahalıya mal olabilir, unutmayalım.

 

Avukat Elif Akar

www.instagram.com/lawmeditation/?hl=tr

www.facebook.com/av.elifakar/

https://twitter.com/avelifakar