Aldatmak. İllaki duyarız değil mi kim kimi kiminle aldatmış? Dost hayatı yaşamak diye bir terim var bu ne demek? Ya da şu şununla flört ediyor ama bu da aldatmaya mı giriyor? Her şeyin dijitalleşmesiyle günümüzde aldatmanın da artık bir sürü yolu ve kolaylığı var. Hatta artık aldatma bile sayılmayacak şekilde davranışlar ortaya çıkmaya başladı.

Peki ilişkilerde sorumluluk nasıl?

Bir ilişkiye başlanmasındaki ana sebep karşılıklı kişilerin birbirini sevmesi ve birbirine bağlılıklarını göstermek istemesidir. Bu yüzden her iki taraf da birbirlerine karşı sorumluluk ve ilişkiyi yürütme yükümlülüğü altına girmektedir.

Sadakat yükümlülüğü nedir?

Eşlerin veya karşılıklı ilişkide kişilerin gerçekleri gizlemem yalan söylememe, sır saklama gibi yükümlülüklerin temelini oluşturur. Bu yükümlülüğün hukuktaki kullanımıdır aslında ama isminden de anlaşılacağı üzere ilişkilerde, evliliklerde bu yükümlülük esastır.

Kişinin ailesini ihmal etmeden, çocuklarına sevgisini azaltmadan bir sevgili edinmesi suç mudur? Meditasyon mudur?

Evet meditasyon, bunu görünce şaşırdığınızı düşünüyorum ama bu şekilde düşünen kişilerin sayısı da azımsanamayacak derecede çok bundan emin olabilirsiniz.

Peki bu meditasyon nasıl olabilir? Nasıl meditasyon olduğu söyleniyor?

Karşılıklı ilişkide bulunduğunuz kişi hep aynı kişi ve hareketlerini, nelerden hoşlandığını, neleri sevdiğini adınız gibi biliyorsunuz. Bir süre sonra bu ilişki artık monotonlaşmaya başlıyor ve sizi sıkıyor. Bu noktada başkalarıyla vakit geçirmek, eğlenmek, yemek yemek kişiye meditasyon gibi geliyor ve yenilendiğini hissediyor.

Peki kişinin ailesini ihmal etmeden aldatma eylemini gerçekleştirmesine gelirsek bu durum ne olursa olsun zinaya girdiği için hukuken suçtu ve cezası vardı ancak bu durum 1998’de kaldırıldı.

Bu durum kişinin kendisini kandırmasından başka bir şey değildir aslında. Artık sadakat yükümlülüğünü ihmal sebebiyle boşanma sebebi olarak öne sürülebiliyor ancak bir suç oluşturmuyor.

Toplumun çoğu evlilik sözü ile birbirine bağlı iken başka arkadaşlar da ediniyor bu aldatmak mı dostluk mu aradaki fark nedir?

Bu ayrımı dışardan bir gözle yapmak gerçekten çok zor. İlişkinin içerisinde ancak tarafların anlayabileceği bir durumdur bu.

Başka bir kişi ile sosyal medya üzerinden konuşması da aldatma mıdır?

Aldatmanın yeri, nerede ve nasıl yapıldığı aldatmanın gerçekleştiğini değiştirmez. İlla cinsel birliktelik değil illa kadın ve erkek arasında olması şart değil duygusal olarak da bir aldatma oluşması kişiler için yeterlidir.

Yasak aşk nedir?

Birbirine neredeyse en zıt kelime bir araya geliyor burada. Aslında aşk gibi saf ve güzel bir duygunun yasak olması mümkün değil. Burada kastedilen aşkı yasak kılan durumlar, tutulmayan yerine getirilmeyen sözler, söylenen yalanlardır.

Yasak olmayan ilişkinin ifşası suç teşkil eder mi?

Burada söz konusu durum aldatmadan ziyade kişisel verilerin kullanılması durumuna girer ve kişinin özel hayatının ihlaline sebep olur.

Peki ya kişi tehdit edip veya şantaj yapıp üzerine birlikte çekilmiş fotoğrafları yayınlarsa?

Evliyken eşten cinsel birliktelik yoluyla bulaşan hastalık için bir şey yapabilir miyiz?

Bu konu hakkında daha konuşulacak pek çok şey ve her durum özelinde meydana gelen pek çok detay var.

Avukata danışmamak danışmaktan daha pahalıya mal olabilir, unutmayalım.

 

Avukat Elif Akar

www.instagram.com/lawmeditation/?hl=tr

www.facebook.com/av.elifakar/

https://twitter.com/avelifakar