Duruşmalara yetişebilecek miyim? Bu haftaki konumuz biraz daha farklı E–duruşma nedir? Duruşmaya katılacak taraflar için özellikle de şehir dışındaysa büyük bir olanak e-duruşma internet ortamı üzerinden tarafların duruşmaya katılabilmelerine olanak sağlıyor. Peki bu sistem nasıl işliyor, aksaklık oluyor mu, verimli mi? Bu soruların hepsi böyle böyle duruşmalara girdikçe ve deneyimledikçe öğrenilecek şeyler.

Öncelikle e-duruşmaya katılmak istediğinizi duruşmadan en az 2 iş günü öncesinde mahkemeye bildirmeniz gerekiyor.

Bu talebiniz, mahkemeye iletildikten sonra mahkemece inceleniyor ve yerinde görülür kısaca hakim kabul ederse e duruşmaya katılabiliyorsunuz. Bu e duruşma taleplerini Uyap portaldan veya celse uygulamasından da gönderebilirsiniz. Bu talebi gönderirken de ekstra evrak vs. gerekmiyor.

Sadece duruşma sorgulama kısmından duruşmalarınızı sorgulayıp satırın sonunda yer alan e duruşma talebi gönder kısmına tıklıyoruz ve gerekçemizi de yazarak talebimizi mahkemeye iletiyoruz.

Tabii bunun mahkemece kabulü veya reddi için yapabileceğimiz bir şey yok, malum biz sadece talepte bulunabiliyoruz.

Mahkemece verilen kararın ne yönde olduğunu da yine duruşma sorgulama kısmındaki satırın sonunda görebiliyoruz değerlendiriliyor, reddedildi veya kabul edildi olarak eğer reddedildiyse maalesef fazla bir seçeneğimiz kalmıyor ya mazeret vereceğiz ya da bir şekilde girmeye çalışacağız.

Ama kabul edilmişse deyim yerindeyse bizden iyisi yok

Kabul edildiyse yine duruşma sorgulama kısmında bulunan duruşma saatinde aktif hale gelen duruşmaya katıl butonuna tıklayarak hop bir anda kendimizi duruşma salonunda bulabiliriz

Muhteşem değil mi?

Cübbenizle ofisinizde oturuyorsunuz ama aynı zamanda mahkeme salonundasınız.

Büyük bir rahatlık oluşturacağına şüphem yok hele ki birden fazla duruşmanız varsa...

Adliyede oradan oraya hatta adliye adliye gezip duruşmalara yetişmeye çalışmaktansa bu şekilde bilgisayarın başında duruşmalara katılabilmek. 5 yıl önce böyle bir şeyin olabileceğini söyleseler inanmazdım.

Ah bir de duruşmaya online olarak katıldığınızda teknik aksaklıklar haricinde ekranınız üzerinde hem duruşma salonunu, hem duruşma zaptını hem de kendinizi ekran üzerinde mevcut pencerelerde görebilirsiniz.

Tabii ilk defa yapıldığında nasıl olacak, bağlanacak mı, duruşmaya girmezsem dosyam düşecek mi gibi soru işaretleriniz olabilir gayet normal bunu da denemeden bilemeyiz maalesef.

Bu yukarıda anlattığım e duruşmaya ilişkin konular aynı şekilde celse uygulamasında da geçerli bizim için biliyorsunuz celse de gerçekten hayat kurtaran bir uygulama celsede e duruşmaya katılmak için yapmanız gereken tek şey e duruşma uygulamasını indirmek ve sonra yukarıdaki adımları gerçekleştirmek.

Sonra bir bakmışsınız görüntülü telefon konuşması yapar gibi telefonunuzdan bile duruşma girebilmişsiniz.

Ayrıca celse uygulaması kullanıyorsanız duruşmanın başladığına dair size bildirimde geliyor.

Dediğim gibi illaki teknik aksaklıklar veya mahkeme tarafından onaylanmayacak talepler söz konusu olacaktır.

Ama bütün bunları yapmadan da bunu kullanışlı bir hale getiremeyiz

Zamanla eminim bu da rayına oturacak ve özellikle şehir dışı duruşmalarımız veya son dakika gelişen durumlar da bizi yormayacaktır.

Avukat Elif Akar

www.instagram.com/lawmeditation/?hl=tr

www.facebook.com/av.elifakar/

https://twitter.com/avelifakar