Evimiz en değerli eşyamız

İçinde oturduğumuz ev biz yaş alırken bize eşlik eder. Ev almak mantıklı bir yatırım mı bu öncelikle dünya çapında ele alınmalı. Bir ev kendini ortalama 30 yılda amorti etmektedir. Ama ya paranızın değeri sürekli düşüyorsa o zaman sabit kalan bir şey yatırmak mantıklı değil mi?

Taşınmaz bir eşya olan ev şekil şartlarına bağlıdır ve alınırken satılırken bu işlem tapuda yapılır. Sizi kandırmaya çalışan ve satış vaadi sözleşmesi düzenleyip de noterde bunu onaylatmayan dolandırmaya çalışanlara dikkat edin. Evet noterde, bunu atlamayalım. Kışın soğuklarda evsiz kalmak üzücü olabilir.

Artan kira tutarları için ne yapacağız?

Yapabileceğimiz tek şey hedefe odaklanmak ve daha çok çalışmak. Türkiye şartlarında maalesef ki artık geçimimizi sağlamak çok zor. İlber Ortaylı’nın kitaplarında bahsettiği gibi 30 yaşımıza ve 40 yaşımıza kadar yapmamız gerekenleri düşünüp kendimize planlar çıkartmalıyız. Ve başımızı sokacak bir ev edinmeliyiz. Bu yollardan geçerken de paramızı boş yere harcamayalım ve dolandırılmayalım. Hepimiz deyim yerindeyse yatlarımız katlarımız olsun isteriz değil mi? Maalesef bu yatları, katları elde edebiliyorsak bile çok zor elde ediyoruz. Bu yüzden alırken satarken kullanırken dikkatli olmalı, her açıdan araştırmalıyız. Taşınmaz alırken öncelikle tapu kaydında kullanıma engel bir şerh, icralık bir durum olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Tapu kaydında yazılı ada parsel veya adresle sözleşmenizde yazılı adresin aynı olup olmadığı ilk kontrol edeceğiniz şeylerden biri olsun! Daha sonra ödeme yapma kısmında ise anlaştığınızda veya kararlaştırıldığı tarihte ödemeyi yapmamanızı tavsiye ederim. Bütün bunları başlangıçta kontrol etmelisiniz, çünkü imzayı attıktan sonra bu sözleşmeyle bağlı olacaksınız ve inkar edemeyeceksiniz.

Bu kulağa tuhaf geliyor olabilir ama kendinizi garanti altına almanız şart.

Şöyle diyelim notere gittiğinizde sözleşmenizi onaylatırken ödemeyi yapmanızda fayda var.

‘’Havaleyle gönderdim ancak gelir biz noter işini halledelim’’

‘’ Bir yerden paranın bir kısmının gelmesini bekliyorum, gelsin hemen göndereceğim.’’

Gibi sözlere karşı tarafa ne kadar güvenseniz de inanmayın. Ne olursa olsun önemli olan sizsiniz, kendinizi riske atmayın. Para hesabınıza ya da elinize geçsin öyle işlemlere devam edin. Alacağınız taşınmazı da mutlaka kendi gözünüzle görün, yerini, yapısını, site içerişinde olup olmadığını hepsini titizlikle inceleyin.

Avukata danışmamak danışmaktan daha pahalıya mal olabilir, unutmayalım.

 

Avukat Elif Akar

www.instagram.com/lawmeditation/?hl=tr

www.facebook.com/av.elifakar/

https://twitter.com/avelifakar