Gerçekten boşanma anlaşmalı olabilir mi?

Ünlü oyuncu tek celsede boşandı… Ünlü şarkıcı boşandı ve 500.000,00 TL maddi tazminat ve 150.000,00 TL nafaka alıyor… Bu gibi durumlarda çocuğun velayeti neye göre belirlenecek?

Eminim ki başınıza gelmese de bütün bu soruların cevabını merak ediyorsunuzdur:

-Çekişmeli boşanma davalarında olduğu gibi bunda da çocuk dinleniyor mu?

-Anlaşma nasıl yapıldıysa o şekilde mi sonsuza kadar geçerli kalacak?

-Davayı açınca kesin boşanır mıyım?

-Boşanmalarda dava açmak mı yoksa anlaşmak mı daha doğru?

-Anlaşmalı boşanmada bunları nasıl belirteceğim?

-Anlaşmalı boşanmada nafaka miktarı belirtildi, buna rağmen daha sonra artırılması için ne yapabilirim?

Öncelikle aslında çekişmeli boşanmak yerine anlaşarak boşanmak taraflar ve çocuklar için de en güzel yoludur.

Evet, bir birlikteliği bitirmek ve son vermek zordur!

Ancak, inanın bunun da nispeten kolay şekilde yapılması mümkündür. Hele ki çocukları üzmemek ve yormamak adına tercih edilmesi gereken belki de en doğru yoldur. Öncelikle tek celsede boşanmak diye bir şey yoktur. Bu durum çok farklı lanse ediliyor.

Aslında olan, öncesinde bir anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlandığı bu doğrultuda mahkemeye başvurulduğu ve eğer mahkemece eksik husus tespit edilmezse protokolün kabul edilmesiyle boşanmanın gerçekleştiğidir. Yani boşanmak istiyorum dediğiniz anda hakim bunu değerlendirmeye alıp karar vermiyor. Öncesinde bir hazırlık safhası mevcut.

Çocuğun velayetinin kimde kalacağına veya ortak velayet mi olacağına taraflar kendileri karar verebilir ve bunu protokole ekleyerek kesinleştirebilirler.

Peki bu şekilde protokol hazırlanıp karar verildiğinde velayetin veya nafaka miktarının değiştirilmesi mümkün olmuyor mu?

Tabii ki oluyor. Öncelikle velayet konusunda önemli olan çocuğun üstün yararıdır ve bu durum herhangi bir süreye veya bir şeyin kesinleşmesine bağlanamaz. Çocuğun üstün yararı mevcutsa ve ispatlanabiliyorsa velayet değişikliği mümkündür.

Nafaka miktarına ilişkin olarak ise protokolde istenen miktar belirlenebilir ancak esas olan bu miktarın her yıl malum enflasyondan dolayı üfe tüfe oranında artırılmasıdır. Eğer bu durum protokolde kararlaştırılmadıysa daha sonra tekrar bir dava açılarak artırılması talep edilebilir.

Çocuk için kararlaştırılan nafakanın da çocuğun özel bir okula başlaması veya ek olarak harcamayı gerektirecek dershane, özel ders masraflarını karşılamak amacıyla artırılması istenebilir.

Çocuğun velayetinin belirlenebilmesi için çekişmeli boşanma dosyalarında çocuğun dinlenmesi esastır

Anlaşmalı boşanmalarda da her ne kadar aynı şekilde çocuğun dinlenmesi esas olsa da pratikte dinlenmemekte protokol doğrultusunda boşanmaya karar verilmektedir.

Düğünde takılan altınlar, birlikte aldığınız ev ve araba, onlar ne olacak?

Özellikle anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken hukuki yardım almakta çok büyük fayda var.

Haklarınızın neler olduğunu, aslında taleplerinizin neler olabileceğini bilmenizde fayda var. Bunlar her somut olaylara göre değişmektedir. Karşı tarafın dediği doğrudur deyip protokolü imzalamamanız sizin için en sağlıklısı.

Unutmayalım, avukata danışmamak, danışmaktan daha pahalıya mal olabilir.

Avukat Elif Akar

www.instagram.com/lawmeditation/?hl=tr

www.facebook.com/av.elifakar/

https://twitter.com/avelifakar