Güzelleşirken feda ettiklerimiz

Güzel olmak güzel hissetmek herkesin hakkı… Haklarımızı öğrenirsek feda ettiklerimiz o derece azalacak gelin biraz bu konulara değinelim…

Burnumu yaptırmak istiyorum ama ya istediğim gibi olmazsa?

Saç ektirmem gerekiyor ama ya kel kalırsam?

Lazer işleminde iz kalırsa?

Göğüslerim istediğim gibi olmazsa ya da sarkarsa?

Burnum biraz yamuk ya da ucu düştü!

Daha ucuza ameliyatı yapan bir doktor buldum paramı geri alabilir miyim?

İçimde makas kalmış olabilir mi?

Doğumdan sonra dikişlerim yanlış atılmış ne olacak?

Devlet hastanesinde protez taktırabilir miyim?

Eşimin haberi yokken estetik ameliyat olursam ne olur?

Yanlış mevsimde yanlış işlem sonrası yüzümde izler kaldı kliniktekileri dava edebilir miyim?

Liposuction operasyonundan sonra vücudum dalga dalga oldu! Daha sonra kilo aldım hekimin sorumluluğuna gidebilir miyim?

Merak etmeyin tüm sorulara cevabımız var.

Mesela lazer epilasyonu artık kadınlar kadar erkekler de yaptırıyor ve haliyle bu hizmetten yararlanan kişiler arttığı için sorunlar da artıyor. Lazer epilasyon uygulaması sonrası özellikle yüzde bıyık bölgesinde yanıklar meydana geliyor ve bunlar yüzümüzde KALICI İZ olmasına sebep oluyor. Bu durumda ne yapılabilir, bu bir suç mudur?

Evet bu Türk Ceza Kanunu’nun 87/1-c ve 87/2-d bentlerinde suç olarak tanımlanmakta ve cezayı gerektirmektedir. Bu sebeple suç duyurusunda bulunarak operasyonu yanlış yapan kişinin ceza almasını ve sonrasında daha özenli davranmasını sağlayabiliriz.

Bir özel hastane veya klinikteki bir doktorla anlaşarak eğer işlemi yaptırmaya karar verdiyseniz ve sözleşme imzaladıysanız sözleşme içeriğine bağlı olarak sözleşmenizi feshedip başka bir doktorla anlaşabilirsiniz.

Bu tür estetik ameliyatlar ve işlemler her yerde yapılır mı?

Kliniğin bu tür işlemleri yapmaya yetkisi var mı? Gerekli sertifikalara sahipler mi?

Sözleşme içeriği ne şekilde olmalı? Sözleşme imzalanmalı mı?

Silikon ve dolgu malzemeleri Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünden geçmiş mi?

Mesela dudak dolgusunda farklı birçok maddenin eczaneden alınıp karıştırılıp uygulanması ne kadar sağlıklı? Bu işlemin ne sıklıkla tekrarlanması gerekiyor?

Eğer bu tür bir işlem yaptıracaksanız bütün bu soruların cevaplarını almış ve ikna olmuş olmanız gerekiyor.

UNUTMAYIN HİÇBİR ŞEY SAĞLIKTAN DAHA ÖNEMLİ DEĞİL!

Ya her şeye rağmen istediğimiz sonucu alamazsak ve yazımın başında belirtmiş olduğum sorunları yaşarsak ne yapmalıyız? 

Estetik ameliyatlarda, olası bir başarısızlıkla sonuçlanan bir durum var ise ve istenmeyen bir durum meydana gelmiş ise, zarar gören kişi psikolojisinin bozulduğunu da ileri sürerek maddi ve manevi tazminat isteyebilir. Ayrıca yine hekimin sorumluluğundan dolayı suç duyurusunda da bulunabilir.

AMAN DİKKAT!

Liposuction operasyonunda ise şöyle bir ayrıntı var, operasyon sonrasında vücudunuzun dalga dalga olması elbette hekimin sorumluluğunu doğuracaktır. Ancak kilo almanız durumunda hekimin sorumluluğu doğmayacak ve bu sebeple dava açamayacaksınız.

Ayrıca bunu da cevaplamadan geçmeyelim, Yargıtay kararları doğrultusunda eğer eşinizin haberi olmadan estetik ameliyat yaptırırsanız boşanma sürecinde kusurlu sayılırsınız.

Peki bunun bir süre sınırlaması var mı yoksa istediğimiz zaman açabilir miyiz?

Operasyonun gerçekleştiği tarihten itibaren 5 yıl içinde maddi ve manevi tazminat talebinde bulunmamız gerekiyor. Elimizi çabuk tutmamız ve gereken işlemleri yapmamız gerekiyor.

Peki bu süreleri kaçırdığımızda yapabileceğimiz hiçbir şey kalmıyor mu?

Aslında kalıyor. Şöyle ki hekimin ağır ihmali olması durumunda zamanaşımı süresi 20 yıl olarak uygulanıyor. Tabi ki burada ağır ihmal durumunun da ispatı gerekmekte.

Ayrıca bütün bunlar sadece özel hastanede veya klinikte yapılan yanlış işlemler için değil devlet hastanesinde gerçekleşen işlemler açısından da vücut bulmakta, hekimin sorumluluğuna gidilebilmektedir. Dikişin yanlış atılması, yapılmaması gereken bir işlemin yapılması, ameliyat sırasında vücutta makas bırakılması gibi bütün işlemleri kapsamaktadır.

Bunun gibi pek çok sorunuz için avukatınıza mutlaka danışın. Avukata danışmamak danışmaktan daha pahalıya mal olabilir, unutmayalım.

 

Avukat Elif Akar

www.instagram.com/lawmeditation/?hl=tr

www.facebook.com/av.elifakar/

https://twitter.com/avelifakar