Hepimiz tacize maruz kaldık

Çocukken her birimiz eminim ki tacize uğramışızdır. Taciz veya tecavüz dendiğinde maddi olarak bir şeyle karşılaşmamız anlaşılmamalı, yolda yürürken birinin bizi rahatsız edecek derecede bakması bile tacizdir.

BUNUN YAŞI, CİNSİYETİ OLMAZ!

Taciz ve tecavüz arasındaki fark nedir?

Bunun çocukta yaratacağı duygusal boşluk ve tepki nedir?

Çocuğun tacize uğradığını ya da istismar edildiğini nasıl anlarız?

İstismarın nitelikli halleri nelerdir?

Türkiye’de kadınların %38’i yaşamlarının herhangi bir döneminde tacize uğruyor. Ve bu sadece kayıtlara geçen, şikayet edilen vakalar.

HESAPLAMALARA GÖRE HER 4 SAATTE 1 KADIN TECAVÜZE UĞRUYOR!

Bu şekilde işlenen suçların cezasının alt sınırları bile oldukça yüksektir.

Yanımızdan geçen bir adamın bize laf atması, sinkaflı bir şekilde konuşması eğer bunlarda cinsel haz gütme amacı varsa bu tacizdir ancak yoksa hakarettir.

Tacize uğramak bir suç değildir. Sadece toplum tarafından bir kınamayla karşılaşılıyor.

Peki tecavüz sonucunda olan hamilelik durumunda çocuk aldırmak suç mu?

Tabii ki değil. Kişi bununla yaşamak zorunda değildir, eğer kürtaj yaptırmak istiyorsa yaptırabilir. Sadece hem bebeğin hem annenin sağlığı açısından tehlike oluşturacak kadar zaman geçememiş olması yeterlidir.

TECAVÜZE UĞRANDIĞINDA KARŞI TARAFA VERİLEN CEZA CAYDIRICI MI?

Her somut olaya göre değişmekle birlikte cinsel saldırı, taciz, tecavüz gibi bu suçların nitelikli halleri de göz önüne alındığında alt sınırı 12 yıldır. Tabii bu cezanın caydırıcılığı da ayrı bir tartışma konusudur.

Yasal haklarımız neler? Manevi tazminat hakkımız doğuyor mu?

Öncelikle savcılığa giderek şikayetçi olmak ve vücut bütünlüğümüzü korumak için elimizden geleni yapmak en net şekilde başvurulması gereken yoldur. Çünkü kimse sizi kendinizden daha iyi tanıyamaz ve koruyamaz. Bunu sizin yapmanız gerekiyor. Buna bağlı olarak da tabi ki manevi tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

Nerede buluşulduğunun, ne giyildiğinin bir önemi var mı?

Yaşın önemi var mı?

Bu konuda ne yaşın ne cinsiyetin ne nerede buluşulduğunun ne de ne giyildiğinin hiç bir önemi yoktur. Önemli olan buna sizin rızanız dışında maruz kalmış olmanızdır, unutmayın.

Tacize uğradığımızı nasıl ispat ederiz?

Bunun için mahkeme veya savcılık tarafından da gerekli evraklar ve deliller toplanmakla birlikte sizin elinizde ne varsa ne sunabiliyorsanız sunmanız sizin için faydalı olacaktır.

Adli muayenede cinsel birliktelik nasıl ispat edilebilir? Kaç saate kadar sperm örneği alınabilir?

Adli muayene için öncelikle mağdurun veya mağdurun yaşı küçükse ailesinin rızası şarttır. Yani bunu kaldıramayacağınızı düşünüyorsanız kabul etmeme şansınız bulunmaktadır. Ancak tabi bu da kişinin tespiti veya cezalandırılması için sizi bir adım geri atabilir.

Herhangi bir yıkanma temizlenme söz konusu olmazsa eğer çok uzun sürelere kadar muayene esnasında sperm ve DNA tespiti yapılabilir. Ancak hemen örnek alınması ve incelenmesi de sperm hareketliliği açısından önem taşımaktadır.

Hele ki çocuk için böyle bir durumda kalmak çok büyük bir travma ve belki de atlatamayacağı pek çok sorun demektir.

Böylesi güç bir konuda çocuğun rızasının olup olmaması ve suçu işleyenin cinsiyeti de yine bu durumu suç olmaktan çıkarmaz.

Çocuğunuza inanın ve bunların yanlış olduğunu anlatmaktan çekinmeyin.

BİLİNÇLENME!

Bu konuda ise çocuklarımızı kısıtlayarak değil böyle kötü bir olayla karşı karşıya geldiğinde yönetmeyi öğretmemiz gerekir. Ve kendini savunma mekanizması geliştirip haklarını bilmesi gerektiğini anlatmalıyız.

TOPLUM OLARAK KISITLAYARAK DEĞİL ÖĞRETEREK BUNUNLA BAŞA ÇIKABİLİRİZ!

Avukata danışmamak danışmaktan daha pahalıya mal olabilir, unutmayalım.

 

Avukat Elif Akar

www.instagram.com/lawmeditation/?hl=tr

www.facebook.com/av.elifakar/

https://twitter.com/avelifakar