Hepimizin hayatı boyunca birçok arkadaşı olmuştur. Zaman zaman bunlar gelip geçmiş, bazen de kalıcı olarak hayatımızda yer edinmiştir. Bu arkadaşlıklara neler verebiliriz ya da bu arkadaşlıklardan neler alabiliriz? Çoğu zaman arkadaşımızın üzerine evimizi yapabilir, arabamızı verebilir, eşimizi ve çocuğumuzu emanet edebiliriz.

Şöyle belirtmek gerekir ki; arkadaşlık insanların yapı birimi olan sevgi, saygı ve samimiyettir.

İnsanın ailesinin bir parçasıdır. Toplumun bir yapı taşıdır arkadaşlık.

Çoğu zaman güven ilişkisi ile birlikte hukuki sınırları zorlarız ve normalde kendimizi koruma altına alacakken, arkadaşlarımız söz konusu olduğu zaman bu sınır biraz içeri değişir.

Biriyle arkadaş olduğumuz zaman arkadaşlarımız bunları üzerine düşen görevleri yerine getirmediği zaman toplum tarafından hoş görülmeyen bakışlara maruz kalabilirler, tasvip edilmeyen bakışlara maruz kalabilirler fakat biz arkadaşımıza güvenip de ona bir şey emanet ettiğimizde bunun hukuken sonucu ne olacaktır?

Tabi ki her zaman güvencemizi hukuken sağlamak hakkımızı koruyacaktır. Arkadaşlarımıza bir şey emanet etmek toplumun her ne kadar güven yapı taşı olsa da bizi korumayacaktır.

Çoğu zaman emin sıfatıyla zilyet yerine geçecek olan bu arkadaşımız veya mutlak üzerine evimizi yaptığımız arkadaşımız şekil şartları sağlandığı takdirde ondan hiçbir şeyimizi geri alamayacak kadar geri dönüşü olmaz yollara sokacaktır bizi.

Zarar gelmesini istemiyorsak kendimizi çoğu zaman önce güvenceye hukuki olarak almalıyız. Daha sonra insanlarla olan sevgi bağımızı güçlü tutmalıyız.

Kendimizi güvenceye nasıl alırız?

Öncelikle hukuki olarak haklarımızı bilmemiz gerekir. İnsanların irademiz dışında veya ileri davranışlarla yanıltmalarını engel olmak için kendimizi hukuki olarak bilgilendirmeliyiz. Her zaman büyük meblağ alışverişte, satışlarda bir avukattan faydalanmalı noterde yapılacak işlemin gerekli şekil şartlarını taşımasına dikkat edilmelidir.

Her şeyi kazanmak o kadar zorken kaybetmekse bir o kadar kolaydır.

Avukata danışmamak danışmaktan daha pahalıya mal olabilir, unutmayalım.

 

Avukat Elif Akar

www.instagram.com/lawmeditation/?hl=tr

www.facebook.com/av.elifakar/

https://twitter.com/avelifakar