Plajlara giriş ücreti ödeyenler dikkat!

Özellikle Ege kıyı kesimlerindeki birçok plaja giriş ücretli. Bazı plajlarda giriş ücreti olarak 200 TL alınıyor. Girişin ücretsiz olduğu özel plajlarda ise şezlong fiyatı 50 TL’den başlıyor. Peki plajlarda giriş ücreti alınması yasal mı?

Son zamanlarda yükselen fiyatlarla beraber krizi fırsata çevirmek isteyen bazı işletmeler, plajı kullanmak isteyenlerden talep edilen ücretler yer yer çok ciddi rakamlara ulaşan giriş ücretleri alınıyor.

Ücretsiz giriş sağlanan çoğu plajda ise şezlong, duş kabinlerinin kullanılması gibi çeşitli hizmetler için ücretler alınıyor.

Kimi yerlerde ise oteller başta olmak üzere bazı büyük işletmeler, beach club (plaj kulübü) gibi isimler kullanan bu işletmeler belediyelere işgaliye adıyla belli bir kira bedeli ödeyerek bulundukları yerlerdeki sahilleri çevrelemek suretiyle ya da güvenlik önlemleri alarak sadece kendi müşterilerine kullandırtıyor.

7121 Sayılı Kıyı Kanunu madde 5’e göre; Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.

Bu bakımdan sadece denizden yararlanmak isteyen ve sunulan diğer hizmetlerden yararlanmayan kişilerden plajlarda giriş ücreti alınması, yasalara tamamen aykırı.

Aynı zamanda işletmecilerin, plajların çevresini tel örgü, duvar ya da başka yöntemlerle kapatmaları da yasalara aykırı. Bu bakımdan kanunda öngörüldüğü gibi sahil şeritlerinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir. 50 metreden daha fazla yaklaştıkları sürece yaptıkları hukuksuz işgal oluyor.

"Öncelikle her vatandaş, ülkenin bütün denizlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanacağını ve bu hakkının kanunlarla korunduğunu bilmeli. Bir plaja girdikten sonra denize girme hakkı sağlanıp, ekstra bir hizmet veriliyorsa işletme sadece o hizmet için ücret alabilir. Örneğin şezlong için ücret alabilir ama kişinin bu hizmetler için talebi yoksa ücret istenmesi hukuki değildir.

Belediye, otellerden veya büyük işletmelerden işgaliyeyi, halkın plaja girmesini engellemesi için değil, o plaja girenlere hizmet sunması için veriyor. Bu işletmecilerin müşterileri için ayırdıkları şezlonglar suya bitişik olmamalı ve şezlonglar arasında da oranın doğal ortamını bozmayacak şekilde mesafe olmalıdır. Eğer plaj şezlonglarla tamamen dolarsa havlusuyla gelip sadece denizden yararlanmak için gelen kişiler için yer kalmazsa bu da hukuka aykırı olur.

Belediyeler Plaj İçin Ücret Alabilir Mi?

Türkiye'de bazı belediyelerin de plaj girişi ücreti aldığı görülüyor. Belediyelerin de bu konuda özel bir ayrıcalığı yoktur. Onlar da bunun için para alamayacaklardır.

"Bu konuda belediyeler ile özel işletmeler arasında ayrım yok. Belediye örneğin şezlong hizmeti karşılığı para alır ama burayı dikenli telle çevireyim, ücretsiz kimse giremez diyemez."

TÜKETİCİLER HUKUKSUZLUK OLMASI DURUMUNDA NE YAPABİLİR?

'Tüketiciler sadece denizi kullanacakları durumunda ücret vermemeli, ücret talep edildiyse, talep eden işletmeler şikâyet edilmeli, vatandaş bu durumda işletmeye para ödediyse işletmeden parasını geri istemelidir.

Bu durumda tüketicinin ilk başvuracağı yer belediyedir. Eğer belediye çekimser kalırsa, başvuracağı yer mülki amir olmalıdır. Bu hukuksuzluğun yapıldığı yer ilçede ise kaymakamlığa, ilde ise valiliğe başvurulmalıdır. Ondan sonra bakanlıklara başvurabilir. Çevre ve Şehircilik ile Kültür ve Turizm bakanlıklarına yazılı başvurabilir. CİMER'e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) başvurabilir. Kimliği gizli kalsın istiyorsa bu başvuruyu kimliğini gizleyerek de yapabilir. Bu arada girmeye çalışırken örneğin bir tartaklama gibi bir olay yaşadıysa kolluk kuvvetlerine de başvurmalı.

Eğer vatandaş bir para verdiyse ve bununla ilgili bir uyuşmazlık varsa o parayı geri istemek için kişi Tüketici Hakem Heyetleri ‘ne gitmelidir. Bunlar Ticaret Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösterir. Buna e-devlet üzerinden de başvurulabilir. Bu tür şikayetler de tüketiciler genel olarak haklı bulunuyor ve dava açılan durumlarda, davaların sonunda mahkemeler dava masraflarının haksız tarafın ödenmesine hükmediyor.

 

Avukat Elif Akar

www.instagram.com/lawmeditation/?hl=tr

www.facebook.com/av.elifakar/

https://twitter.com/avelifakar