Sonsuz tatil ve devre tatil

Sonsuz, uçsuz bucaksız bir tatil… Hepimizin hayali. Yolda yürürken veya telefonumuzdan bizimle iletişime geçerek tatil olanakları sunuyorlar değil mi? Ya da yeni açılan otelimizde ücretsiz tatil kazandınız gibi telefonlar alıyor musunuz?

Kendimi ve ailemi sonsuza dek lüks tatiller geçirmek üzere garantiye aldım. Taşınmaz fiyatlarına kıyasla çok az bir miktar ödeyip yazlık almış gibi oldum. Bir kez ödeme yaparak hayat boyu tatil yapma fırsatı yakaladım. Bu konuda şirketle veya karşı tarafla anlaştıktan sonra bu sözleşmeden vazgeçebilir miyim? Bir süre sınırlamam var mı? Devre tatil ve devre mülk aynı şey mi? Aynı şey değilse birbirinden ayıran fark ne? Bütün bunlar gerçek mi? Anlaştığımızda ikna olduğumuzda neyle karşı karşıya kalırız?

AKLINIZA YATMAYAN İŞLEMLERİ ASLA YAPMAYIN! SONRA PİŞMAN OLABİLİRSİNİZ!

Öncelikle devre mülk ve devre tatil farklı konulardır. En önemli fark devre mülkte taşınmaza sahip olup ayni hakka sahip olmanız, devre tatilde ise şahsi hakkınız olmasıdır. Devre tatil sözleşmesi yaptığınızda söz konusu taşınmazdan yıl içinde belli tarihlerde yararlanabilirsiniz. Ve bu sözleşme Tüketicinin Korunması Kanunu çerçevesinde koruma altındadır.

Devre mülkte ise dayanak kanun da farklılık göstermekte ve pek çok koşul değişmektedir. Konumuzu tatiller üzerine kurduğumuz için detaylı açıklamalara girmiyoruz. Devre tatil sözleşmesini nasıl iptal ederiz peki?

Bu konuda 3 farklı yol mevcut:

1. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra 14 günlük süre içerisinde hiçbir sebep göstermeksizin cayılabilir.

2. Eğer ön ödemeli bir şekilde sözleşmeyi imzaladıysanız taşınmazın teslimi yani size kullanımı size geçmediği sürece cayma hakkına sahipsiniz.

3. Bu iki yolun dışında ise sözleşme imzalandıktan sonra taşınmazı kullanmadıysanız ödemiş olduğunuz miktarı faiziyle birlikte geri alabilirsiniz.

Burada önemli olan sizin isteğiniz ve ne derece kullanım sağlayabileceğiniz. Her konuda her zaman umut vardır, şimdi paranızı zamanınızı harcamış olsanız da ilerde emin olun bunun kat ve kat fazlasını alacaksınız.

Avukata danışmamak danışmaktan daha pahalıya mal olabilir, unutmayalım.

 

Avukat Elif Akar

www.instagram.com/lawmeditation/?hl=tr

www.facebook.com/av.elifakar/

https://twitter.com/avelifakar